Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Regenerace domů
Archiv článků od 20.1.2011 do 21.2.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.2.2011
Ing. Martin Vonka, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební

Jednou z možných cest jak rozpoznat kvalitu budov jsou již existující metodiky pro hodnocení kvality (udržitelnosti). Pro české podmínky byla v rámci výzkumného centra CIDEAS na Fakultě stavební ČVUT vytvořena v týmu odborníků metodika SBToolCZ, certifikační nástroj pro posouzení komplexní úrovně kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby, tj. s uvažováním souboru kritérií environmentálních, sociálních a ekonomických. Metodika vychází z mezinárodního systému SBTool a hodnoticí kritéria a požadavky se dále upravují s ohledem na stávající vývoj norem na mezinárodní úrovni.

21.2.2011
Bc. Stanislav Němec, Ing. Michal Broum, REGULUS spol. s r. o.

Solární soustavy s dlouhodobou nebo sezónní akumulací se především v zahraničí stávají běžnou součástí pokročilých úsporných otopných soustav, zejména v rámci ekologických projektů nízkoenergetických staveb, solárních sídlišť, komerčních budov či různých výzkumných projektů. Několikaleté provozy těchto soustav a data nashromážděná z těchto aplikací ukazují na jejich reálný potenciál využití v běžné praxi.

18.2.2011
Skanska Property Czech Republic, s.r.o.

Zelený kancelářský projekt City Green Court byl navržen v plném souladu s vysokými stavebními standardy společnosti Skanska. To znamená, že k dosažení optimální spotřeby energie se používají řešení šetrná k životnímu prostředí.

17.2.2011
Tremco illbruck, s.r.o.

Snad každý už ví, že ke správné montáži nových oken nestačí pouze polyuretanová pěna. Bez sofistikovanějších těsnění se dnes již neobejdete. V oblasti nízkoenergetických a pasivních domů to platí dvojnásob. Vzduchotěsné uzavření všech spár, tedy nejen těch okenních, je tím hlavním, na čem je pasivní či nízkoenergetický dům postaven.

13.2.2011
Vlastimil Růžička

V budově pražské Technické knihovny se uskutečnil začátkem února seminář s názvem Metody komplexního hodnocení budov – energetická náročnost budov. Pořadatelé akce společnosti Envi A a Česká rada pro šetrné budovy otevřeli společně s přednášejícími a s účastníky semináře některé zajímavé otázky v oblasti české a mezinárodní metodiky hodnocení budov.

12.2.2011
Jiří Suchánek, RHEINZINK ČR, s.r.o.

Titulní tváří prestižního objektového kalendáře Architecture with RHEINZINK 2011 se stal český objekt The Bird. Kalendář je pro vysokou architektonickou úroveň prezentovaných objektů žádaným a oblíbeným kalendářem zejména mezi architekty a projektanty. Publikované stavby vybírá odborná komise ve dvou kolech z objektů celého světa.

11.2.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Národní památkový ústav (NPÚ) vydává novou knihu s názvem Obnova okenních výplní a výkladců. Navazuje tak na úspěšnou řadu metodických publikací, jejichž smyslem je formulovat aktuální názor památkové péče na danou problematiku a sjednotit věcná kritéria při posuzování v rámci zákona o státní památkové péči.

Pasivní domy
10.2.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Jak jsme již naše čtenáře informovali, z hlediska požadavků na součinitel prostupu tepla bude nová ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, část 2 - Požadavky obsahovat troje hodnoty. K požadovaným a doporučeným hodnotám přibydou tzv. hodnoty cílové. Na cílové hodnoty by se měly navrhovat konstrukce pasivních domů a domů s téměř nulovou spotřebou energie podle směrnice 2010/31/EU.

5.2.2011
KM Beta, a.s.

Vila č. p. 24, jedna ze čtyřiceti architektonicky nejvýznamnějších vil v Pardubickém kraji, se dočkala přestavby do původní podoby. Po více než 70 letech byla odstraněna předsazená výloha, vyzděny chybějící části zdiva a vsazena okna, která jsou replikou původních. Dům tak získal zpátky své kouzlo i slohovou čistotu. Svůj díl slávy na této proměně nesou i vápenopískové cihly KM Beta. Lícové vápenopískové „cihly“ společnosti KM Beta a.s., největšího českého výrobce vápenopískových zdicích prvků, ale také betonové střešní krytiny a pálených zdicích prvků, totiž harmonicky doplnily sto let staré vápenopískové fasádní zdivo.

Izolace 2011 na TZB-info
4.2.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na konci ledna proběhl již 12. ročník konference Izolace 2011, pořádaný expertní a projektovou kanceláří A.W.A.L. V několika posledních letech byla konference zaměřena na hodnocení energetické náročnosti budov. Letošní ročník byl po delší době opět věnován střechám a izolacím. Nejzajímavější příspěvky se týkaly diagnostiky konstrukcí a materiálů a analýzy poruch konstrukcí a jejich sanace.

31.1.2011
Ing. Marcela Počinková, Ing. Olga Rubinová, Ph.D.

Článek přináší výsledky měření tepelně vlhkostního mikroklimatu několika koupelen v panelových domem po dobu 1,5 měsíce. Z analýzy získaných dat lze vyvodit zajímavé závěry o využití koupelen v jednotlivých bytech s vazbou na nároky pro větrání a posouzení stávajícího větracího systému. Přirozené větrání bytových jader se ukazuje mnohdy jako nedostatečné.

31.1.2011
Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička

Dotační programy podporující snižování energetické náročnosti a zvyšování využití obnovitelných energetických zdrojů jsou nabízeny nejen v České republice, ale přirozeně i u našich sousedů. Podívejme se, jaké možnosti finanční podpory v oblasti energetické efektivity a obnovitelných zdrojů jsou k dispozici v Německu.

30.1.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU) si vytyčila smělé cíle. Základním požadavkem je, aby všechny nové budovy byly od určitého data (2020) budovány s „téměř nulovou“ spotřebou energie. Na to, zda je takové nařízení v českých podmínkách reálné, jsme se zeptali předních odborníků, recenzentů našeho serveru.

28.1.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Martin Bursík, Irena Plocková a Petr Štěpánek na včerejší tiskové konferenci reagovali na současnou situaci programu Zelená úsporám. Program považují za úspěšný. Doporučují urychleně jednat o prodeji dalších emisních kreditů. Nejsou pro krácení dotace. Videozáznam celé konference naleznete uvnitř článku.

oprava panelového domu
26.1.2011
Diana Ürge-Vorsatz, Daniele Arena, Sergio Tirado Herrero, Andrew Butcher, Center for Climate Change and Sustainable Energy Policy (3CSEP)

Článek prezentuje výsledky rozsáhlého výzkumu vlivu energetické renovace budov v Maďarsku na zaměstnanost a další jevy. Vysoce účinné renovace vytvářejí více pracovních míst, šetří více energie, snižují emise a ve větší míře snižují energetickou závislost.

24.1.2011
Ing. Vít Koverdynský, Ph.D.

Článek se věnuje technickým a normativním podmínkám protipožárních izolací vzduchovodů, které jsou v praxi, bohužel, málo známé a zažité. Přehledně a srozumitelně seznamuje s principy a zásadami této problematiky a zabývá se i důležitými konstrukčními detaily. Správně jsou akcentována některá kritická místa systémů protipožárních izolací vzduchovodů a jejich montáží.

24.1.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Dotace se poskytuje na výměnu všech olověných rozvodů vody v celém domě, a to nejvýše částkou 10 tis. Kč na jeden byt v domě. Na opravu musí být zpracováno technické řešení oprávněnou osobou. Žádosti nejpozději do 28. 2. 2011 do 16 hod. na MMR ČR.

21.1.2011
, Ing. Ladislav Krupička, Soller Cleaning System s.r.o.

Přípravky anti-graffiti pro snadné odstranění nápisů a kreseb bez následků, nástřik proti "pavučinkám", které se objevují na nových fasádách, ochrana skla, zrcadel a polykarbonátu před zabarvením, vodním kamenem a graffiti, ochrana krbových skel, kovů a povrchů z kamene, betonu, cihel a tašek.

20.1.2011
Knauf Praha s.r.o.

Odborné semináře přinesou informace o systémech KNAUF. Konkrétně předvedeme jejich praktické využití. Teoretický a praktický obsah rozšíří možnosti využití nejnovějších trendů v technologiích a umožní Vám přistupovat ještě cíleněji a hospodárněji k přáním Vašich zákazníků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama