Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Čínští vědci upozorňují na rizika spjatá s extrémními terenními úpravami

Desítky kopců vysokých až 150 metrů byly v Číně srovnány se zemí a půda z nich byla využita na zaplnění údolí, aby se vytvořil prostor pro vznik nových měst.

Upozornili na to čínští vědci, podle nichž se jedná o nebezpečné zásahy do krajiny, které způsobují erozi, záplavy a znečištění ovzduší i vodních zdrojů.

Experti z Čchanganské univerzity podle dnešní zprávy agentury AP uvedli, že čínské úřady schválily v uplynulém desetiletí bezprecedentní přesuny půdy, které umožnily vznik desítek tisíc kilometrů čtverečních rovné země vhodné pro stavební projekty. Zásahy byly ale podle nich provedeny jen s minimálním posouzením možných dopadů na životní prostředí.

"Vytváření pozemků seřezáváním vrcholků kopců a přesouváním obrovského množství zeminy se podobá velkému chirurgickému zákroku na zemské kůře," uvedla skupina vědců ve studii, která byla zveřejněna v časopise Nature.

Kromě zmíněných negativních dopadů, jako je znečištění prostředí prachovými částečkami dostávajícími se do atmosféry, eroze, sesuvy půdy a povodně, projekty zničily rozsáhlé zemědělské oblasti a domovy divoce žijících zvířat a rostlin, konstatovali vědci.

Prvním městem, jehož rozrůstání umožnilo zlikvidování okolních kopců, byl podle vědců citovaných agenturou AP v roce 2007 město Š'-jen v centrální provincii Chu-pej. Zásah do krajiny ale způsobil sesuvy půdy a povodně, změnil tok řek a zvýšil obsah usazenin v místních vodních zdrojích, sdělili vědci.

V sousední provincii Šan-si plánuje město Jen'an zdvojnásobit svou rozlohu vytvořením 79 kilometrů čtverečních rovné země. "Města v hornatých oblastech jako Jen'an jsou většinou zasazena do relativně úzkých údolí, která omezují jejich rozvoj. Dalším faktorem je obrovská hustota populace," prohlásil jeden z autorů studie Li Pchej-jüe.

Projekt v oblasti města Jen'an zahájený v roce 2012 na sprašovém terénu zničil zemědělskou půdu a zaplnil údolí velmi měkkou hlínou, která může postrádat potřebnou pevnost a být náchylná ke "geologickým neštěstím, jako jsou sesuvy půdy", varoval Li.

Vědci zpochybňují také finanční přínos zmíněných projektů. Kupříkladu změny krajiny v oblasti města Jen'an vyjdou v průběhu deseti let na 100 miliard jüanů (322 miliard Kč), přičemž nejméně dalších deset let potrvá, než bude půda v zaplněných údolích dostatečně pevná, aby bylo možné na ní zahájit výstavbu.

 
 
Reklama