Rhino a ArchiCAD - volné možnosti BIM modelování a zároveň vysoká přesnost
BIM skriptování umožňuje unikátní propojení ArchiCADu, Rhina a Grasshopperu. 3D modelář Rhinoceros (Rhino), používaný v celé řadě oborů od architektury přes strojírenství až po šperkařství, tak rozšiřuje své pole působnosti i o spolupráci v oblasti BIM projektování.
Výhodou Rhina jsou naprosto volné možnosti modelování a zároveň vysoká přesnost. Program spolupracuje s různými datovými formáty a navíc do něj lze integrovat rozšiřující moduly. Příkladem je grafický editor Grasshopper, pomocí něhož uživatel definuje vzájemné vztahy mezi jednotlivými parametry modelu, resp. jeho částmi. Propojení Rhino – ArchiCAD (export / import) je tvořeno standardními komunikační můstky (doplňky), které umožňují ArchiCADu načítat a zapisovat data ve formátu 3dm.
Využijeme-li propojení ArchiCADu s Grasshopperem, vytvoření modelu je možné definovat pomocí patřičných komponent, kdy Grasshopper převezme řídící geometrii přímo z ArchiCADu. Programování algoritmu v této fázi zabere násobně méně projektantova času.
Projekt může zahrnovat téměř neomezené konstrukce definované podle parametrických křivek a algoritmů a složené z reálných konstrukčních prvků, které ArchiCAD zapojením do svého BIM modelu může korektně dokumentovat a vykázat. Díky živému propojení umí celý model pružně reagovat na velké množství změn, které vývoj každého projektu provázejí. Výsledkem je výrazně zvýšená efektivita v projekční fázi.
Přečtete si nový ArchiNEWS 1/2016.Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. (CEGRA) si vybudovalo pozici zásadního dodavatele IT pro stavebnictví a průkopníka BIM. Jako partner fy GRAPHISOFT dodává BIM projekční systémy Archicad a DDScad, dále systém pro kontrolu projektu Solibri. ...