Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 1.6.2016 do 8.8.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.8.2016
ROCKWOOL, a.s.

Tichá zóna Rockwool Silent Box byla v rámci hudebního svátku Colours of Ostrava středem pozornosti. Během čtyř festivalových dní se dovnitř akustického boxu podívalo přes 1 200 návštěvníků. Další stovky lidí využily venkovní posezení. Rockwool také testoval v reálném prostředí zvukovou hladinu venku i uvnitř tiché zóny.

3.8.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

ISOVER vydal již třetí díl Katalogu tepelných vazeb. Tentokrát na téma spodní stavba. Katalog navazuje na předchozí vydání, která byla věnována vnějším stěnám a střešním konstrukcím.

1.8.2016
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., ČVUT Praha, UCEEB, VŠB TUO FBI Ostrava, externí školitel

Recenzovaný Článek shrnuje materiálové a požární vlastnosti pevných hořlavých látek/materiálů/výrobků, které se využívají jako vstupy numerických modelů požáru. Současně se uvádí zkušební normy pro jejich stanovení.

28.7.2016
Haas Fertigbau s.r.o.

Hlavní nosnou konstrukci tvoří sedlové vazníky s vyklenutou spodní pásnicí z lepeného lamelového dřeva, do nichž jsou kotveny pomocí ocelových systémových třmenů běžné a rozpěrné vaznice taktéž z lepeného lamelového dřeva.

25.7.2016
Ing. Jakub Šlik, Ing. et Ing. Richard Hlaváč

Recenzovaný Tato práce se zabývá problematikou propustnosti vodní páry dřevní hmotou u nejpoužívanější dřeviny pro stavební činnost – smrku ztepilého (Picea Abies). Difúze vodní páry je řešena v závislosti na hustotě materiálu, která je různá dle klimatických podmínek růstu stromů. Tyto rozdílné podmínky jsou v České republice charakterizovány zejména rozdílnou nadmořskou výškou pěstebního pásma. Propustnost vodní páry je v práci řešena pomocí metody pro měření difúzního odporu materiálů. Konkrétně se jedná o metodu mokré misky (wet–cup) a suché misky (dry-cup), která je provedena s využitím poznatků z ČSN EN ISO 12572 s využitím rad předešlých řešitelů této metody. Výsledné závěry byly konfrontovány s hodnotami uvedenými v české normě a posléze využity do typické skladby roubené stavby s ohledem na dnešní legislativu.

9.7.2016
ABF, a.s.

Nadcházející ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční od 20.9.2016 v areálu PVA EXPO PRAHA, nabídne v doprovodném programu například Vytápění a větrání v moderních úsporných budovách a konferenci Požární bezpečnost staveb.

4.7.2016
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Ing. Viktória Bajzecerová, PhD., Ing. Robert Šoltýs, PhD.

Recenzovaný Uvedené príklady prezentujú akým spôsobom je možné esteticky a výhodne uplatniť drevené konštrukcie v prípade školskej budovy pre výukové účely, v prípade obnovy historickej budovy pre galerijno-výstavné účely a v prípade cirkevnej budovy na autentické dotvarovanie kostola.

28.6.2016
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

S moderními cementovláknitými deskami fermacell je možné realizovat suchou cestou velmi náročné, trvale odolné a bezpečné fasádní konstrukce. Navíc lze s nimi zrealizovat tvůrčí řešení, která by při jiném způsobu stavby nebyla možná. Dřevostavby se tak stávají perfektní alternativou k masivním konstrukcím.

27.6.2016
Haas Fertigbau s.r.o.

Na funkční spojení skla a dřeva se dlouhodobě zaměřuje projekt HGV (Holz-Glas-Verbund), jehož cílem je vyvinout stabilní, extrémně tenké a velkoplošné skleněné fasády na objektech se dřevem jako konstrukčním materiálem. Cílem intenzivního výzkumu je optimální spojení dřeva a skla.

27.6.2016
Ing. Karel Beran, Ing. et Ing. Richard Hlaváč

Recenzovaný Smrkové dřevo je jedno z nejpoužívanějších druhů dřev pro stavební konstrukce. Kromě konstrukční, plní funkci také jako bednění nebo opláštění. Jeho vlhkostní vlastnosti a způsob použití mají tedy vliv na správnou funkci konstrukce. Tato práce se zaměřuje právě na vlhkostní vlastnosti smrkového dřeva, konkrétně pak na faktor difuzního odporu, jenž určuje propustnost pro vodní páru daným materiálem.

26.6.2016
Wood System

Výstavbu rodinného domku si mnoho investorů spojuje s rizikem a nepříjemnostmi. Příklad panelové dřevostavby z moravské Bukoviny ukazuje, že výstavba rodinného domu může být pro investora příjemným zážitkem, a do vlastního domku se lze nastěhovat jen pár měsíců po zahájení stavebních prací.

20.6.2016
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

Cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O si získaly velkou oblibu při realizaci zavěšených podhledů a venkovních říms, ale jsou vhodné také jako stavební desky pro nenosné vnitřní stěny, pro obklady stavebních konstrukcí v interiéru i exteriéru nebo jako podkladové desky pro omítku na fasádě.

19.6.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

O čem píší zahraniční odborné časopsy? Jaké jsou aktuální trendy v oblasti střešních konstrukcí z lepeného lamelového dřeva v Severní Americe? Odpoví zástupci APA – The Engineered Wood Association, USA.

6.6.2016
CIUR a.s., Ing. Michal Řehulka

Většina starších budov neodpovídá v řadě faktorů soudobým nárokům na bydlení. Je logické, že domy a budovy stavěné například před 80 lety dnešním normám a požadavkům nevyhovují. Nejčastěji se v této souvislosti skloňují problémy tepelné a akustické izolace.

6.6.2016
prof. Ing. Josef Chybík, CSc., VUT Brno, Fakulta architektury

Recenzovaný Autor ve svém článku dokládá, že dřevo je perspektivním stavebním materiálem. Na EXPO 2015 jsme jej mohli vidět na budovách reprezentujících celou řadu zemí. Technický pokrok umožnil realizovat ideje architektů, které by ještě v nedávné minulosti nebyly reálné. Spolu s výstavními budovami se dřevo použilo i na objekty obslužné, které zajišťovaly komplexní zázemí výstavního areálu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama