Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Deska Knauf TOPAS ve fasádě dřevostavby

Datum: 9.5.2018  |  Organizace: Knauf Praha s.r.o.  |  Firemní článek

O tom, že sádrokartonová deska TOPAS je zajímavým, možná ještě ne tolik používaným materiálem, ale má velký potenciál a přináší nemalé výhody zejména pro zpracovatele, jsme se přesvědčili u novostavby rodinného domku nedaleko Hradce Králové. Jde o difúzně uzavřenou dřevostavbu, kterou realizovala firma Vladimír Mrštný, suchá výstavba.

Knauf Praha s.r.o.
Mladoboleslavská 949
197 00 Praha 9 - Kbely

tel.:844 600 600, 272 110 111
e-mail:
web:www.knauf.cz

Dřevostavba byla postavena s pomocí kompletního systému suché výstavby Knauf. Podlahová plocha domku s elektrickým podlahovým vytápěním činí přes 103 m2. Jednou z výhod je i cena domu na klíč, která se včetně základové desky vešla do 3 milionů korun.

Knauf TOPAS nyní i jako plášťová deska obvodových stěn pod zateplovací systém

Deska Knauf TOPAS je speciální sádrokartonová plášťová deska s kontrolovanou hmotností, s vysokou pevností jádra, protipožární, impregnovaná se sníženou absorbcí vody H2 a vyšší odolností povrchu. Kromě velmi snadné manipulace na stavbě, je také jednoduše zpracovatelná. Ideální je pro zhotovení příček a předsazených či šachtových stěn, u kterých se vyžaduje vysoká únosnost pro zavěšené předměty prostřednictvím hmoždinek. Původně se deska Knauf TOPAS používala díky své pevnosti zejména v interiérech, kde bylo potřeba zavěsit nějaké těžké předměty, například kuchyňskou linku. Od roku 2017 má však deska Knauf TOPAS certifikaci i pro použití jako plášťová deska pro obvodové stěny či v ocelových skeletových konstrukcích. Desky Knauf TOPAS (DFH2EIR) je možné použít také jako podklad pro zateplovací systém, nebo ke zhotovení stěnových a stropních konstrukcí v rodinných domech, garážích či průjezdech krytých systémy ETICS apod.

Knauf Topas hodiny
Knauf Topas hodiny
Knauf Topas kuchyň
Knauf Topas kuchyň

Konstrukční řešení stěn u dřevostavby

Knauf Topas chodba
Knauf Topas chodba

Na prvním domě, a dodám, že to byl můj vlastní, jsme si vyzkoušeli, jak se s deskou Knauf TOPAS výborně pracuje. Tím, jak je lehká, ale dostatečně pevná, je bezkonkurenční. Pracnost je daleko menší, na řezání nepotřebujete speciální stroj, prostě se s ní velmi dobře dělá,“ řekl nám v této souvislosti pan Vladimír Mrštný. Konstrukce dřevostavby je složena (z vnitřku): deska TOPAS 12,5 mm je připevněna na KVH hranol 60/40 mm (instalační předstěna s rozvodem instalací), následuje parotěsná zábrana, tepelná izolace Knauf Naturoll 035 tloušťky 160 mm, znovu navazuje opláštění deskou TOPAS, na kterou je přímo aplikovaná vrstva tepelné izolace EPS 70 F tloušťky 160 mm, a vše je zakončeno silikonovou točenou omítkou 1,5 mm silnou. Celková tloušťka nosné obvodové stěny je tedy 40 cm. Vnitřní stěny jsou konstruovány podobným způsobem. Naopak vnitřní nenosné příčky o tloušťce 125 mm jsou zhotoveny ze sádrokartonových desek Knauf White. V koupelně, kde je stabilní vlhkost, byly zase použity impregnované desky Knauf GREEN (12,5 mm). Na běžné podhledy v kuchyni a na chodbách se opět využily standardní desky Knauf White o tloušťce 12,5 mm. Strop, například v obývacím pokoji, je řešen jako měkký lehký s deskami Knauf White na CU a CD profilech s izolací a parotěsnou zábranou. Díky poměrně silné izolaci v interiérových příčkách (8 cm) nebylo v případě tohoto domu zapotřebí řešit speciálně akustiku. Firma používá celý systém Knauf včetně profilů, tmelů a potřebných penetrací. Všechny desky jsou tmeleny stěrkovou hmotou Knauf Uniflott.

Rychlost byla stěžejní

U podobných rodinných domů, jakou je dřevostavba z Hradce Králové, je podle slov pana Mrštného důležitá rychlost stavby, kvalita použitých materiálů, pečlivá příprava a to, že se nic nepodcení. Domek je tedy osazen například okny s trojskly, střešní krytinou Bramac, elektrickým podlahovým vytápěním apod. Z hlediska tepelné spotřeby domu jsou zkušenosti z první zimy víc než pozitivní.

Knauf Topas kuchyň
Knauf Topas kuchyň
Knauf Topas příčka
Knauf Topas příčka
Knauf Topas tmely
Knauf Topas tmely

 

Datum: 9.5.2018
Organizace: Knauf Praha s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích