Lehčí a pevnější ocel v současném stavebnictví a architektuře

Datum: 5.12.2014  |  Organizace: Ruukki CZ s.r.o.  |  Firemní článek

Moderní ultratenké, lehké a vysokopevnostní konstrukční oceli přispívají k rozvoji stavebnictví a architektury. Podívejte se na zajímavé realizace, které bylo možné uskutečnit díky výjimečným vlastnostem moderních ocelí.

Ruukki CZ s.r.o.
Pekařská 695/10a
155 00 Praha 5

tel.: +420 2 5731 1040

web:www.ruukki.com/cze

Ocel byla odjakživa symbolem pevnosti, houževnatosti a dlouhé životnosti. Dnes jsou nároky na její vlastnosti výrazně vyšší - z konstrukčního, statického i ekologického hlediska. Základem moderních ocelí je stále surová ocel, která zušlechťováním získává nižší hmotnost a vyšší pevnost.

„Dnešní ocelové stavební komponenty jsou ekologické, zrychlují výstavbu, umožňují variabilní řešení interiérů i exteriérů budov a zvyšují bezpečnost budovy, a to i při její výstavbě,“ vysvětluje Ing. Tomáš Brtník, produktový manažer Ruukki CZ.

Ocel více než obstojí také v honbě za ekologickými parametry materiálů a celých budov. „Ocelové nosné konstrukce v kombinaci se vzduchotěsnými fasádními systémy Ruukki s minerální izolací dokáží snížit objem vestavěné a spotřebovávané energie budovy až o 20 %. Jejich použití pozitivně hodnotí i certifikační systémy BREEAM a LEED,“ dodává Ing. Tomáš Brtník.

Architekti a konstruktéři po oceli sáhli v minulosti vždy, když potřebovali lehký, pevný a snadno zpracovatelný materiál. Dnešní vysokopevnostní ocel umožňuje konstruovat stavební prvky s nižší hmotností k překonání větších rozponů. Nepřeberné množství povrchových úprav a vlastností ocelových komponent dává vzniknout architektonicky originálním stavbám.Základem originálního koncertního a konferenčního centra ve švédské Uppsale je ocelová konstrukce.

Centrum múzických umění Kliden

Čtveřice ocel, kámen, dřevo a sklo – neodolatelná kombinace pro řadu architektů. Působivou kombinaci těchto materiálů ztělesňuje Centrum múzických umění Kilden s nápadnou dubovou fasádou z lokálních stromů uchycenou na ocelové konstrukci. Dubová zvlněná fasáda přesahuje plynule dovnitř budovy, kde vytváří stropy a část interiéru celého komplexu.
Centrum múzických umění Kilden v Norsku tvoří ocelová konstrukce se zvlněnou dubovou fasádou, která přesahuje od moře do interiéru budovy.

Lövö Bridge ve Finsku

Ocel byla součástí mostních konstrukcí od dob, kdy člověk vyvinul technologii pro její spojování. Dnes se ocelovými mosty dají spojit vzdálená místa bez nutnosti vyklenout vysoké oblouky nebo závěsné sloupy. Mosty z vysokopevnostní oceli mají poměrně nízkou teplotní roztažnost a svou pevností zaručují bezpečnost konstrukce při užívání, posunech podloží a poryvech větru. Na výrobu, převoz a montáž téměř pětisetmetrového ocelového mostu Lövö bridge ve Finsku se můžete podívat na videu.
Lövö bridge ve Finsku z konstrukční oceli Ruukki je dlouhý přibližně půl kilometru.

Muzeum Solidarity v Polsku

Fasádní ocelové provětrávané pláště dovolují architektům a projektantům čerpat z široké škály tvarů a barev. Výhodou ocelových odvětraných fasád je jejich rychlá montáž, možnost snadné přestavby a rekonstrukce, dlouhá životnost a menší nároky na údržbu oproti běžným kontaktním fasádám.Muzeum Solidarity v polském Gdaňsku s fasádou z patinující oceli Cor – Ten.

Architektonicky zajímavé fasádní desky z patinujíci oceli Cor – Ten například mění v ročních obdobích svůj barevný odstín. Investoři, kteří požadují od fasády ještě více, mohou zvolit třeba fasádní desky s integrovanými solárními panely.Sportovní Malmö Aréna ve Švédsku s ocelovou odvětranou fasádou a konstrukcí z finské oceli Ruukki.

Ocelové střešní krytiny

Moderní plechové krytiny tvoří ocelové jádro, vrstva zinku a další ochranné nátěry doplněné plastovou vrstvou speciální tepelně odolné povrchové úpravy. Kvalitní plechové krytiny mají při správné instalaci životnost desítky let a jsou esteticky a barevně stálé.

Povrchové úpravy chrání střechu před UV zářením, mechanickým poškozením a korozí. Moderní povrchy krytin jsou nenáročné na údržbu a bez velkých revizí vydrží sloužit na domě desítky let. Plechové ocelové krytiny šetří díky své menší hmotnosti krov a statiku domu. Jsou tak ideální krytinou pro rekonstrukce starších domů.
Moderní ocelové krytiny Ruukki slouží rodinným domům desítky let bez větší údržby.

Základní přednosti oceli ve stavebnictví

  • pevnost a lehkost umožňuje univerzální stavební použití
  • rychlá a bezpečnější montáž a výstavba jednotlivých ocelových komponent
  • trvalost a dlouhá životnost
  • běžné ocelové komponenty mohou být snadno přizpůsobeny individuálním projektům
  • recyklovatelnost
  • nízká energetická náročnost
  • ocel je ekonomický, ale také ekologický materiál
  • estetická stálost v případě užití speciálních ocelí a povrchových úprav

O Ruukki

Ruukki je finská společnost, specialista na ocelové komponenty a systémy pro stavebnictví a strojírenský průmysl. Společnost Ruukki vznikla v roce 1960, v současnosti je přítomná ve 30 zemích světa, zaměstnává kolem 9 000 zaměstnanců a její čistý roční obrat činí přibližně 2,5 miliardy EUR. Řetězec služeb a výrobků sahá od vlastních rudných dolů, hutí a oceláren, přes vývoj, výrobu a prodej produktů Ruukki až po inženýrské a dodavatelské služby. S výrobky Ruukki se tak můžete setkat nejen v konstrukcích mostů, hal, administrativních budovách a rodinných domech, ale třeba také v těžebních strojích, rypadlech, nakladačích, rafinériích nebo třeba v plášti ledoborců.

Společnost Ruukki zastává ideu trvale udržitelného rozvoje, které odpovídá její firemní politika, inovace produktů a jejich samotné výroby. Ke konci července 2014 se Ruukki stala součástí společnosti SSAB a vznikla tak nová stavební divize Ruukki Construction. Více na ruukkistrechy.cz nebo ruukki.cz.

 

Datum: 5.12.2014
Organizace: Ruukki CZ s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru městaBudování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánuVelký jarní úklid se chystá již za měsíc, letos i s Gabrielou KoukalovouPraha řeší změnu územního plánu pro tramvaje na Václavské náměstí