Volně zavěšený podhled Rigitone pro ještě lepší akustický komfort
Tyto designové absorbéry mohou při správném použití velmi dobře pohlcovat zvuk, a tím skvěle řešit prostorovou akustiku. Představují rychlé řešení, třeba i dodatečné, které ozvláštní každý prostor. Inspirací mohou být dva povedené projekty vylepšení kanceláří z pohledu akustiky.
Volně zavěšené ostrovy Rigitone vynikají zajímavým a neotřelým designem. Díky jejich snadné a rychlé montáži najdou uplatnění zejména při rekonstrukci prostoru se špatnou srozumitelností řeči. V základu jsou dodávány v barvě přírodního kartonu, připravené k zavěšení. Natřít je však můžete barvou jakéhokoliv odstínu.
Při správně zvolené barvě nátěru bude absorbér odrážet světlo po místnosti přesně tak, jak je pro daný prostor potřeba. Absorbér můžete doplnit o stropní svítidla či bodové osvětlení. „Maximální dodatečné zatížení odpovídá 1,5 kg na jeden kotevní bod, celkově by neměla hmotnost dodatečných břemen přesáhnout 3 kg na m2 podhledu,“ dodává Vojtěch Zítek, produktový manažer Rigips.
Absorbéry, které oceníte zejména v kanceláři
Více lidí na malém prostoru, časté telefonáty a obtížné soustředění. Situace, které jistě všichni známe a které májí často vliv na náš pracovní výkon. Podobně tomu bylo i v prostoru dvou pražských kanceláří, kde najednou pracují dva až čtyři lidé. Ve chvíli, kdy všem těmto osobám zazvonil naráz telefon a každý začal hovořit, stával se prostor téměř neobyvatelným. Důvodem byla doba dozvuku. Ta se pohybovala kolem horní doporučené hranice pro kancelář. V místnosti tak jednoduše zůstávalo příliš zvukových vln, které nemohlo nic včas pohltit. To vedlo k obtížnému soustředění zaměstnanců a v místnosti vznikal tzv. Lombardův efekt. To je v zásadě situace, kdy jedna osoba překřikuje druhou ve snaze zvýšit srozumitelnost svého slova.
„Po montáži absorbérů Rigitone super došlo k okamžitému zlepšení situace, kdy celková hladina hluku ve výše zmíněné situaci klesla až o 5 dB. Pokud uvážíme, že ‚změna o pouhé 3 dB = dvojnásobek‘, jedná se o velký úspěch na poli akustiky a kvality pracovního prostředí,“ vysvětluje Vojtěch Zítek.
Proč je třeba prostorovou akustiku řešit?
Nesprávně řešená nebo vůbec neřešená prostorová akustika je častým důvodem zvýšené únavy člověka a jeho zhoršené pozornosti, což může vést ke snížení výkonnosti člověka nejen při práci.
Nejznámějším kritériem prostorové akustiky je doba dozvuku. Čím delší je dozvuk, o to déle slyšíme zvuk znít v místnosti; místnost má dlouhý dozvuk. Pokud je příliš krátký, je prostor přetlumený a neslyšíme zvuk dostatečně zřetelně. Je tedy nutné věnovat pozornost správnému rozmístění i tvaru pohltivých a odrazivých ploch v místnosti. Absorbéry Rigitone jsou ideálním řešením i v těch prostorech, kde se na akustiku zcela zapomnělo a je třeba ji řešit dodatečně a rychle. Absorbéry jsou k dispozici ve dvou variantách – s minerální a bez minerální izolace (viz tabulka níže). Liší se zejména svou zvukovou pohltivostí. Pokud vás zajímají i jiné způsoby, jak řešit prostorovou akustiku vašeho projektu, prohlédněte si veškerá řešení Rigips pro prostorovou akustiku.
Výhody zavěšeného ostrovu Rigitone:
- skvělá pohltivost αw až 0,90 = širokopásmový absorbér,
- snadný nátěr jakoukoliv barvou,
- možnost zabudování osvětlení,
- velmi rychlá a snadná montáž,
- odolnost proti vzdušné vlhkosti až 70 %.
Jistě oceníte i snadnou údržbu. Desky je možné čistit vysavačem nebo navlhčeným hadříkem (vlhkou houbičkou). V případě silného znečištění povrchu můžete přistoupit k renovaci novým nátěrem určeným na sádrokarton. Tím se prodlužuje i celková životnost materiálu dosahující až životnosti celé budovy.
Jak probíhá montáž?
Volně zavěšené absorbéry Rigitone mají tu výhodu, že se zavěšují pouze na 4 body pomocí kovových kotevních prvků. Nosná konstrukce je součástí absorbéru, což výrazně celou montáž usnadňuje a zrychluje.
Před zahájením montáže je nutné si dobře rozmyslet a zaměřit polohu absorbéru. Hledáme 4 místa, kam pomocí kovového prvku (molly kotva, FN šroub, ocelový stropní hřeb) absorbér pověsíme. Po zaměření kotevních bodů, připevníme ke stropní konstrukci dráty s okem pomocí vhodného kotevního prvku.
Do CD profilu uvnitř absorbéru osadíme čtyřbodové závěsy pootočením v profilu. Minerální izolace je již na místě, nicméně pro jistotu zkontrolujeme její usazení uvnitř absorbéru. Následně celý absorbér zavěsíme na předem připravené dráty. Absorbér je možné použít i bez nátěru, a tím mu ponecháme průmyslovější vzhled. Jestliže chceme absorbér vymalovat, můžeme k tomu přikročit ihned. Potřebujeme barvu vhodnou na sádrokarton (libovolný odstín), penetraci a váleček s krátkým vlasem. Po nanesení a vyschnutí penetrace, aplikujeme barvu standardně ve dvou vrstvách dle předpisu výrobce.
Čistý vzduch jako bonus
Absorbéry Rigitone disponují technologií Activ'Air®. „Ta snižuje koncentraci formaldehydu ve vnitřním ovzduší místnosti až o 70 % po dobu 50 let. Pro dosažení maximální účinnosti je vhodné použít alespoň 1 m2 desky na 1 m3 místnosti,“ popisuje technologii Vojtěch Zítek. Sádra je zároveň materiál, který pomáhá regulovat vlhkost vzduchu. Pohlcuje a odstraňuje přebytek vlhkosti, čímž zmírňuje změny mikroklimatu a chrání zdraví člověka. Materiál je ze své přírodní podstaty zdravotně nezávadný.
Obraťte se na odborníky
Pokud chcete vědět, zda tyto absorbéry jsou tou správnou volbou pro váš projekt, obraťte se na odborníky Rigips, kteří vám zdarma navrhnou vhodné materiály pro dosažení optimální prostorové akustiky v místnosti. Technická podpora je vám k dispozici každý všední den na tel. 226 292 224 nebo můžete zaslat dotaz včetně podkladů přes webový formulář.
Značka Rigips úspěšně působí na českém stavebním trhu přes 30 let. Za tu dobu se Rigips stal synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby. Nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale také dokonalý konstrukční ...