Přečtěte si praktické tipy, jak naplánovat rekonstrukci domu od A do Z
Rekonstrukce domu je běh na dlouhou trať, přesto se dá realizovat v klidu a pohodě. Přečtěte si našeho malého průvodce a vyvarujte se chyb, které by vás stály čas i peníze.
Plánování je prvním a nejdůležitějším krokem k pohodové rekonstrukci. Jakákoliv dodatečná změna plánů během stavby pro vás totiž bude znamenat vyšší výdaje, větší starosti i více času stráveného rekonstrukcí.
Tip: Architektonická studie rekonstrukce přetaví vaši představu o modernizaci na papír. Obsahuje návrhy dispozic, fasád i použitých materiálů.
Zásahy do nosných konstrukcí a fasády patří k nejnáročnějším částem rekonstrukce a neobejdou se tak bez stavebního povolení. Pokud takové úpravy domu máte v plánu, nechte si vypracovat studii od architekta. Tu ostatně potřebujete také v případě, že budete žádat o stavební povolení nebo ohlašovat rekonstrukci příslušnému stavebnímu úřadu. Architektonická studie vám také pomůže udělat si představu o přibližném rozpočtu.
Plánujte, plánujte a plánujte
Základem úspěšné rekonstrukce domu je pečlivá příprava, tedy vytvoření projektu rekonstrukce domu, jednání s úřady i zajištění všech materiálů, dodavatelů a řemeslníků. Sepište si proto na papír seznam prací včetně harmonogramu nebo vyznačení toho, co zvládnete udělat svépomocí a co naopak přenecháte odborníkům. Součástí plánování musí být samozřejmě i finanční rozpočet a zajištění financování. Myslete na to, že hypotéka by měla pokrýt nejen výdaje, ale také rezervu pro nečekané výdaje.
Kdy potřebujete stavební povolení?
Jednání s úřady se nevyhnete, pokud budete během rekonstrukce zasahovat do nosných konstrukcí či měnit vzhled domu, ať už povrch fasády, nebo její barvu. Povolení je nutné také v případě, že plánujete změnit způsob užívání části domu, například když chcete přeměnit dílnu na další obytnou zónu.
Sjednejte si řemeslníky s předstihem
Část prací během rekonstrukce možná zvládnete svépomocí, něco však přece jen budete muset svěřit do rukou odborníků. Ať už jde o výměnu oken, bourací práce, nebo položení podlahy, sehnat zručné a spolehlivé řemeslníky je zkrátka základ všeho. Naplánujte jednotlivé práce tak, aby na sebe dobře navazovaly, a podle toho domluvte jak dodávku materiálu, tak řemeslníky. Sjednávání konkrétních termínů bude možná vyčerpávající, ušetříte si tak ale spoustu starostí. Nezapomeňte ani na uzavření smlouvy o dílo. Tady si pohlídejte hlavně popis práce, termíny i penále za jejich nedodržení. Ve smlouvě by neměl chybět ani detailní popis zakázky včetně materiálů, barev nebo záruky.
Rekonstrukce domu krok za krokem
- Architektonický návrh, rozpočet a zajištění financování
- Jednání s úřady
- Harmonogram prací, zajištění řemeslníků a uzavření smluv
- Bourací práce
- Zednické práce
- Instalační práce
- Dokončovací práce
- Zařizování interiéru
Rekonstrukce domu není nic jednoduchého, pokud se na ni ale důsledně připravíte, výrazně snížíte riziko nenadálých výdajů, hledání řemeslníků na poslední chvíli nebo uzavření nevýhodných smluv. Důkladné plánování a skvělá koordinace jednotlivých kroků jsou zkrátka alfou a omegou úspěšně zvládnuté rekonstrukce, která vás nebude stát zbytečně více peněz, času ani nervů.