Nanotechnologie v mezinárodním kontextu

Datum: 15.10.2011  |  Autor: Vlastimil Růžička, redakce

Mezinárodní konference NANOCON 2011 pořádaná Českou společností pro nové materiály a technologie a firmou TANGER byla první tuzemskou konferencí v České republice zaměřenou na nanomateriály, na jejich výzkum, aplikace a vliv na životní prostředí a zdraví lidí. Mluvilo se také o aplikacích ve stavebnictví.

Sály v přízemí brněnského hotelu Voroněž byly po celé tři dny (21. 9. až 23. 9.) naplněny velkým počtem zájemců o nanotechnologie i významnými domácími i zahraničními odborníky, přednášejícími. Generálním předsedou konference byl ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Prof. RNDr. Radek Zbořil, Ph.D. Ze zahraničních odborníků z prestižních světových univerzit lze jmenovat například Prof. Dr. Horsta Wellera , Prof. Dr. Emmanuela P. Giannelise či Prof. Dr. Detlefa Bahnemanna, kteří patří mezi nejcitovanější vědce v oboru.

Účastníci mezinárodní konference se mohli v Sekci A brněnského hotelu Voroněž teoreticky věnovat společně s přednášejícími přípravě a vlastnostem nanostruktur, syntetickým postupům či studiu vlastností všech typů nanomateriálů (0D-3D). Hovořilo se také o kvantových tečkách, nanoprášcích, funkcionalizovaných nanočásticích, nanokompozitech či o uhlíkových nanostrukturách. Speciálně stavebnictví a dalším technickým obrům byla určena Sekce B, která měla ve svém názvu průmyslové a environmentální aplikace nanomateriálů. Diskutovalo se o nových aplikacích ve stavebnictví, o specifických možnostech při restaurování objektů, o speciálních povlacích a nátěrech pro fasády i pro jednotlivé stavební prvky, nechyběla ani nanofiltrace, nanoelektronika, nanofotonika či využití senzorů pro veřejné objekty i rodinné domy. Nelze vynechat ani možnosti nanotechnologií v energetice, chemickém, textilním a spotřebním průmyslu, nelze nezmínit novinky v oblasti čištění vod (http://www.tzb-info.cz/106278-olomoucti-vedci-testuji-unikatni-metodu-cisteni-vody) či další ekologické a stavební aplikace (http://www.tzb-info.cz/4958-nanotechnologie-v-oblasti-sanaci-zelezobetonovych-konstrukci-pripravovana-norma-en-1504-cast-9.)

Sekce C měla vzbudit především zájem biologů a lékařů. Bionanotechnologie a nanomateriály jsou vysoce sledovaným oborem, který se šíří rychlostí blesku v podobě antibakteriálních materiálů, biosenzorů, biokatalyzátorů, tkáňového inženýrství, diagnostiky, molekulární analýzy a dalších vymožeností nového věku. Otázkou však i nadále zůstává toxicita nanomateriálů, která byla předmětem debat v Sekci D. Vliv nanomateriálů na životní prostředí a zdraví lidí, bezpečnostní rizika spojená s výrobou, aplikací a transportem nanomateriálů je středem zájmu každé takovéto konference, ale k uspokojivým závěrům nedospěla prozatím žádná z nich. Nestalo se tak ani v Brně. I nadále se provádějí výzkumy rizik, monitoring toxicity a ekotoxicity nanomateriálů v rámci republik i v rámci Evropské unie; středem zájmu vědecké obce je ovšem také standardizace, metrologie a charakterizace nanomateriálů, o níž se mohli zájemci poučit v Sekci E. Řeší se definice a měřicí techniky; jaké zkušební metody lze používat a jak své výsledky vlastně publikovat. Důležitá je v tomto směru i tvorba norem, metody a přístupy k charakterizaci nanomateriálů.

 

Hodnotit:  

Datum: 15.10.2011
Autor: Vlastimil Růžička, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Aktuálně

Doporučujeme

logo Weber
logo KM BETA logo KINGSPAN

Spolupracujeme

logo Stavební veletrhy Brno
logo PSM CZ
logo NÁRODNÍ STAVEBNÍ CENTRUM
logo CTI

 
 

Aktuální články na ESTAV.czV Pražské tržnici vznikne Re-Use centrumKapucínský klášter v Žatci bude mít nové využitíThe Box: Minimalistické bydlení s maximem pohodlí v otevřeném prostoruVstupenka zdarma na veletrhy FOR Pasiv, Cesty dřeva 2018 a Střechy Praha