Ministerstvo kultury s Národním památkovým ústavem připravilo metodiku k fotovoltaickým systémům v rámci památkové péče.
Pozvání do studia přijali prof. Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze, a Dr. Jan Burjánek z Geofyzikálního ústavu AVČR. Ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii vyvolává otázky, jak je možné, že při současné úrovni znalostí a technické vyspělosti má zemětřesení takové následky? Jaký je rozdíl mezi konstrukcemi, které neodolaly a které naopak vydržely jen s menšími následky? Jak mají být navrhovány konstrukce odolné proti zemětřesení? Poslechněte si podcast na portálu ESTAV.tv.
V dotačním programu Nová zelená úsporám se chystají výrazné změny. Připravuje se financování formou záloh, nebude nutné předkládat faktury. U některých opatření se zmírní kritéria, podpora projektu bude automaticky zahrnuta. Za stávajících podmínek půjde žádat do konce června. Nová etapa NZÚ bude spuštěna v září.
Rekonstrukce stávajících budov není pouze způsobem, jak jim vrátit dosavadní funkčnost a vizuální atraktivitu, ale především, jak zvýšit jejich energetickou efektivnost. Seznamte se s konkrétními příklady rekonstrukcí, které reálně zvýšily energetickou úspornost budovy a také snížily její provozní náklady.
Větrání ve své základní podstatě zajišťuje výměnu vzduchu ve vnitřních prostorách budov. Vzhledem k tomu, že člověk v interiérech budov stráví většinu svého času, má v tomto ohledu kvalita vnitřního prostředí zásadní vliv na jeho zdraví. Vnitřní mikroklima velmi významně ovlivňuje výskyt alergií, nemocí dýchacích cest a dalších zdravotních problémů. Je obecně známo, že pokud se v budovách neobjevuje nadměrná vlhkost a je současně zajištěn dostatečný přívod čerstvého vzduchu, je riziko těchto nemocí celkově nízké.
Multi-VAC rozšiřuje nabídku kompaktních rekuperačních jednotek pro domácnosti. DF EVO je ultra tenká kompaktní jednotka s minimalistickým designem, automatickým by-passem, volbou orientací připojeních hrdel a odvodu kondenzátu. IoT (Internet of Things), chytrý dům s technologií EVO je samozřejmostí.
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Při plánování novostavby nebo rekonstrukce podsklepené budovy se vyplatí uvažovat o přirozeném osvětlení místností, které jsou částečně nebo zcela pod úrovní terénu. Sklepní místnost osvětlená přirozeným světlem se může stát příjemnou posilovnou, dílnou, společenskou místností apod. Umístit okno pod úroveň terénu umožňují anglické dvorky od firmy MEA Water Management.
Ve dnech 9.–11. 2. 2023 proběhne na výstavišti v Praze Letňanech veletrh Střechy Praha, nejvýznamnější oborová událost. Spolu s veletrhy Solar Praha a Řemeslo Praha nabídne kompletní přehled materiálů a trendů ve výstavbě střech a úsporách energií. Své novinky představí přes 130 výrobců a dodavatelů.