Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Rozhovor s vítězem soutěže „Single-Family House" Wienerberger Brick Award 2012

Rozhovor s Bartem Lensem, vítězem soutěže „Single-Family House"– „Dům pro jednu rodinu” Wienerberger Brick Award 2012 (Cena společnosti Wienerberger za použití cihly v architektuře 2012), Lens°Ass, Hasselt.

Bart Lens, Lens°Ass, Hasselt, narozen v roce 1959 v Hasseltu

Bart Lens získal diplom na Provinciaal Hoger Architectuur Institut v roce 1982. Po stáži u architekta Jo Spaase v St-Hybrechts Lille získal odbornou práci v ateliérech několika dalších architektů, například M. Jasperse (Projekty: SAS Hotel v Bruselu, sídlo banky CERA v Leuven. Společnost Limeparts v Genku a Dockside Discoteque v Hasseltu). V roce 1995 si založil vlastní ateliér v Hasseltu. Od té doby se podnik rozrostl a dnes jej tvoří mladý a dynamický tým. Bart Lens byl nedávno jmenován hostujícím lektorem na katedrách Fakulty architektury na St. Lucas University v Gentu a Bruselu. 31. října 2007 si otevřel druhou kancelář v Bruselu. V roce 2011 získal diplom „Energiebewust architect”, který uděluje Ústav NAV.

Mluvíme o staré zemědělské usedlosti v jedinečné krajině poblíž hradu Gaasbeek. Jakou strategii bylo třeba vyvinout pro přeměnu malé skupiny polorozpadlých samostatných budov v unikátní rodinný dům s výrazným vnějším členěním, aniž by se přitom zničil původní zemědělský charakter stavby?

Ve složitosti těch pěti stavebních prvků jsem našel silnou vizuální jednotu v použitém stavebním materiálu, tedy cihlách. V minulosti si sedláci vyráběli vlastní cihly, čímž přirozeně využívali hlíny, které měli všude kolem spoustu. Za druhé, typický statek má vždycky vnitřní dvůr a hlavní vrata, kterými se vyjíždí ven na pole. Chybělo zde spojení s vnějším prostředím a s typologií zemědělské usedlosti. Šachta ve tvaru trychtýře, která má přezdívku 'Králičí nora', propojuje veterinární praxi majitele, obytnou rodinnou část a zahradu, restrukturalizuje a organizuje stávající budovy a tím také vytváří vnitřní dvůr. Z vyšší polohy hradu Gaasbeek střechu Králičí nory snadno uvidíte. Když vezmete jeden materiál a pokryjete jím střechu, strop a dokonce i zem průchodu a dvora, vznikne tak velmi výrazná pohledová jednota, která celou usedlost zasazuje do krajiny. Teď je architektura se svým okolím nádherně propojená. Efekt je tak přirozený, že to působí, jako by stavbu utvářela sama příroda a historie.

Co bylo nejsložitějším úkolem tohoto projektu? Jak velkou důležitost měla krajina a původní zahrada pro majitele domu, který je profesí veterinář? Bylo okolí domu zcela vědomě součástí procesu přípravy?
Souvisí to již s předchozí odpovědí (1): Tento veterinární lékař prodal svůj nedávno postavený rodinný dům a investoval do tohoto místa uprostřed polí a luk. Jednak proto, že souvisí s jeho oborem, ale z větší části šlo o rychlé intuitivní rozhodnutí. Celá rodina tohle nové místo miluje.
Kterou vlastnost této stavby byste Vy sám zdůraznil jako zvlášť pozoruhodnou?
Je to fakt, že tak jednoduchý a přirozeně dostupný materiál jako je cihla, dokáže strukturovat shluk rozdílných staveb. Nikdy jsem si nemyslel, že by cihly mohly být tak „sexy" v architektonickém smyslu. Nejde o to znovu vymýšlet „vodu", ale podávat ji takovým způsobem, aby chutnala co nejlépe. Stejný postup se musel uplatnit u cihel.
Stavbě se také říká „Králičí nora"? Jak to vzniklo?
Název projektu „Králičí nora” velmi přiléhavě vybrali jeho autoři, kteří tak jaksi naznačili přirozené oddělení obou zón – soukromé a veřejné – pouze členěním prostoru. Pro tento účel použili cihlu, která působí tak, že výrazně změkčuje dopadající světlo. Je to opravdu inspirující, když člověk stojí ve veřejně přístupném prostoru a dívá se skrze tento nově vybudovaný průchod a nevidí odtud, co se děje na druhém konci, takže se musí úplně uvolnit a nechat se vést tím světlem.
Co by se dalo říct o užívání cihel v historii belgické architektury? Myslíte, že tato tradice bude celkově pokračovat?
Cihla se nepoužívá pouze jako stavební materiál, ale také jako koncept umocňující původní stavbu – cihla jako prvek „spojující” minulost s přítomností.
Proč jste si vybral cihlu pro celou stavbu? Jakou úlohu mají cihly v celém projektu (jako materiál podlahy/stěn/střechy/fasády a prvek, který vytváří barvu pozadí), a byla cihla pro Vás a majitele domu první volbou?
Podlahová plocha, zdi, vrchní a spodní strany střechy byly kompletně pokryty dlažebními kostkami Hortus Althea, zatímco pro spodní stranu střechy šachty byly použity cihlové pásy. První volbou byla výrazná jednota materiálů: nechtěli jsme dělat ani „rekonstrukci ve stylu zemědělské usedlosti”, ani nás neuspokojovala myšlenka pouhé konfrontace starého a nového. Zvolili jsme náš vlastní přístup, který vychází z integrace nového prvku do historického kontextu, která je do detailu promyšlená a dobře provedená, což tuto novou zkušenost povyšuje na jinou, vyšší kvalitu.
Jaká byla spolupráce s majiteli domu? Jaké měli nápady nebo konkrétní požadavky, které vám ve vaší práci pomohly?
Úplně se do toho místa zamilovali a jediný požadavek, který měli, bylo oddělit soukromí od pracovních prostor a zachovat atmosféru celého místa. Když se „vzpamatovali” z prvního náčrtu a předložil jsem jim materiály ke „Králičí noře”, byl to sám klient, kdo velice prosazoval myšlenku cihlové šachty a chtěl ji mít.
Už jste realizovali řadu projektů, které vzbudily velkou pozornost, a velký ohlas si získaly taky vaše rozmanité designové projekty. Mohl byste vysvětlit vzájemnou souhru všech těchto oborů?
Myslím si, že oddělování interiéru, architektury a produktového designu je čistě akademické: spojením mezi těmito obory je život, životní styl a radost ze života, určitý způsob života. Život nemá žádné hranice, obory ani kategorie.
Design má velký vliv na atmosféru prostředí, které chceme dosáhnout, na spojení starého s novým. Jak důležitá je atmosféra pro Vás/jakou roli hraje ve Vaší práci?
Pro mě architektura znamená víc než jenom kreslení a navrhování místností nebo nalezení technického řešení. Architektura je složitý tvůrčí proces, který usiluje o dosažení maximální syntézy všech těchto prvků s konečným výsledkem, který je vždycky něčím víc než jenom součtem jednotlivých částí, z nichž vznikl.

Bart Lens „Single-Family HouseSingle Family House Belgium

Wienerberger s.r.o.
logo Wienerberger s.r.o.

Skupina Wienerberger AG představuje největšího světového výrobce cihel Porotherm a současně lídra v produkci pálené střešní krytiny Tondach v Evropě. V roce 2019 společnost Wienerberger oslavila 200 let výročí od svého založení. V ČR působí společnost ...

 
 
Reklama