Jak lze ušetřit energii na vytápění s pomocí zasklení s vyššími solárními zisky?
Požadavky na úsporu energií v rodinných i bytových domech se neustále zpřísňují. Zasklení s vyššími solárními zisky zdarma prohřívá interiér a významně tak zlepšuje energetickou bilanci budovy.

Jak se připravit na budoucnost
Průkaz energetické náročnosti budovy je dnes nezbytný při koupi nebo pronájmu nemovitosti. V budoucnu se však očekávají další změny v legislativě. V roce 2026 budou zavedeny renovační pásy, které definují konkrétní požadavky na rekonstrukce. Navíc, v roce 2028, bude zavedeno emisní povolení pro obytné domy ETS 2, což bude mít velký dopad především na energeticky neefektivní budovy.
Vhodné je konzultovat stavební plány s odborníky již od počátku a pečlivě zvážit výběr materiálů a technologií. „Stále více stavebníků začíná úvahy o rekonstrukci konzultací k energetické náročnosti domu a možnostem, jak a jakého zlepšení dosáhnout,“ říká Ing. Martina Kuchařová, energetická specialistka Saint-Gobain Energy Systems. Požadavky na průkaz energetické náročnosti se neustále mění a orientace v nich není pro laika snadná.
První krok k úsporám: výběr oken
Příkladem, jak efektivně zvýšit energetickou kategorii domu a tím i cenu nemovitosti, je volba oken. Zásadní je především zasklení, které tvoří většinu plochy okna a má na jeho vlastnosti klíčový vliv. Zatímco zeď pouze izoluje, vhodné zasklení může zdarma prohřívat interiér a přispívat tak k lepší energetické bilanci. „Výpočty ukázaly, že i u starších domů v závislosti na orientaci vůči světovým stranám, přinese izolační trojsklo ECLAZ® s prostupem tepla Ug 0,5 W/m2K a se zvýšeným solárním faktorem 60 % uspořit až 1 MWh/rok,“ vysvětluje Ing. Jaroslava Dlouhá produktová manažerka Saint-Gobain Glass.
Saint-Gobain Glass

Saint-Gobain Glass nabízí chytrá řešení pro zasklení komerčních, bytových i rodinných domů, a to vždy s důrazem na udržitelnost a výkon. Jsme jedničkou ve výrobě skla v Evropě, a to s více než 9 000 zaměstnanci v 16 zemích světa a 33 výrobními linkami.