Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zlínská fakulta technologická má nové laboratorní centrum

Objekt v areálu bývalých baťovských závodů v těsném sousedství sídla fakulty přišel na 532 milionů korun, 443 milionů korun tvořila evropská dotace.

Nejstarší fakulta univerzity, která má asi 2000 posluchačů, se díky novému vybavení dostane na špičku mezi školami v republice, řekl dnes ČTK děkan fakulty Roman Čermák.

"Vývoj v oblasti technologií je velmi rychlý, morální zastarávání přístrojů je rychlé, proto jsme na tom nyní nejlépe," uvedl děkan. Nové přístroje laboratorního centra stály 30 milionů korun.

K nejcennějším a nejmodernějším přístrojům patří podle děkana například přístroj analyzující maloúhlový rozptyl rentgenových paprsků. "Byla to investice přes pět milionů, dává možnost nahlédnout do struktury materiálu. To nám doposud chybělo, když jsme chtěli dělat analýzu maloúhlového rozptylu, museli jsme jezdit do Prahy," podotkl Čermák.

Díky novým technologiím se budou moci studenti podle něj podívat až na samotnou hranici veškerých struktur směrem k atomům a základním stavebním prvkům jednotlivých materiálů. Speciální laboratoře jsou v objektu soustředěny do jednoho traktu, centrum má také pět poslucháren a devět seminárních místností.

Laboratorní centrum začne studentům sloužit od nového akademického roku, stěhování je naplánováno na letní měsíce. Bude sloužit především studentům v navazujících magisterských a doktorských studijních programech. Přesune se do něj vzdělávání chemiků, plastikářů, gumařů, materiálových a procesních inženýrů, potravinářství a obory zaměřené na životní prostředí zůstanou ve staré budově. Ta by podle děkana potřebovala také rekonstrukci. "Odhadovali jsme náklady na 20 milionů na každé patro, pater je tam pět," podotkl Čermák.

Fakulta, která byla založena v roce 1969, je úspěšná zejména v oblasti polymerních materiálů, rozvíjí se také oblast potravinářství. V posledních letech roste zájem o obory spojené s automobilovým průmyslem. "Tedy plastikářství, gumárenství, materiálové a procesní inženýrství, tyto oblasti velmi táhnou. Zájem ze strany průmyslu je však daleko vyšší, než dokážeme uspokojit," poznamenal děkan.

 
 
Reklama