Sedlová střecha byla sejmuta, z rodinného domu byly odstraněny původní schody a otvory po nich byly uzavřeny. Horní polovina starého rodinného domu byla napojena přes domovní schodiště a tvoří samostatný byt.
Indikátory topných nákladů i měřiče spotřeby tepla, plynu a vody (vodoměry) s funkcí rádiové komunikace umožňují komfortnější a rychlejší odečet naměřených hodnot. Tím výrazně usnadňují celý proces sběru dat i následného rozúčtování spotřeby. Odpadá také nutnost osobních návštěv bytů. Odečet též může probíhat na měsíční bázi a obyvatelé bytů mohou získat lepší přehled o své spotřebě energií.
Tři výškové administrativní budovy v Šumavské ulici v Brně jsou dominantou města již od přelomu 60. a 70. let. Za dobu své existence zde sídlila celá řada firem, nicméně jako obvykle se do budov moc neinvestovalo. Jejich stav byl v poslední době žalostný a především energeticky velmi náročný. Až nyní se situace mění. Na základě projektu se postupně všechny tři „věže“ budou rekonstruovat.
Recenzovaný Článek podrobně modeluje dva příklady budov, a to rodinný dům a bytový dům ve variantách zdrojů energie, otopné soustavy, obálky budovy a větrání s rekuperací. Vyhodnocena je primární neobnovitelná energie variant vůči referenční budově a jsou zařazeny do škály energetického hodnocení dle PENB.
Recenzovaný Článek výše uvedeného kolektivu autorů se věnuje diagnostice klasické železobetonové konstrukce v duchu „Baťovské architektury“ postavené v 30. letech 20. století. Na základě předběžné prohlídky bylo pojato podezření na výskyt hlinitanových cementů v betonu, což bylo následně podrobnou diagnostikou potvrzeno.
Vyvrcholením letošního stavebního roku bude jako obvykle mezinárodní veletrh FOR ARCH a TZB-info bude opět odborným garantem doprovodného programu. Ve čtvrtek dne 21. září 2017 se uskuteční druhý ročník konference „Požární bezpečnost staveb“ a v pátek dne 22. 9. konference s týmem ESTAV.cz „Jak bezpečněji bydlet“.
Recenzovaný Odstraňování nežádoucího materiálu z povrchu historických artefaktů je jednou z nejdůležitějších a současně nejchoulostivějších operací při restaurování kulturního dědictví. Obecný termín „nežádoucí materiál“ označuje celou skupinu látek, které se nacházejí na povrchu uměleckých děl v důsledku přirozeného stárnutí a vlivu okolního prostředí, mimořádných událostí, jako jsou povodně a jiné živelné pohromy, chybných nebo dožilých restaurátorských zásahů nebo dokonce i v důsledku úmyslu umělce, jako jsou politury, které s časem degradují a tmavnou a je třeba je periodicky obnovovat. Přes zdánlivou jednoduchost je čištění velmi náročným úkolem pro restaurátory i vědce a technology.
Tradiční dvoudenní mezinárodní konference, jejíž 38. ročník se uskutečnil na konci listopadu v areálu brněnské stavební fakulty, sleduje moderní trendy v oboru a ověřuje výzkum nových technologií a materiálů v praxi. Sanace a rekonstrukce staveb 2016 probíhala pod záštitou ministra kultury, ministryně pro místní rozvoj a Národního památkového ústavu. Další ročník se bude konat v Praze.
Dnem 1. 1. 2017 vstoupil v platnost nový atomový zákon (NAZ) a jeho prováděcí předpisy. Nové přístupy k regulaci ozáření přírodními zdroji objasnila Ing. Karla Petrová, ředitelka sekce radiační ochrany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Do této oblasti spadá i problematika radonu budov, stavebních materiálů a pitné vody.
Na konferenci Požární bezpečnost staveb představil Ing. Miroslav Nyč ze společnosti Knauf tři základní produkty s požární odolností do 180 minut určených k požárnímu řešení staveb a interiérů. Podělil se o reference a zkušenosti s pasivní ochranou konstrukcí protipožárními omítkami v exteriéru i interiéru a prezentoval mimo jiné i vhodné desky nikoli na bázi sádry