Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Švandovo divadlo zahájí sezónu v podzemí, Velký sál prochází rekonstrukcí

Do podzemního Studia se v září a říjnu uchýlí herci Švandova divadla, jehož Velký sál se rekonstruuje. Přestavbou projde zejména jeviště a jeho technologie, proměny se dočká také fasáda.

Velký sál Švandova divadla v Praze se rekonstruuje, foto archiv Švandova divadla
Velký sál Švandova divadla v Praze se rekonstruuje, foto archiv Švandova divadla

Nová prkna, která znamenají svět

„Jeviště ve Velkém sále sloužilo od roku 2002, kdy bylo Švandovo divadlo po generální přestavbě znovu otevřeno. Ještě rychleji než jeho podlaha, kterou teď kompletně měníme, však stárla ta část jevištní techniky, jejíž obsluha je propojená s počítačem – což jsou například světla nebo jevištní tahy. K těmto zařízením proto teď instalujeme nové technologie,“ říká ředitel smíchovské scény Daniel Hrbek.

Vedle nového jeviště a navazující techniky bude ve Velkém sále znovu fungovat také jevištní stůl.
„Jde vlastně o plochu spojenou s výtahem, umožňující například efektní vynořování a zanořování z hlubin jeviště. Do provozu uvedeme také všechny tahy, což je skrytý systém lan, tyčí a kladek, sloužící k rychlým změnám dekorací,“ vysvětluje Daniel Hrbek. Ten chce, aby do konce roku prokoukla ještě fasáda divadla, na níž by mělo přibýt devět informačních LED obrazovek. Rekonstrukce za zhruba 30 milionů korun bude hrazena ze zvláštního investičního fondu Švandova divadla. To je příspěvkovou organizací hlavního města Prahy.

Švandovo divadlo na Smíchově, foto Adam Steinwicht
Švandovo divadlo na Smíchově, foto Adam Steinwicht

Hry z podzemí

Ve Studiu Švandova divadla se ale už od začátku září hraje dál. Na programu v září a říjnu je tu například Kauza pražské kavárny, poslední novinka minulé sezóny, inscenace Slušný člověk vycházející z předlohy Karla Čapka, Ztracená čest Kateřiny Blumové z pera slavného německého autora Heinricha Bölla či Srdce patří za mříže, hra pojednávající o tom, jak snadné je v dnešním světě ztratit lidské srdce.

Diváci tu uvidí také tři tituly, s nimiž Švandovo divadlo hostuje - v jejich anglicky nastudovaných verzích - koncem září ve Spojených Státech. Všechny inscenace se ve Washingtonu a v New Yorku představí mimo jiné v rámci tamějších oslav 100. výročí založení Československé republiky.
Dále svá představení uvedou v malém sále Švandova divadla stálí hosté a ve Studiu pokračují také oblíbená víkendová představení pro děti.

 
 
Reklama