Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Veřejná správa loni vypsala projektové zakázky za 3,5 miliardy Kč

Datum: 20.2.2015 17:38  |  Autor: ČTK

Veřejná správa měla loni větší zájem o práci projektantů. Instituce loni vypsaly o čtvrtinu výběrových řízení více než předloni a jejich plánovaná hodnota stoupla téměř na dvojnásobek.

Projekční a architektonické kanceláře loni našly ve věstníku soutěže za 3,5 miliardy korun. Téměř zastavená projektová příprava začíná pomalu ožívat, vyplývá z analýzy společnosti CEEC Research.

Z výběrových řízení byla zatím úspěšně uzavřena pětina, šlo o zakázky za 800 milionů korun. Výsledná cena byla o pětinu nižší, než zadavatelé předpokládali. Mezi dodavatele projektů tak zatím přišlo 600 milionů korun. Další pětina soutěží byla zadavatelem zrušena.

"V minulém roce jsme i my zaznamenali větší množství zajímavých projektových zakázek. Procento těch, které jsou následně zadány k realizaci, je ale bohužel mizivé," poznamenal provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner. Ze statistických dat se podle ředitele Arch.Design Iva Kovalíka dá dovodit mírný optimismus, zakázek v pozemním stavitelství však podle něj nijak viditelně nepřibylo. "Navíc se nezměnil způsob vypisování: žádné kvalifikace, předpokládaná cena je snížena proti ceníkům o 20 až 30 procent, parametrem výběru je nejnižší cena," zdůraznil. Výsledkem pak podle něj je nesmyslná cena hluboko pod náklady.

Polovinu zakázek loni vypsaly kraje, města, obce, regionální úřady, správy komunikací a sdružení. Třetinu pak do věstníku vložila ministerstva a ostatní celostátní úřady, od státních podniků přišlo šest procent zakázek. Co se týče objemu oznámených zakázek, tam mají největší podíl ministerstva a celostátní úřady, a to díky zakázkám Ředitelství silnic a dálnic. V objemu oznámených zakázek mají ale největší podíl ministerstva a celostátní úřady, a to především díky zakázkám Ředitelství silnic a dálnic z listopadu.

Nejnovější údaje podle CEEC ukazují, že se podařilo zlepšit vypisování nových projektových zakázek na ŘSD. "Pokud se podaří tato výběrová řízení efektivně zprocesovat, zakázky zadat a zrealizovat, mohlo by znatelně přibýt práce na silnicích a dálnicích pro stavební firmy," uvedl ředitel CEEC Jiří Vacek.

Podle ředitele společnosti HBH Projekt Radovana Hrnčíře má ŘSD nyní rozpracované projektové soutěže za více než 900 milionů korun. "Zdá se tedy, že po úspěšném ukončení výběrových řízení by měl trh projektových prací pocítit silný impuls a oživení v podobě zahájení prací, které téměř pět let stály," dodal Hrnčíř.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

Cílené zneužívání známého názvu firmy v názvu konkurenčního produktu je trestné, ilustrační foto redakce

Češi zaměňují názvy produktů za značky. Nejčastěji v oblasti stavebnictví

19.5. 1:04   České firmy se potýkají s neznalostí zákazníků, kteří poptávají jejich produkty pod názvem konkurence. V případě, že používá k označení produktu název cizí značky spotřebitel, k žádnému porušení zákona nedochází. více >>>

Výběrové řízení na přístavbu originální dřevostavby

26.4. 04:00   Přístavba sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM. Projekt originální atypické dřevostavby oceněn cenou Young Architect Award. Přihlaste se! Probíhá od 15. 4. do 6. 5. 2019 (konec lhůty pro podání). více >>> (Portus Praha, z.ú.)

Nápadité dělicí stěny, mobilní příčky, předěly, paravány, japonské stěny – 1. část

24.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Seriál, který nám osvětlí možnosti předělů, příček, polopříček a systémů k vytyčení prostor s daným účelem, segmentování velkých místností a oddělení jejich funkcí. Rozdělení těchto prvků je rozmanité, od ryze účelných a jednoduchých řešení, až po moderní digitální sofistikované systémy řešení IoT.

EET pro řemeslníky nabírá zpoždění

19.4. 2:46   Od června 2019 měli své tržby elektronicky evidovat také řemeslníci. Zatím se tak ale nestalo. více >>>

Nové administrativní centrum Lesů České republiky

17.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Návrh brněnského architektonického studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers zvítězil v druhém kole mezinárodní architektonické soutěže na nové administrativní centrum Lesů ČR v Hradci Králové.

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Doporučujeme

Spolupracujeme

logo Stavební veletrh Brno
logo PSM CZ
logo SUSO
logo CTI