Řízené větrání podle obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu může vést k úsporám energie v řádu až několik desítek procent. Často se využívá u vzduchotechnických jednotek řízených frekvenčními měniči, zásobujících prostory s proměnnou obsazeností.
Plánujete bydlení pro sebe a svou rodinu? Vadí Vám vysoké účty za energie a zvažujete pořízení vlastního energeticky úsporného domu? Chtěli byste dům od renomovaného architekta, ale nechcete investovat do finančně i časově náročného individuálního projektu? Pak zvolte některý z projektů z unikátního katalogu Energeticky úsporných domů 2012, který v těchto dnech vydaly společnost Isover a sdružení Centrum pasivního domu.
Energetická náročnost budovy je zásadně ovlivňována její obálkou. Prosklené i neprůsvitné části obvodového pláště ovlivňují obě strany tepelné bilance – tepelné zisky i ztráty. Záleží však na spoustě dalších faktorů, jaký konkrétně bude jejich vliv. Nelze tedy obecně a jednoznačně říci, jak jednotlivé prvky obvodového pláště navrhnout pro dosažení optimálního poměru zisků a ztrát. Příspěvek se zaměřuje na rodinné domy a sleduje, jak se pro různé varianty domů s různými parametry obvodového pláště mění vliv prosklení a stínění a jejich případné optimum z hlediska tepelné bilance v zimním a letním období.
Tepelná čerpadla jsou aktuálním tématem pro novostavby, ale i pro rekonstruované domy. Instalují se s úspěchem i po pádu programu „Zelená úsporám“. To proto, že se jejich použití ekonomicky vyplatí, jsou ekologická a bezobslužná. Tato fakta jsou známá. Jak je to s kvalitou tepelných čerpadel na českém trhu? Proč jsou některá tepelná čerpadla úspornější než jiná?
Již 8. ročník mezinárodních Dnů pasivních domů proběhl o víkendu 11. až 13. listopadu 2011. Pro širokou veřejnost se otevřely dveře pasivních staveb v celé České republice i v Evropě. Návštěvníci se mohli zúčastnit exkurzí a seminářů a navíc také vyhrát v soutěži dovolenou svých snů. Akci hodnotí v rozhovoru pro TZB-info Ing. Michal Čejka, projektový manažer společnosti PORSENNA.
V první den veletrhu Aqua-therm 2011 proběhl na výstavišti v Letňanech první den konference TZB 2011 pořádaný naším portálem. Letošní, již 11. ročník tradiční odborné konference přinesl příspěvky na téma technologie pro úsporné bydlení. V rámci programu konference byli vyhlášeni vítězové soutěže Zlatý@TZB-info 2011 o nejlepší internetové stránky z oboru TZB a stavebnictví.
Jde o ukázkovou realizaci brownfieldu vzniklého z opuštěného areálu bývalé školy. Kromě základních parametrů pro pasivní domy vč. systémů řízeného větrání s rekuperací zde bude využit i systém hodnocení SBToolCZ, který klade důraz na kvalitu budov z hlediska spotřeby energie, materiálů, vody a záboru půdy při současném snížení dopadů provozu budov na životní prostředí a zdraví.
V souvislosti s novým zněním Evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD (přepracování), 2010 [1]) je jistě potřebné diskutovat o další generaci budov s minimalizovanou potřebou energie. Je namístě připomenout vazbu mezi jasně popsanými kategoriemi nízkoenergetických a pasivních budov na straně jedné a budovami energeticky nulovými na straně druhé. Zmíněná směrnice ovšem obsahuje řadu dalších významných bodů, kterými je potřebné se bezodkladně zabývat.
Veletrh Aqua-therm 2011 se nezadržitelně blíží, a proto si dovolujeme připomenout, že se i letos portál TZB-info podílí na doprovodném programu akce a organizuje v rámci „Dne TZB-info“, kterým je úterý 22. 11. 2011, konferenci s názvem „Technologie pro úsporné bydlení“. Přednášejícími budou odborníci ze všech oblastí TZB, doplněni o redaktory portálu, kteří ve svých příspěvcích zhodnotí uplynulý rok ve svých oblastech a představí plány na rok příští.
Společnost VELUX dokončila a otevřela pátou experimentální stavbu v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Jedná se o dva CO2 neutrální rodinné aktivní domy s názvem CarbonLight Homes, které stojí v obci Rothwell a jsou prvními domy ve Velké Británii postavenými podle nové normy britské vlády pro nulové emise uhlíku.
Slunce je pro naši planetu obrovským zdrojem energie. Za topnou sezónu dopadne v ČR na 1 m2 zhruba 1200 MJ. Jakým způsobem ovlivňuje potřebu tepla na vytápění objektu? Hlavní veličiny charakterizující zasklení, které mají vliv na potřebu tepla, jsou součinitel prostupu tepla Ug a propustnost slunečního záření g (solární faktor). Čím vyšší propustnost, tím větší jsou solární zisky.
V den podzimní rovnodennosti odstartoval v USA již pátý ročník prestižní mezinárodnísoutěže Solar Decathlon 2011, ve které se utkaly univerzitní týmy z celého světa ve stavbě energeticky úsporných domů. V desetidenním klání obsahujícím deset disciplín byl tento rok nejúspěšnější tým Univerzity Maryland.