Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Až 39 miliard Kč na energeticky úsporné renovace a stavby domovů. Jak získat dotaci poradí FOR ARCH

Další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám odstartuje už letos na podzim a do roku 2030 poskytne Čechům až 39 miliard korun na energeticky úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů. Jak na tyto finance dosáhnout a na co všechno je možné peníze čerpat, poradí návštěvníkům odborníci na stavebním veletrhu FOR ARCH.

Koná se ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Snižování energetické náročnosti budov a s ním spojené možnosti čerpání dotací jsou v České republice stále výraznějším trendem. Češi během koronavirové pandemie začali ve větší míře investovat do svého bydlení, ať už do rekonstrukcí nebo do stavby samotné. Spolu s tím narůstá také zájem o čerpání dotací.

Dotace i pro rekreační objekty

Nastávající etapa Nové zelené úsporám se rozroste o nová opatření i okruh žadatelů. Jak uvádí Ministerstvo životního prostředí ČR, nově mohou o dotace žádat majitelé bytových domů i mimo Prahu, kteří dosud žádali v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) nebo majitelé rekreačních objektů, kteří v nich trvale žijí. Další zásadní novinkou je sloučení Nové zelené úsporám s Dešťovkou, dotačním programem zaměřeným na hospodaření s dešťovou vodou.

Na co všechno se vyplatí čerpat dotaci? Podle Ondřeje Žídka je výhodné, co se nastávající fáze programu Nová zelená úsporám týká, čerpat dotaci například na výstavbu domů s velmi nízkou spotřebou energie (nízkoenergetické a pasivní domy), na rekonstrukci stávajících staveb (zateplení, výměna oken, změna zdroje, instalace vzduchotechniky s rekuperací a montáž stínících prvků) a na instalaci obnovitelných zdrojů energie (fotovoltaické elektrárny a solární termické kolektory). Dotaci lze také čerpat na využívání dešťových a šedých vod, na rekuperaci teplé vody, provedení zelených střech a zřízení nabíjecí stanice elektromobilů.

Pro radu na FOR ARCH

Stavební veletrh FOR ARCH tradičně poskytuje návštěvníkům možnost bezplatného poradenství a konzultací s odborníky v tematicky rozdělených poradenských centrech a také přímo na stáncích vystavovatelů. Stejně tomu bude i během letošního ročníku, kde bude možné poradit se nejen o možnostech dotací, ale také například o zabezpečení, stavebním zákoně a dalších předpisech, výběru kamen nebo o výměně či opravě oken,“ říká ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová. Stačí přijít ve dnech 21. až 25. září na výstaviště PVA EXPO PRAHA.


ABF, a.s.
logo ABF, a.s.

Společnost ABF, a.s. patří již od počátku 90. let mezi nejvýznamnější organizátory výstav a veletrhů v České republice. Svými veletrhy vytváří prostředí pro prezentaci nejnovějších výrobků, technologií a služeb. Během doby se naše veletrhy staly místem pro ...

 
 
Reklama