Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dotace na zachytávání a využití srážkových a šedých vod

Výzva se soustředí na zachytávání a využití srážkových a šedých vod.


Ilustrační obrázek, Praha, foto redakce

Podporu lze získat na vsakování či retenci dešťové vody, podzemní akumulační nádrže na zachytávání srážkových vod a jejich opětovné využití, např. ve formě zálivky veřejné zeleně.
Finance mohou být poskytnuty rovněž na propojené systémy modrozelené infrastruktury nebo zelené střechy.

„Naším cílem je, aby srážková voda neodtékala pryč z krajiny, ale zůstávala v ní co nejdéle. Příkladem dobré praxe je jihomoravská obec Přísnotice, která zrekonstruovala nepropustné zpevněné povrchy místní komunikace a chodníků s využitím zasakovacích roštů. To umožňuje vsakování dešťové vody přímo do podloží, čímž se snižuje zatížení kanalizace a zlepšuje zásobování podzemní vody. Přísnotice se nachází na velice suchém a teplém území a jsou tedy očekávanými klimatickými změnami velice ohroženy. Projekt je právě součástí adaptační strategie obce na predikovanou změnu klimatu a zlepšuje životní prostředí v obci,“ doplňuje ministr Petr Hladík. Ve výzvě je připraveno celkem 700 milionů korun s mírou podpory až 70 % a u propojených systémů modrozelené infrastruktury až 85 %. Příjem žádostí v 86. výzvě bude spuštěn 16. července a potrvá do 30. dubna 2026.

86. výzva - Zachytávání srážkových a šedých vod a jejich další využití

Výzva je součástí balíčku adaptace na změnu klimatu

Největší objem peněz míří na pomoc obcím, krajům a dalším subjektům veřejného sektoru s budováním opatření, které napomáhají chránit krajinu a sídla před důsledky probíhající změny klimatu.

2 výzvy:
  • na zachytávání a využití srážkových a šedých vod
  • na revitalizaci parkových areálů a sídlištní zeleně, nejčastěji výsadbou a ošetřením dřevin a stromů

„Výzvy mají za cíl podpořit adaptační projekty v obcích a městech. S probíhající změnou klimatu je stále větší výzvou bojovat proti suchu a udržet vodu v krajině. Proto je zásadní zachytávat srážkové vody a předcházet tak následkům sucha. Veřejná zeleň v sídlech napomáhá ochlazovat teplotu v obcích a je tak důležitým faktorem v boji s oteplováním,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává:
„Obě oblasti podporujeme dlouhodobě. Od roku 2021 jsme z OPŽP přispěli již celkem 940 miliony korun na 129 projektů k zadržování dešťové vody. Hospodaření s dešťovou vodou financujeme i z prostředků Národního plánu obnovy, zde jsme rozdělili více než 815 milionů korun na 203 klimatických projektů. Sídelní zeleň jsme z minulé výzvy zadotovali 87 miliony Kč v rámci 14 podpořených projektů.“

 
 
Reklama