Stavba objektu vinařství Krásná hora je ztělesněním novodobého pojetí tradiční venkovské architektury. Jeho poloha a zasazení mezi zastavěnou část obce Starý Poddvorov téměř předurčilo budoucí architektonické ztvárnění.
Tradiční soutěž vstupuje do jubilejního ročníku, ve kterém bude několik novinek. Poprvé budou hodnoceny i stavby za hranicemi Kraje Vysočina. Vrací se Řemeslný detail stavby, vznikly kategorie Stavby malého rozsahu a Veřejná prostranství. Ke stálému doprovodnému programu v podobě Studentského projektu přibude Učeň roku.
Ačkoliv přípravy na příští ročník mezinárodní konference PASSIVHAUSTAGUNG (konference Pasivní dům) jsou zajisté již v plném proudu, vzpomeňme ještě ten letošní, který se uskutečnil na konci května, tentokráte v rakouském Innsbrucku. V následujících týdnech na našem portálu uveřejníme vybrané příspěvky právě z tohoto ročníku.
Vzhledem ke stále častějším otázkám našich klientů a někdy také mylným informacím, které mají, se vrátíme k dimenzování tepelných čerpadel a funkci záložního/bivalentního zdroje. Tepelná čerpadla se dimenzují v závislosti na jejich konstrukci. Konvenční zařízení, u nichž jsou použity kompresory scroll a nemají regulovatelný výkon, se obvykle dimenzují na 80 % tepelné ztráty, tedy zcela jinak než moderní invertorová tepelná čerpadla.
Příspěvek se zabývá změnami v právě revidované technické normě pro stavební tepelnou techniku z pohledu větrání a šíření vzduchu v budově. Připomíná se rozlišení hodnocení podle způsobu využití místnosti. Příspěvek popisuje formulaci požadavků, kdy se současně má řešit zajištění potřebné kvality vnitřního prostředí, tak minimalizace energetické náročnosti spojené větráním. Pozornost je též věnována šíření vzduchu netěsnostmi obálky budovy.
V nádherné Pálavské krajině byl vybudován naprosto ojedinělý projekt nezávislého bydlení pro seniory. Nebylo náhodou, že volba lokality k vybudování řadových domků padla na vinařskou oblast. Místo pro seniorskou vesničku bylo vybráno tak, aby bylo rychle a lehce dostupné z Brna a zároveň leželo v klidném prostředí vybízejícím k relaxaci či toulkám po Pálavě.
Minulý týden proběhla v Bratislavě konference Pasivní domy 2011. Jak vyplývá z naší první zprávy z konference, k vidění bylo nepřeberné množství úspěšných realizací pasivních domů. Excelovaly zejména prezentace zahraničních účastníků z Rakouska a Německa.
Cihla POROTHERM 42,5 T Profi s U = 0,16 W/(m2K) je určena pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních rodinných domů bez potřeby dalšího zateplení obvodových zdí. Spolu s ní se zavádí na trh unikátní fólie BAUTEX ZIP – POROTHERM s integrovanou geotextilií, která řeší hydroizolaci zdí na základové desce i okenních parapetech a ochranu proti radonu.
Vykonáváte-li doma nějakou činnost, vytváříte svým tělem energii, která může v určitých typech pasivních domů sloužit jako docela výkonný zdroj tepla. Například při takovém společenském večírku s vašimi přáteli může vygenerovaná energie z lidského těla vyhřát celý rodinný dům bez další pomoci tepelných přístrojů.
Již delší dobu začínám mít alergii na slovo ekologie i ekologická architektura. Za ta slova si dosazujeme mnoho věcí, podle toho co zrovna potřebujeme, a proto se pokusím zasadit své postoje do konkrétnějšího rámce. Co je vlastně ekologická architektura? Proč je současná architektura NENORMÁLNÍ tím, že normální je plýtvat? Jaká je v ČR situace pro využívání „POTENCIÁLU ÚSPOR“? Jak se daří v ČR architektuře k životnímu prostředí šetrné?
Ve čtvrtek proběhl první den bratislavské konference Pasívne domy 2011. Posluchači prošli realizací řady pasivních domů, rezidenčních i administrativních. Mnohé diskuze se točily kolem chápání principu nulových domů a role, kterou v něm hrají domy pasivní. Setkání odhalilo skutečné vize budoucího stavění.
V těchto dnech vychází delší dobu očekávaná česká technická norma ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov. Část 2: Požadavky. Zpracovatelem je Centrum technické normalizace na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Nové znění přináší některé změny v hodnocení stavebních konstrukcí, celkové zaměření se ale pochopitelně nemění.
Přímo vedle kostela sv. Jakuba v obci Döbeln postavila evangelicko-luteránská církevní obec novou mateřskou školu. Školka sv. Floriána připomínající klášter je s kostelem propojena křížovou chodbou s vnitřním dvorem. Koncept ekologického pasivního domu je německými stavebníky i dětmi velmi dobře přijímán. Příklad hodný následování i v českých poměrech.