Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 16.8.2010 do 13.10.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.10.2010
BETONOVÉ STAVBY - GROUP s.r.o. Klatovy

Použitím zdiva firmy BETONOVÉ STAVBY-GROUP s.r.o. a zateplovacího sytému firmy MAXIT franken maxit gruppe dosáhneme výborné izolační schopnosti zdiva a zároveň akumulace tepla. Systém ULTRA THERM lze zařadit do kategorie B - Energeticky úsporný až Nízkoenergetický dům.

12.10.2010
Deceuninck, spol. s r.o.

Společnost Deceuninck nabízí jako první na českém trhu šestikomorové plastové okenní profily Eforte, které při použití běžné ocelové výztuhy nabízí řešení pro okna do pasivních domů. Domy v pasivním standardu vyžadují okna, které splňují ty nejnáročnější tepelně-technické požadavky. Tyto nároky jsou kladeny nejen na okna jako celek, ale i na jejich dílčí části, a to včetně okenních profilů.

12.10.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Energoklastr, ČVUT a CVVI uspořádali ve dnech od 13. do 17. září 2010 v Praze workshop a konferenci Advanced HVAC Control 2010 na téma pokročilé řízení systémů vytápění, větrání a klimatizace. Poslechněte si nejzajímavější přednášky z konference.

4.10.2010

Poptávka investorů po pasivních domech se neustále zvyšuje. Nově se o pasivní domy zajímají i instituce veřejné správy. Tento trend nesporně podpořila také nová Směrnice o energetické náročnosti budov. Již šest let pořádaná Centrum pasivního domu mezinárodní konference o pasivních domech. Letošní ročník - PASIVNÍ DOMY 2010 - začíná již 14. října!

1.10.2010
Vlastimil Růžička, redakce

Centrum pasivního domu se sídlem v Brně uspořádalo v rámci doprovodného programu stavebního veletrhu For Arch 2010 seminář Pasivní domy. Zájemci mohli navštívit také výstavní stánek sdružení, kde získali ústní i tištěné informace a mohli si domluvit individuální konzultace s těmi nejpovolanějšími.

27.9.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Podkroví domu je třeba dokonale ochránit proti slunečnímu žáru v létě, proti chladu v zimě, a po celý rok proti dešti a nepohodě. Výběr vhodných skel, která přesně odpovídají našim požadavkům, je proto mimořádně důležitý.

27.9.2010
Ing. Lucie Šancová, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jan Antonín, Ing. Petr Vogel, EKOWATT, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Gabriela Krajcarová, doc. Ing. Hana Gattermayerová, CSc.

Tepelnětechnické vlastnosti obvodových konstrukcí významně ovlivňují energetickou náročnost panelových domů. V současné praxi často dochází k podceňování dimenzování zateplovacích systémů. Článek se zabývá návrhem optimální tloušťky tepelné izolace z hlediska ekonomiky a energetické náročnosti.

22.9.2010
Vlastimil Růžička, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Doprovodný program 21. mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2010 (21. až 25. září) v pražském veletržním areálu Letňany hostil první den svého konání konferenci Revitalizace bytových domů. Exkluzivně nabízíme nejdůležitější postřehy z konference.

20.9.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc.

Současnost charakterizují aktuální témata spojená s ubývajícími zásobami surovinových a energetických zdrojů, s globálními klimatickými změnami a s nadměrným znečišťováním půd, vody a ovzduší. Tyto procesy významně ovlivňují produkty stavební výroby. Je známo, že výstavba a vlastní provoz budov patří mezi hlavní spotřebitele materiálových a energetických zdrojů a významné znečišťovatele životního prostředí, a to nejen v období realizace, ale v průběhu všech fází jejich existence. Podívejme se na některé přírodní materiály.

17.9.2010
Wienerberger s.r.o.

Chystáte se stavět dům nebo jen rekonstruovat či přistavovat? Přijďte se od 21. do 25. září podívat do Prahy – Letňan na mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH a seznamte se s novinkami POROTHERM!

9.9.2010
REHAU, s.r.o.

Říká se, že po zdraví je pro většinu obyvatel druhou nejvýznamnější věcí bydlení. Zejména v poslední době se do popředí diskusí o bydlení dostává téma provozních nákladů. Stále více majitelů a uživatelů nejen rodinných domů začíná pociťovat potřebu odpovědi nejen na výši úhrady za stále se zvyšující ceny energií, ale hlavně zda existují účinná řešení.

8.9.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Nepálené cihly mají velmi dlouhou tradici, teprve v 19. století je začaly vytlačovat cihly pálené. Nyní se však nepálená hliněná cihla opět vrací. S její průmyslovou výrobou začala v květnu cihelna v severočeských Libochovicích patřící české společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Ocení ji zejména milovníci ekologie a vyznavači přírodního stylu života a bydlení.

6.9.2010
Ing. Jiří Skřipský, DiS., Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Na diagnostickém pracovišti Atelieru DEK jsme za poslední čtyři roky provedli měření těsnosti Blower-Door test na více než 150 objektech. Sledovali jsme souvislosti mezi naměřenou hodnotou intenzity výměny vzduchu (n50) stanovenou metodou Blower-Door test a konstrukčními aspekty. Cílem bylo zhodnotit potenciál jednotlivých konstrukčních principů pro dosažení požadované vzduchotěsnosti. Dále bylo naším záměrem určit u jednotlivých konstrukčních principů charakteristické netěsnosti, které se u nich často opakují. V příspěvku uvádíme závěry naší analýzy.

3.9.2010

Vysoká pevnost bloků VAPIS umožňuje výrazné snížení tloušťky zdiva, přičemž vysoká objemová hmotnost zajišťuje výbornou vzduchovou neprůzvučnost. Vápenopískové zdivo VAPIS se uplatňuje při výstavbě obvodových nebo vnitřních stěn, nosných i nenosných, které se zdí s vysokou přesností na tenkovrstvou maltu v ložné spáře.

31.8.2010
Wienerberger s.r.o.

Plánujete výstavbu rodinného domu a váháte, zda začít na podzim a riskovat první mrazíky? Rozhodli jste se pustit do stavění sami a potřebujete poradit třeba s technologií zdění na pěnu? Jestliže budete stavět z POROTHERMu, nic z toho pro vás nebude problém!

30.8.2010
Ing. Zuzana Fišarová, Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., Ing. David Bečkovský, Ing. Radim Kolář, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Využití dřeva v oblasti stavebnictví je velmi aktuálním tématem, zejména s ohledem na možnost realizace často diskutované nízkoenergetické či pasivní výstavby. Význam při využití stoupá také s ohledem na charakter dřeva jako poměrně bezproblémově dostupného obnovitelného a lehce recyklovatelného stavebního materiálu.Podívejme se na některé možnosti. Článek vznikl za podpory VVZ MSM 0021630511 Progresivní stavební materiály s využitím druhotných surovin a jejich vliv na životnost konstrukcí.

30.8.2010
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

V roce 2010 bylo vydáno přepracované znění směrnice pod označením 2010/31/EU, ve kterém jsou jednak úpravy původní směrnice, jednak jsou definovány nové administrativní nástroje ke snížení energetické náročnosti budov - mimo jiné se zavádí pojem "budova s téměř nulovou spotřebou energie".

22.8.2010
Vlastimil Růžička, redakce

Celá Evropa se vydala směrem, který jednoznačně podporuje obnovitelné zdroje. Německý parlament neschválil snížení podpory fotovoltaického sektoru, čímž jasně potvrdil tento evropský trend. V České republice zatím jasné stanovisko nepadlo. Dobrou alternativou pro české podnikatele může být spolupráce s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK). Redakce TZB info oslovila zástupkyni výkonného člena představenstva komory Mirijam Schwan.

16.8.2010
doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D, FA VUT v Brně

Jedním z hlavních ukazatelů kvality pasivní dřevostavby je zajištění kvalitního zdravého vnitřního prostředí. Velký důraz je kladen na výběr nejvhodnějších materiálů a to nejen pro samotnou konstrukci stavby, ale i pro jednotlivé komponenty. Dřevo, jako ekologický stavební materiál, je velmi vhodné pro výstavbu pasivních domů. Podívejte se na několik příkladů a možností kvality pasivního domu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama