Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Firmě Heluz stoupl konsolidovaný zisk o 82 pct na 243,5 milionu

Datum: 23.10.2018 07:15  |  Autor: ČTK, redakce

Firma Heluz cihlářský průmysl, která patří mezi tři největší výrobce zdících systémů v ČR, měla loni konsolidované tržby za prodej výrobků, služeb a zboží 1,59 miliardy korun.

Dům ze systému HELUZ
Dům ze systému HELUZ

Meziročně stouply o 23 procent. Konsolidovaný zisk po zdanění vzrostl meziročně o 82 procent na 243,5 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti, která má sídlo v Dolním Bukovsku na Českobudějovicku. Ročně vyrobí asi půl milionu tun cihel.

Konsolidovaný provozní zisk stoupl loni meziročně o 77 procent na 249,1 milionu korun. Růst zisku měl dva důvody, řekl ČTK obchodní a marketingový ředitel Heluz Petr Stejskal. "První je ten, že byly splaceny veškeré závazky a úvěry, které jsme měli zhruba od roku 2008 na výstavbu závodu v Hevlíně, splátková povinnost poklesla. Druhá věc je, že v loňském roce se u nás po deseti letech trošku nastartovalo stavebnictví a podařilo se prodat celou kapacitu," řekl Stejskal.

Největší investiční akcí loňského roku bylo spuštění automatizované výrobní linky na nové cihly Heluz Aku Kompakt 21 broušená v závodě Dolní Bukovsko. Jde o stavební blok, který spojuje minerální vlnu a cihlu.

"Je to revoluční řešení, kdy se nejedná o samotnou cihlu, ale vyrábíme celý sendvič, tak jak se dřív musel konstruovat ve třech vrstvách na stavbě, tak my ho dodáme už plně broušený. A má vynikající akustický útlum při relativně malé šířce stěny: více místa, méně hluku," řekl Stejskal.

Firmě, která má kolem 270 zaměstnanců, letos meziročně stoupla poptávka po cihlách o deset až patnáct procent. Limitem je pracovní síla. "Byla by asi větší poptávka, ale nemá, kdo by to postavil," řekl Stejskal.

Firma Heluz má tradici od roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a vypálil první cihly. Rodinnou tradici přerušil nástup komunistů, kteří v roce 1950 cihelnu zestátnili. O více než 40 let později ji potomci zakladatelů získali zpět a vedení svěřili svému zeti Vladimíru Heluzovi. Firma má cihelny v Dolním Bukovsku, Hevlíně na Znojemsku a Libochovicích na Litoměřicku.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

ilustrační obrázek © polsen - Fotolia.com

Chemická aktivace mikromletého recyklovaného betonu

17.4.2019 | Ing. Jan Trejbal, Ing. Ondřej Zobal, Ph.D., Ing. Zdeněk Prošek, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra mechaniky
Příspěvek pojednává o možnostech využití mikromleté recyklované chemicky aktivované betonové moučky. Jedná se o jemnou frakci odpadního betonu, která v praxi doposud neměla žádné širší využití. Kombinace mikromletí a chemické aktivace pomocí vhodné příměsi, jako je např. popílek nebo struska, ukazuje jednu z možných variant, jak pro tento odpadní materiál najít uplatnění ve speciálních aplikacích při výrobě nového cementu a betonu. V příspěvku je řešena mikroskopická analýza a vliv chemické aktivace na hydrataci a na výsledné pevnosti.
ilustrační obrázek © Aisyaqilumar - Fotolia.com

Rovnoměrnost rozptýlení drátků ve struktuře drátkobetonu

10.4.2019 | prof. Ing. Alena Kohoutková, CSc., Ing. Hana Hanzlová, CSc., doc. Ing. Jan Vodička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra betonových a zděných konstrukcí
Drátkobeton se stále více uplatňuje ve stavební výrobě tam, kde lze využít jeho vlastností – zejména tahové a reziduální pevnosti po vzniku trhlin. Pro aplikace v nosných drátkobetonových konstrukcích je třeba zajistit rovnoměrnost rozptýlení ocelových drátků v jeho struktuře. Příspěvek shrnuje dosavadní poznatky o výrobě drátkobetonu a zkušebních metodách, kterými lze sledovat rovnoměrnost rozptýlení drátků jak v čerstvém, tak v zatvrdlém drátkobetonu.

Stavebnictví v Česku se v únoru vrátilo k meziročnímu růstu 

8.4. 10:24   O měsíc dříve zaznamenala meziroční pokles o 13,2 procenta. V únoru se meziročně zvýšila produkce v pozemním stavitelství o 5,1 procenta a v inženýrském o 9,6 procenta. více >>>

Stavební zákon: ČKAIT oceňuje snahu o rekodifikaci, má ale spoustu zásadních připomínek

4.4.2019 | redakce podle tiskové zprávy
Komora vítá základní principy rekodifikace stavebního práva, jako je např. oddělení stavebních úřadů od státní správy, povolování staveb pouze v jednom stupni, závazné termíny pro vyjádření, sjednocení předpisů pro celou ČR atd. Některé novinky ale podle ČKAIT mohou ohrozit kvalitu staveb a vytvářet korupční prostředí. Informace zazněly na tiskové konferenci 27. března.
© Evgeniy Potapov - Fotolia.com

Príprava a vlastnosti vysokopevnostných ťažkých betónov

1.4.2019 | Ing. Janette Dragomirová, prof. Dr. Ing. Martin Palou, T., Ústav stavebníctva a architektúry SAV Bratislava
Tento výskum sa nachádza vo svojej prvej fáze, v ktorej sa venuje príprave vysokopevnostných ťažkých betónov na základe cementových spojív s použitím druhotných surovín a dvoch ťažkých kamenív (baryt a magnetit). Príprava vychádza zo šiestich receptúr, z ktorých sú vyrábané betónové kocky a hranoly pre skúšky fyzikálnych a mechanických vlastností.