Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Veřejná správa loni vypsala projektové zakázky za 3,5 miliardy Kč

Datum: 20.2.2015 17:38  |  Autor: ČTK

Veřejná správa měla loni větší zájem o práci projektantů. Instituce loni vypsaly o čtvrtinu výběrových řízení více než předloni a jejich plánovaná hodnota stoupla téměř na dvojnásobek.

Projekční a architektonické kanceláře loni našly ve věstníku soutěže za 3,5 miliardy korun. Téměř zastavená projektová příprava začíná pomalu ožívat, vyplývá z analýzy společnosti CEEC Research.

Z výběrových řízení byla zatím úspěšně uzavřena pětina, šlo o zakázky za 800 milionů korun. Výsledná cena byla o pětinu nižší, než zadavatelé předpokládali. Mezi dodavatele projektů tak zatím přišlo 600 milionů korun. Další pětina soutěží byla zadavatelem zrušena.

"V minulém roce jsme i my zaznamenali větší množství zajímavých projektových zakázek. Procento těch, které jsou následně zadány k realizaci, je ale bohužel mizivé," poznamenal provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner. Ze statistických dat se podle ředitele Arch.Design Iva Kovalíka dá dovodit mírný optimismus, zakázek v pozemním stavitelství však podle něj nijak viditelně nepřibylo. "Navíc se nezměnil způsob vypisování: žádné kvalifikace, předpokládaná cena je snížena proti ceníkům o 20 až 30 procent, parametrem výběru je nejnižší cena," zdůraznil. Výsledkem pak podle něj je nesmyslná cena hluboko pod náklady.

Polovinu zakázek loni vypsaly kraje, města, obce, regionální úřady, správy komunikací a sdružení. Třetinu pak do věstníku vložila ministerstva a ostatní celostátní úřady, od státních podniků přišlo šest procent zakázek. Co se týče objemu oznámených zakázek, tam mají největší podíl ministerstva a celostátní úřady, a to díky zakázkám Ředitelství silnic a dálnic. V objemu oznámených zakázek mají ale největší podíl ministerstva a celostátní úřady, a to především díky zakázkám Ředitelství silnic a dálnic z listopadu.

Nejnovější údaje podle CEEC ukazují, že se podařilo zlepšit vypisování nových projektových zakázek na ŘSD. "Pokud se podaří tato výběrová řízení efektivně zprocesovat, zakázky zadat a zrealizovat, mohlo by znatelně přibýt práce na silnicích a dálnicích pro stavební firmy," uvedl ředitel CEEC Jiří Vacek.

Podle ředitele společnosti HBH Projekt Radovana Hrnčíře má ŘSD nyní rozpracované projektové soutěže za více než 900 milionů korun. "Zdá se tedy, že po úspěšném ukončení výběrových řízení by měl trh projektových prací pocítit silný impuls a oživení v podobě zahájení prací, které téměř pět let stály," dodal Hrnčíř.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Soutěž Hala roku Akademik 2019

Soutěž Hala roku Akademik - přihlášky do 4.4.2019

14.3. 1:39   Zvítězí nejefektivnější model, tedy model s největším poměrem mezi únosností a vlastní hmotností, který splní dané geometrické, materiálové a statické požadavky. více >>> (redakce podle webu soutěže)
Rekonstrukce Nemocnice Česká Lípa, ilustrační obrázek, foto redakce

Jen 1/4 stavařů souhlasí s kvalitou veřejných zakázek

14.3.2019 | redakce podle tiskové zprávy CCEC Research
Kvalitu staveb u veřejných investic nejvíce ohrožuje soutěžení na nejnižší cenu, podporuje ji naopak kritérium dobrých referencí u předchozích realizací. Kontrola kvality u realizovaných veřejných zakázek silně pokulhává, za dostatečnou ji považuje jen čtvrtina stavařů.

Vzorový byt – komentované prohlídky na Design Shaker v Praze

10.3.2019 | redakce
Nenechte si ujít prohlídku expozice VZOROVÝ BYT dle konceptu DIGITÁLNÍ ROMANTIKA od designérky Ivy Bastlové. Je to po více než 10 letech ukázka reálného bydlení na veletrhu.
© lkercelik - Fotolia.com

MMR: K návrhu stavebního zákona přišlo 1641 připomínek

6.3. 15:39   Ministerstvo chce po vypořádání připomínek předložit návrh zákona na přelomu března a dubna vládě. Vláda počítá s tím, že nový zákon by měl být účinný od roku 2021. více >>>

Brno hlavní nádraží čekají nebývalé opravy

6.3.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Okolo 2,2 miliard spolknou opravy hlavního nádraží v Brně. Týkají se nejenom úpravy kolejiště, zabezpečovacího zařízení a vybudování podchodu či nástupiště, ale i souběžné rekonstrukce památkově chráněných mostů přes ulice Hybešovu a Křídlovickou. Změny se dotknou tří čtvrtin všech cestujících.

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Doporučujeme

Spolupracujeme

logo Stavební veletrh Brno
logo PSM CZ
logo SUSO
logo CTI