Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zařizujete kout pro školáka? Co nesmí chybět a jak na to

Základem pracovního koutku pro školáka je stůl nebo pracovní deska. K nim patří výškově nastavitelná židle a úložné prostory na všechny školní potřeby, kterých bude časem přibývat. Větší studenti podle ní naopak ocení „válecí zónu“.

Kout pro školáka, foto Viabel
Kout pro školáka, foto Viabel

Základem pracovního koutku pro školáka je stůl nebo pracovní deska. K nim patří výškově nastavitelná židle a úložné prostory na všechny školní potřeby, kterých bude časem přibývat. „Ideální je zapojit do zařizování studijního koutu dítě samotné. A pustit se do toho ještě před tím, než se dítě vydá do školy, aby si v něm zvyklo pracovat,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel. To se před patnácti lety začalo jako první u nás specializovat právě na navrhování a zařizování pokojíků pro děti a teenagery.

Pracovní kout pro školačku (foto Lucia Rambousková – studio Viabel)
Pracovní kout pro školačku
(foto Lucia Rambousková – studio Viabel)
Pokojík  pro školačku (foto Lucia Rambousková – studio Viabel)
Pokojík pro školačku
(foto Lucia Rambousková – studio Viabel)

Deska stolu: rovná a přístupná

Základem koutku je stůl – s dostatečným osvětlením, ve správné výšce a s rovnou deskou z kvalitního materiálu. „Sklopné nebo šikmé desky vypadají efektně, ale nebývají šikovné, protože se z nich v jednom okamžiku všechno skutálí,“ varuje Šárka Richrtová. „Zejména u stolu pro prvňáčka a menších školní dítě se vyplatí uvážit, jestli se k němu ze strany vejde ještě jedna židle pro dospělého, který mu bude s úkoly zpočátku pomáhat,“ dodává. Větší studenti podle ní naopak ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, ale i ke hře a relaxaci. Radost jim proto udělá třeba měkký barevný sedák Bool, připomínající velký tenisový míček, na který se mohou příjemně uložit s učebnicí nebo tabletem.

Návrh pokojíku s koutem pro školačku ze studia Viabel (foto studio Viabel)
Návrh pokojíku s koutem pro školačku ze studia Viabel
(foto studio Viabel)
Studijní kout pro sestry – dvojčata z nábytku Asoral v harmonických růžových tónech (foto studio Viabel)
Studijní kout pro sestry – dvojčata z nábytku Asoral v harmonických růžových tónech (foto studio Viabel)

Židle: s kolečky nebo bez?

Židli by mělo jít výškově nastavit. Dítě se má při sezení opírat nohama o zem a mít horní hranu sedáku ve výšce podkolenní jamky. Opěrka by měla podepírat lopatky a bedra. „Obsluha židle má být zároveň co nejjednodušší: příliš mnoho poloh nebo páček ji totiž snadno promění zábavnou hračku,“ usmívá se Šárka Richtrová. Pokud jde o kolečka, děti je u pracovních židlí obvykle milují. „Záleží ale i na temperamentu dítěte. U živějšího potomka volíme raději židli bez koleček,“ radí specialistka na dětské bydlení.

Šikovné ukládání

Pokojík se studijním koutem pro teenagera z nábytku Asoral (foto Ivan Kahún – studio Viabel)
Pokojík se studijním koutem pro teenagera z nábytku Asoral
(foto Ivan Kahún – studio Viabel)

Zásadní pro zdárné studium je dostatek místa na učebnice a školní potřeby. Oblíbené jsou jezdící kontejnery pod stůl. Výborně ale poslouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti. „Zejména v případě starších dětí a teenagerů můžeme „uklidit“ dokonce i celý pracovní kout, pokud ho umístíme například pod vysokou postel a jako úložné prostory využijeme třeba schody s vysouvacími šuplíky,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel.

Barvy, které pomáhají

Roli v tom, jak školákovi bude učení dařit, hrají i barvy nábytku a stěn: studiu prý svědčí žlutá, modrá a zelená. Zatímco žlutá aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, modrá a zelená napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace. „V holčičím pokojíku se uplatní pastelové odstíny růžové, od pudrové až po jemně oranžovou – uvedené odstíny se dívenkám nejen líbí, ale mají i harmonizační a uklidňující efekt,“ dodává Šárka Richtrová. Vyhýbat se ale nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo tyrkysové: ta poslední prý podporuje spontaneitu a lze jí tak rozveselit studijní kout méně smělých dětí.

Chytrá drobnost – domácí tabule

Zařizovat celý koutek pro školáka se letos nechystáte, ale uvítáte nějakou drobnost, která ho vylepší a dětem udělá radost? Skvělá je atypická magnetická tabule, která poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, výtvarná díla a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku. „Tabule v podobě kytičky, hvězdy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní,“ říká Šárka Richtrová.

www.viabel.cz

Pracovní kout pro školáka modro zeleno žlutá kombinace podporující učení z nábytku Asoral (foto studio Viabel)
Pracovní kout pro školáka modro zeleno žlutá kombinace podporující učení z nábytku Asoral (foto studio Viabel)
Koutek pro školačky v pokojíku pro sestry v pastelových odstínech růžové působí luxusním dojmem (foto studio Viabel)
Koutek pro školačky v pokojíku pro sestry v pastelových odstínech růžové působí luxusním dojmem (foto studio Viabel)