Komfortní a úsporný. Takový je koncept moderního bydlení

Datum: 5.10.2016  |  Organizace: Saint-Gobain Construction products CZ a.s., Divize ISOVER  |  Firemní článek

Naplánovat stavbu rodinného domu není nic snadného. V současné době neřešíme pouze, na kterém místě dům postavíme, komu projekt svěříme a z čeho by měla stavba být. Nejdůležitějšími parametry se vzhledem k trendům moderní výstavby stávají i jiné požadavky.

Saint-Gobain Construction products CZ a.s., Divize ISOVER
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

tel.:800 ISOVER (476 837), 494 331 331
e-mail:
web:www.isover.cz  www.isover-akustika.cz  www.isover-vzduchotesnost.cz

Těmi jsou vysoká kvalita provedené stavby nebo rekonstrukce, snižování spotřeby energie použité k vytápění, zajištění příjemné teploty bez ohledu na roční období, snižování emise oxidu uhličitého, delší životnost stavby, řízená výměna vzduchu eliminující průvan, tepelné ztráty a průnik vlhkosti. Snaha šetřit životní prostředí, ušetřit peníze na provoz domu a zdravě bydlet jsou hlavními zájmy každého z nás. Proto i směrnice Evropského parlamentu určuje, že od roku 2020 by se už měly stavět pouze rodinné domy s téměř nulovou spotřebou energie.

Pasivní nebo Multi-Komfortní dům?

O tom, kolik spotřebuje dům energie na vytápění, rozhoduje kvalita samotné stavby. Stavba pasivního domu splňuje přísná energetická kritéria, a proto je pasivní dům považován za energeticky úsporné bydlení v rámci hodnocení, které se nicméně nezaměřuje na celkový komfort vnitřního prostředí. Život v pasivním domě tudíž znamená převážně úsporu nákladů na vytápění. Budova nepotřebuje standardní vytápěcí systém v důsledku své nízké spotřeby tepla. Ta nepřesáhne 15 kWh/m2 za rok. Tepelné ztráty jsou sníženy na minimum díky důsledné izolaci a jejím tepelněizolačním vlastnostem. Hlavními parametry pasivních domů jsou tedy správně propracovaná koncepce domu z hlediska jeho umístění, jeho izolace, vzduchotěsnost, ventilace a vytápění.

Multi-Komfortní dům od společnosti ISOVER vychází z konceptu pasivního domu, ale zároveň vede ke komplexnímu a současně optimálnímu návrhu bydlení jako takového. Stejně jako pasivní dům má ve svém portfoliu vlastnosti vedoucí k úspoře energie, ale jak už název napovídá, Multi-Komfortní dům cílí na celkový komfort vnitřního prostředí. Díky kvalitě izolace nabízí nejlepší tepelný komfort, klade důraz na požární bezpečnost, akustickou pohodu a v neposlední řadě i estetiku. Součástí výhod je také výborná kvalita výměny vzduchu v interiéru, která zajišťuje příjemné vnitřní klima a přístup přirozeného denního světla. Multi-Komfortní dům tedy kombinuje pohodlí a úsporu energie.

První vzorový dům Multi-Komfortního konceptu

První Multi-Komfortní dům v ČR byl realizován v Srchu u Pardubic a jedná se o dům firem skupiny Saint-Gobain působících v ČR (Isover, Rigips, Weber-Terranova). Základem je splnění požadavků kladených na pasivní domy dle deklarace Passive House Institutu v Darmstadtu a jejich ověření kalkulačním nástrojem PHPP 2007 a praktickým testem vzduchotěsnosti (Blower door test).
 

 
 

Aktuální články na ESTAV.czThe Box: Minimalistické bydlení s maximem pohodlí v otevřeném prostoruPlasty vydrží nejdéle v užitku ve stavebnictvíKarlovarský hotel Thermal se začne opravovat na konci rokuUmění recyklace: Staré cihly rozdrtí a tvoří z nich nové