Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Pasivní domy
Archiv článků od 30.12.2015 do 16.4.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.4.2016
VELUX Česká republika, s.r.o.

Více než 50 studentů architektury se sešlo se zástupci společnosti VELUX na mezinárodní doprovodné akci soutěže Active House Award. Cílem akce bylo informovat studenty o podrobnostech zadání, vysvětlit jim principy aktivního domu a teorii doložit reálnými příklady.

8.4.2016
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V prvním ročníku ankety Pasivní dům roku vyhrál nepodsklepený zděný dům se sedlovou střechou. Obvodové stěny jsou z cihel Heluz family 50 2v1, vytápění a ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo a solární kolektory od firmy Regulus. Okna s trojskly dodala společnost Slavona. Dům má měrnou potřebu tepla na vytápění 10 kWh/(m2a) a získal dotaci Nová zelená úsporám.

4.4.2016
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu, z.s.

Budovy nemusí dýchat, ale lidé ano! Jednou ze základních vlastností dobrého bydlení by mělo být zajištění čerstvého vzduchu a průběžné odvádění vlhkosti z interiéru. To v době zateplených budov nezajistí mikroventilace oken ani nezáměrné netěsnosti v obálce, ale pouze promyšlený systém řízeného větrání.

28.3.2016
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu, z.s.

Kvalitní čerstvý vzduch je pro život nepostradatelný, ať už v práci nebo doma. Zabezpečit větrání v pravidelných intervalech ale není jednoduché. Správně by se mělo větrat každé dvě hodiny po dobu 3 až 5 minut (i v noci!), ideálně dokořán otevřenými okny. Kdo ale doopravdy takto větrá?

21.3.2016
SLAVONA s.r.o.

Při výběru oken do pasivních domů se mluví hlavně o součiniteli prostupu tepla oknem menším než 0,8 W/m2K. Ale neměli bychom podcenit ani další vlastnosti, jako je minimální průvzdušnost či maximální vodotěsnost.

16.3.2016
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Snad se již stalo zažitým pravidlem, že nezateplený sokl je synonymem pro vznik tepelného mostu a to je velký problém kvůli riziku vzniku plísní ve vnitřním koutu mezi podlahou a stěnou. Zároveň pro dosažení nízké energetické náročnosti budovy se pro minimalizaci tepelných ztrát používá velká tloušťka izolace do podlahy např. i 200 mm. Jak je to doopravdy?

14.3.2016
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu, z.s.

Okna a dveře, kterým se technicky říká výplně stavebních otvorů, mají v budovách řadu funkcí. Asi není třeba zmiňovat, že slouží zejména pro osvětlení místností, ale v pasivním domě mají navíc ještě jednu roli. Zabezpečují dostatek slunečních zisků a působí jako solární radiátor. Proto musíte umět správně vybrat.

7.3.2016
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu, z.s.

Kvalitní auto si jen tak na koleně nevyrobíte. Je výsledkem testování a komplexního návrhu, na němž se podílejí odborníci. Dobrá příprava by měla být klíčovou součástí také stavby jakéhokoli domu. Právě ve fázi prvotního návrhu si můžete do budoucna ušetřit spoustu starostí a připravit dům, ve kterém bude radost bydlet.

17.2.2016
JAP FUTURE s.r.o.

Úspora energie je v současné době jedním z předních stavitelských témat. Stále tak přibývá těch, kteří se rozhodli pro stavbu nízkoenergetického nebo pasivního domu. A i tyto stavby mají půdní prostory, do kterých mohou majitelé domů vstupovat díky skládacím schodům, které splňují přísné parametry nízkoenergetických staveb.

17.2.2016
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Odborná porota, složená ze tří zástupců Centra pasivního domu, zástupce Státního fondu životního prostředí České republiky a nezávislého odborného poradce vybrala deset finalistů. Porota vybrala 3 domy z cihel HELUZ Family. Hlasujte do 29. 2. 2016.

15.2.2016
HELUZ cihlářský průmysl a.s., Ing. Pavel Heinrich, produktový a technický specialista, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka – jeho fyzickou i psychickou stránku. Pro návrh budovy (zejména rodinné domy) by mělo hrát splnění dobrých parametrů vnitřního prostředí hlavní roli.

9.2.2016
Projekt vodavdome.cz společnosti ASIO

Z kohoutků v kuchyních, koupelnách nebo na zahradě proteče denně několik hektolitrů vody. Asi polovina z toho se dá ušetřit, pokud si osvojíme několik zásad a budeme se snažit důsledně je dodržovat. Často se jedná o drobnosti, ale jak se říká, „na detailech záleží“. Výsledkem bude nejen finanční úspora.

5.2.2016
Vlastimil Růžička, redakce, redakce

Společnost RD Rýmařov na veletrhu FOR PASIV 2016 v pražských Letňanech představila společný projekt firem, který ukazuje možnosti při hledání úspor energií ve výstavbě rodinných domů na klíč v souladu s přírodou.

3.2.2016
Centrum pasivního domu, z.s.

Pasivní domy se pyšní cedulkami jako kvalitní, zdravé a úsporné. Nyní mezi sebou hledají nejlepší stavbu roku. Čtenáři mají možnost zvolit historicky první Pasivní dům roku v České republice.

1.2.2016
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Český výrobce cihel HELUZ připravil na jaro akci po své zákazníky. Při objednání stavebního materiálu od 1. února do 14. dubna 2016 získají dárkový poukaz na nákup spotřebičů Euronics až ve výši 11 000 Kč a k tomu 10% slevu na další nákup v elektroprodejnách Euronics po celé České republice. Dárkové poukazy jsou platné do konce roku 2016 a sleva je platná do konce roku 2017.

19.1.2016
ČTK, redakce

Prestižní Pritzkerovu cenu, která je považována za jedno z nejvýznamnějších ocenění v oboru architektury, získal letos Chilan Alejandro Aravena. Porota 48letého tvůrce ocenila zejména za jeho projekty veřejných budov a sociálního bydlení, při jejichž navrhování programově klade důraz na ekologickou udržitelnost.

30.12.2015
Ing. arch. David Honek

Dům je výsledkem ročního procesu návrhu vlastního nízkoenergetického rodinného domu, který vychází z malé spotřeby energie bez rozvodů vzduchotechniky či odběru energie ze země. Volil jsem přírodní materiály a výrobní procesy, po kterých zůstává minimální uhlíková stopa, a tak se stává z tohoto rodinného domu ekologicky šetrná stavba. Jedná se o dřevostavbu z masivních lepených panelů s vnějším dřevěným obkladem bez povrchové úpravy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama