Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

MMR: Nový stavební zákon nebere obcím šanci na rozhodování o vlastním rozvoji

Nový stavební zákon, který ve středu schválila Sněmovna, obcím šanci o svém rozhodování rozhodně nebere. Naopak posiluje jejich postavení v územním plánování.

ČTK to sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které reagovalo na středeční vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Ten označil zákon za nepřijatelný, podle něj je potřeba ho zamítnout. MMR toto tvrzení označilo za nesmyslné.

Hřib ve středu řekl, že nový zákon je potřeba kvůli tomu, že státní správa v přenesené působnosti není schopná dostatečně rychle vydávat stavební povolení. "Logickým řešením by mělo být méně státu. Nicméně zákon jde přesně opačným směrem," řekl. Nový zákon podle něj nepovede ani k zrychlení povolování staveb, které slibuje MMR, ale bude mít spíše opačný efekt.

Přečtěte si také Sněmovna schválila nový stavební zákon, má řadu kritiků, nyní ho posoudí Senát Přečíst článek

Město požadovalo také to, aby Praha a případně i další velká města mohla mít vlastní stavební předpisy. Šéf městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč řekl, že pro Prahu jsou její předpisy zásadní a schválený zákon je zachovává jen dočasně. "Co bude pak, zatím nevíme," uvedl.

"Nový zákon rozhodně obcím šanci na rozhodování o svém rozvoji nebere. V povolování staveb dnes žádné formální pravomoci nemají a územní plánování zůstane v přenesené působnosti obcí, jako je tomu dnes. Zákon naopak posiluje v územním plánování postavení obcí," uvedlo dnes MMR.

Podle něj jsou to obce, které připravují zadání územního plánu a také si ho schvalují. "Nový stavební zákon jen chrání veřejné zájmy, například aby byl ochráněn zemědělský půdní fond, zajištěná dostatečná opatření na boj proti suchu. Pokud tyto podmínky samospráva dodrží, může o svém rozvoji rozhodovat volně. Není ale možné, aby se obce rozvíjely bez ohledu na sousední obce, kraj nebo stát," sdělilo MMR.

Jak dále uvedlo, po dohodě ministerstva s velkými městy mohou Praha, Brno a Ostrava vydávat vlastní stavební předpisy.

Nový zákon má nahradit stávající normu z roku 2006 a podle vyjádření zástupců ministerstva pro místní rozvoj má zjednodušit a zrychlit stavební řízení. Po středečním odsouhlasení dolní komorou zákon dostane k projednání Senát, v případě schválení má začít platit od 1. července 2023 s tím, že již od ledna příštího roku by stát podle něj začal nabírat úředníky. Schválenou podobu ve středu kritizovaly opoziční strany, ekologické organizace nebo Česká komora architektů. Za krok správným směrem zákon naopak označila Asociace developerů nebo Hospodářská komora.

 
 
Reklama