Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Regenerace domů
Archiv článků od 1.8.2011 do 26.9.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (1.část textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

23.9.2011
Ing. Petr Bohuslávek, Vlastimil Růžička, Ing. Jan Blažíček, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Přinášíme zajímavosti z doprovodného programu druhého dne veletrhu For Arch 2011. Nabízíme např. informace o tom, jak nová ČSN 73 0540-2 definuje nulové domy. Navštívili jsme také konferenci Dřevěné stavění, seminář Obnovitelné zdroje energie a workshop Bezbariérové užívání staveb. Naše postřehy a nejdůležitější prezentace ke stažení jsou k dispozici v následujícím článku.

21.9.2011
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Aplikace foukané izolace je jednoduchá, rychlá a hodí se hlavně pro zateplení starších staveb a konstrukcí. Minerální izolace Knauf Insulation nabízí ideální řešení pro zateplení nedostupných míst, jako jsou dutinové konstrukce, trámové stropy, půdy bez záklopu, půdy se záklopem, trámové podlahy a dutiny dvouplášťových plochých střech.

19.9.2011
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Nadměrná vlhkost může u objektů dřevěných lidových staveb negativně působit na veškeré dřevěné konstrukce, kterými jsou tyto objekty tvořeny. To proto, že pokud některý z dřevěných prvků vykazuje nadměrnou vlhkost, hrozí u něj riziko napadení biologickými dřevokaznými škůdci (dřevokazné houby, dřevokazný hmyz, hniloba a plísně).

16.9.2011
Knauf Praha s.r.o.

Konstrukce příček z Massivbauplatte umožňuje zvětšit při montáži vzdálenost profilů, na které se deska připevňuje, ze standardních 625 mm na 1000 mm. Desky lze rovněž použít na konstrukce různých průchodových traktů a únikových chodeb, například u administrativních budov apod., kde je vyžadována robustnost příčky, požární odolnost 90 minut a rychlost montáže.

12.9.2011
Prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., Technický a skúšobný ústav stavebný

Přepracované znění směrnice o energetické náročnosti budov č. 2010/31/EU požaduje další snižování spotřeby energie v budovách. Znamená to, že je třeba přesněji určit vymezení požadavků energetické třídy A, čemu se musí podřídit i požadavky na tepelnou ochranu budovy, včetně požadavků na jednotlivé stavební konstrukce. Požadavky na energetickou náročnost budovy se liší pro jednotlivé kategorie budov vzhledem k jejich účelu, ale i jemu se podřizující geometrické a konstrukční parametry budov.

12.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

K hlavním škodám způsobeným ohněm v betonových konstrukcích patří porušení pevnosti betonu, jeho praskání, odlupování, změna barvy a deformace prvků. Z těchto škod podstatného významu nabývá snížení pevnosti betonu spojené s jeho následným praskáním. Ačkoliv vyčíslit přesné změny jeho pevnosti je nereálné, lze do jisté míry stanovit jeho poškození na základě měření rychlosti ultrazvuku.

5.9.2011
Ing. Václav Vimmr, CSc., Ing. Radka Vimmrová

Zkušenosti ze stavebních dozorů dokládají, že očekávání při revitalizaci či rehabilitaci bytového fondu, které zahrnují regenerace, popřípadě alespoň opravy panelových bytových domů, nejsou v praxi zcela naplňována. Současně se ukazuje, jak je fundovaný technický dozor investora pro kvalitu prováděných prací důležitý.

Využití odpadního tepla pro přípravu teplé vody
1.9.2011
CIATIK TRADE s.r.o.

Ušetřete za výrobu teplé vody. Ciat nabízí jednoduché řešení na využití odpadního tepla z větracích šachet bytových domů. Místo drahého ohřívání vody různými zdroji jej můžete ohřívat pomocí tepelného čerpadla rekuperujícího teplo, které dnes vypouštíte do okolí bez užitku. Jednotka Ecociat část tohoto tepla vrací v podobě teplé vody zpět do budovy.

31.8.2011
Oldřich Rejl

www.nakominuzalezi.cz je nový portál, vytvořený ve spolupráci se společností Schiedel a Společenstvem kominíků ČR. Obsahuje informace pro volbu, návrh a výstavbu komína, pro jeho provoz a údržbu.

30.8.2011
ROCKWOOL, a.s.

Izolace z kamenné vlny ROCKWOOL se vyznačují řadou jedinečných vlastností a jednou z nich je mimo jiné nehořlavost. Díky této skutečnosti dokáží zajistit efektivní požární bezpečnost budov. Jejich požární odolnost potvrzují na jedné straně samotné stavby, na straně druhé požární testy, při nichž se provádí měření.

29.8.2011
Knauf Praha s.r.o.

Průmyslové podlahy v mnoha provozech jsou nyní v popředí zájmu investorů, neboť jejich životnost je v mnoha případech téměř u konce. Řada Tiefbau je určena primárně pro rekonstrukce železobetonových konstrukcí. Podlahy průmyslových a komerčních prostor vyžadují vlastnosti zaručující jejich dlouhodobou životnost, vysokou odolnost proti otěru a vysoký statický modul pružnosti.

29.8.2011
prof. Ing. Václav Rojík, CSc., Ing. Jiří Karas, CSc., Ing. Milan Peukert, Fakulta stavební ČVUT

V rámci grantového projektu Dřevěné vícepodlažní budovy byla v laboratořích Akademie věd a Tazus v Praze provedena m.j. řada zkoušek styčníků s ocelovými deskami, které potvrdily teoretické předpoklady a výpočty a prokázaly jejich spolehlivost a funkční i ekonomickou výhodnost pro využití v praxi. Zde několik výsledků z experimentálních zkoušek.

28.8.2011
redakce z tiskové zprávy ABF, a.s.

Přípravy 2. ročníku veletrhu vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky For Therm se rychle blíží, proběhne 21. – 25. 9. 2011 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech souběžně s veletrhem For Arch a dalšími příbuznými veletrhy.

23.8.2011
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens se zúčastní přehlídky Prague Fire & Security Days, která od 20. do 22. září 2011 v pražském Veletržním paláci představí nejnovější trendy v oboru protipožární a zabezpečovací techniky, systémů a služeb.

4.8.2011
Vlastimil Růžička, redakce

V požární zkušebně PAVUS ve Veselí nad Lužnicí testovali specialisté konstrukční stěnu z nosné slámy bez podpůrné konstrukce, omítnuté z interiérové strany hliněnou a vně vápennou omítkou. Zkouška pod statickým zatížením byla ukončena po 139 minutách a stěna neprohořela.

2.8.2011
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Jistě jste se již dnes setkali s pojmem nízkoenergetický či pasivní dům. Z hlediska nové výstavby to jistě není problém. Jak ale postupovat v případě, že byste svůj stávající domov chtěli vylepšit a zrenovovat?

1.8.2011
Miloš Drdácký, Michal Kloiber, Jiří Frankl, Jan Bryscejn, Ústav teoretické a aplikované mechaniky, AV ČR v.v.i., Jan Tippner, Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav nauky o dřevě

Cílem výzkumu bylo zjištění vlivu chemické degradace povrchových vrstev dřevěných konstrukčních prvků na jejich mechanické vlastnosti a hloubky, do které toto poškození zasahuje. Degradaci povrchových vrstev dřeva konstrukčních prvků způsobily chemické reakce některých sloučenin obsažených v protipožárních nátěrech v minulosti opakovaně aplikovaných na dřevěné konstrukce historických objektů. K takovým chemikáliím patří např. síran amonný a fosforečnan amonný.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama