Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Díky CIURu sněží v Hollywoodu

Mgr. Michal Urbánek, ředitel firmy CIUR, tráví na labských březích tolik času, že mu v Brandýse n. Labem ani ve Staré Boleslavi nic neunikne. Jeho sídlo je na vrcholu vrábského kopce, odkud řídí svou rodinnou firmu CIUR.

Můžete představit sebe i firmu CIUR?

Jsme česká rodinná firma, která zpracovává suroviny, vyrábí, investuje, zaměstnává lidi ve Středočeském kraji, ale současně je výrazně orientována na export. Firma dnes vyrábí 56 výrobků v 84 modifikacích pro různá průmyslová odvětví. Velká část produkce se exportuje, a to nejen do západní Evropy, ale třeba i do Ruska, Číny či Austrálie. Za 25 let se firma stala jedním z předních evropských výrobců tepelných a akustických izolačních materiálů a jedním z největších dodavatelů klimatizační techniky na českém a slovenském trhu.

Co můžete prozradit o sobě a rodině?

Mgr. Michal Urbánek
Mgr. Michal Urbánek

Já jsem již druhá generace naší rodiny, která ve společnosti pracuje. Zakládala jí moje mamka Helena společně s bratrancem. Mojmír se od samého počátku zabývá výrobou a vývojem nových výrobků a také spolupracuje na výzkumu v evropské asociaci foukaných izolací.
Každý den se nejen já, ale i ostatní snaží udržet a rozvíjet společnost s dlouhodobou vizí. Stejně jako každý jiný náš zaměstnanec. Pracuji pro dlouhodobé cíle a rozvoj. A po 25 letech práce jsou důkazy vidět. Jsem inovátor. Věřím, že správnou cestou, jak budovat zdravou společnost, je neusnout na vavřínech a stále hledat nové možnosti uplatnění. Filozofie naší společnosti je i mojí – kvalita, seriózní jednání, profesionalita.
Jsem ženatý a máme dvě děti. Dceru a syna. Oba jsou ještě školou povinní a vzhledem k mé pracovní vytíženosti se o ně převážně stará moje manželka. Po celý rok minimálně jedenkrát týdně hraji tenis. V zimě rád lyžuji, v létě naopak rád trávím volný čas někde u vody. Někdy si také jdu zahrát golf.

Je možné stručně popsat historii a přeměnu bývalého OSP na CIUR a co vlastně zkratka CIUR znamená?

Když jsme po revoluci hledali místo, kde bychom mohli zahájit výrobu izolačního materiálu Climatizer Plus, tak jsme se setkali se vstřícným přístupem u členů vedení města Brandýsa nad Labem. Ti nás odkázali na OSP. Zde jsme se dohodli na postavení naší nové výrobní haly, kde jsme instalovali první výrobní technologii. Posléze přišla velká privatizace, a jelikož jsme měli naši výrobní halu umístěnou uprostřed areálu OSP, byli jsme nuceni OSP v privatizaci koupit. Původní výrobní kapacita, rozkládající se na 1 200 m2 brzy přestala stačit, a proto byla v roce 1997 dokončena nová výrobní hala se skladovými prostory se současnými 27 000 m2. V roce 2000 jsme se rozšířili o divizi TZB, jejíž produkty v oblasti vytápění, větrání, klimatizace i měření a regulace poskytují komfortní servis v řadě významných budov po celé České republice. Dnes CIUR a.s. zastupuje značky PANASONIC, LENNOX, ACTIONCLIMA , REFRION, TECHNIBEL nebo DEVATEC. V roce 2008 jsme otevřeli novou třídicí linku na sběrový papír a plastový odpad. Tímto jsme uzavřeli kruh nakládání s odpady. Papírový odpad přijmeme, vytřídíme na využitelné a nevyužitelné složky, tím ho přeměníme na surovinu, ze které následně vyrobíme bezodpadovou technologií, ekologický a pro životní prostředí šetrný výrobek. Ročně zrecyklujeme více než 35 000 tun surovin. Další významnou modernizací prošel náš výrobní závod v loňském roce. Máme novou balicí linku, která nám umožňuje finální výrobky balit v automatickém režimu vakuově a vodotěsně pro venkovní uskladnění. Licenci i technologii výroby celulózové izolace jsme koupili od firmy Climatizer Insulation z kanadského Toronta. A odtud vzniklo i naše jméno – CIUR – Climatizer Insulation Urbánek.

Čím se může firma pochlubit a co nejvíce ve Vašem výrobním programu frčí? Jakých ekonomických výsledků dosahujete?


Vlajková loď našeho portfolia je foukaná přírodní celulózová izolace pod názvem Climatizer Plus. Znak firmy je nositelem filozofie jedinečné funkce tepelné izolace Climatizer Plus − když je venku zima, v domečku je teplo, a naopak. Od roku 2015 se může pyšnit značkou NATURE PLUS uznávanou v celé Evropské unii. V roce 1994 jsme získali jako první firma v ČR pro Climatizer Plus a později i ostatní celulózové výrobky certifikaci ekologicky šetrný výrobek, kterou pravidelně obhajujeme. Na výrobě této izolace se podílí i téměř každý občan našeho města a okolí. Tedy vlastně každý, kdo třídí odpad a starý papír dává do správného kontejneru. Možná jste přemýšleli, co se s ním vlastně dělá? Ano, jeden výstup je celulózová izolace. Vykupujeme sběrný novinový papír i v rámci soutěží, které pořádají školy v našem městě. Děti některých našich pracovníků to již vědí a slyšel jsem vtipy o tom, jak děti zaměstnávají své rodiče i v pracovní době. Zajímavostí je, že k výrobě celulózových vláken určených pro průmyslové účely se využívají například staré telefonní seznamy z celé střední Evropy, nepoužité volební lístky, skartované dokumenty či kolkované bankovky. Jsme jediný světový výrobce umělého sněhu pro filmový průmysl. Kdo by čekal, že sníh pro Hollywood vzniká v Brandýse nad Labem?

Specializovaná výroba umělého sněhu zejména pro zahraniční filmový průmysl

Podívejte se na videoprezentaci CIUR, prezentace výroby umělého sněhu začíná v minutě 1:34. Umělý sníh z výrobního závodu CIUR jste mohli vidět například ve filmech o Harry Potterovi, v trilogii Pán prstenů nebo v sérii Hra o trůny.

Budujete zdravou a prosperující společnost, která investuje vydělané prostředky zpátky do svého rozvoje a nespoléhá se na dotace nebo úvěry. Kolik zaměstnanců má CIUR a jak válčíte na poli lidských zdrojů?

Firma zaměstnává 200 pracovníků. Snažíme se, aby se všichni pracovníci cítili ve společnosti dobře. Věřím, že v prostředí, ve kterém se člověk cítí dobře, dokáže i lépe a s chutí pracovat. Jedním z ukazatelů spokojenosti lidí je i míra fluktuace a ta je v našem případě velmi nízká. Doufám tedy, že slovo „válčit v práci“ by nepoužil žádný náš zaměstnanec. Míra spolehlivosti a zodpovědnosti za svoji práci je pro nás samozřejmě důležitá. A podle toho i vybíráme zájemce. V současné době čelíme velkému nedostatku pracovních sil na trhu práce. Je velmi těžké získat nového kolegu. Problém je o to větší, protože naše školství některé např. učební obory naprosto zrušilo nebo omezilo, a z tohoto důvodu se noví uchazeči o práci po studiu s potřebnou kvalifikací nemohou ani přihlásit, protože nejsou.

Váš pohled na současný Brandýs a Boleslav? Co vnímáte pozitivně a co negativně?

Rád konstatuji, že město Brandýs nad Labem − Stará Boleslav se za poslední léta v pozitivním slova smyslu změnilo. Velmi se mi líbí opravené náměstí, zámek s parkem a některé přilehlé ulice. Já jsem pozitivní člověk, takže nic nevnímám negativně, ale kdyby práce na rekonstrukcích probíhaly rychleji, tak by mě to více těšilo. Také bych byl rád, kdyby se v našem souměstí našlo více místa pro zeleň.

Jaká je spolupráce města a CIURU?

Spolupráce města a naší společnosti probíhá na profesionální úrovni. Více než s městem ovšem spolupracujeme s některými podnikateli a školními zařízeními, např. na výkupu sběrového papíru. Pro školy pořádáme exkurze do našeho výrobního závodu.

Rozhovor vedl Ing. Petr Čeněk, Městské listy.

 
 
Reklama