Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi ve 4. čtvrtletí 2018

Datum: 26.1.2019 03:12  |  Organizace: Industrial research forum  |  Firemní zpráva

Industrial Research Forum bylo založeno v roce 2010 s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi.


Členové Industrial Research Fora, společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a JLL, sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu. Industrial Research Forum si dovoluje zveřejnit předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v České republice ve 4. čtvrtletí 2018.

Nové prostory dokončené ve 4. čtvrtletí 2018

V posledním čtvrtletí roku 2018 bylo dokončeno celkem 204 600 m2 skladových ploch v 17 průmyslových parcích na území České republiky. Ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku se jedná o 4% pokles. Mezi největší dokončené projekty se řadí hala v CTParku Žatec o celkové velikosti 38 500 m2, která je již téměř z poloviny pronajata. Druhá největší dokončená budova se nachází v Prologis Parku Prague Airport (38 200 m2), ve které je většinovým nájemcem společnost Eyelevel. Třetí největší dokončenou halou je Brno Airport o velikosti 22 400 m2, určena pro několik nájemců.

Celková plocha moderních skladových a průmyslových prostor v ČR nyní dosahuje 7,76 milionů m2.

Projekty ve výstavbě

Na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2018 bylo ve výstavbě celkem 406 000 m2 skladových a výrobních prostor, přičemž 23 % z nich se nachází v Praze a jejím nejbližším okolí. V posledním čtvrtletí 2018 byla zahájena výstavba hal o celkové rozloze 137 500 m2. Přibližně 51 % z celkového objemu prostor, které se aktuálně nachází ve fázi výstavby, by mělo být dokončeno v prvním čtvrtletí roku 2019. Podíl industriálních prostor ve výstavbě bez předem zajištěného nájemce ve čtvrtém čtvrtletí 2018 vzrostl a pohyboval se na úrovni 54 %.

Nájemné

Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) v České republice zůstalo v posledním čtvrtletí 2018 stabilní a pohybuje se na úrovni 4,50 EUR/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,50 – 9,00 EUR/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50 – 0,65 EUR/m2/měsíc.

Další informace o trhu včetně poptávky a míry neobsazenosti budou zveřejněny Industrial Research Forem během následujících dvou týdnů.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Novela OZ - k úpravám v otázkách vlastnictví bytů

18.2. 8:55   Díky novele dojde k úpravám v otázkách vlastnictví bytů, které komplikují například situaci při prodeji. Návrh teď míří do Poslanecké sněmovny ČR. více >>>

Obecný a bezplatný přístup k normám

18.2. 8:46   Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila jasný požadavek na Vládu ČR, aby zajistila obecný a bezplatný přístup k normám. více >>>

V Komárově roste unikátní ekologický areál ve spolupráci s Nadací Veronica

16.2.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Na 13 tisících metrech roste na ulici Svatopetrské unikátní areál s ekologickými a úspornými technologiemi. Nájemníci zde naleznou kanceláře, sklady, prostory pro lehkou výrobu, vývojové a inovační centrum, obchody i byty. Projekt společnosti Top-in.cz vznikl ve spolupráci s brněnskou Nadací Veronica.
Ilustrační obrázek © tsach - Fotolia.com

Realitní trh: Návrh stavebního zákona je krok správným směrem

14.2. 01:01   Návrh nového stavebního zákona je krok správným směrem. Měl by pomoci velkým investorům i občanům, mohl by také vyřešit současnou kritickou situaci na bytovém trhu. více >>>

Český otisk organické architektury ve Španělsku

14.2.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Neskutečná realizace vily v El Palol ve Španělsku je prací studia ARC akademického architekta Oldřicha Hozmana. Vila je nádhernou ukázkou organické architektury. Dům je nízkoenergetická dřevostavba navazující na stávající budovy kláštera. Je navržen ze zdravých přírodních ekologických materiálů.