Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Polovina nabízených bytů v Praze uvádí špatně plochu

Více než polovina (54 procent) developerských projektů v Praze v inzerátech a na internetu špatně uvádí rozlohu bytů, tedy pouze jako součet užitné plochy všech místností.

Vládní nařízení z roku 2013 přitom ukládá, aby se rozloha bytu uváděla včetně vnitřních příček, nosných konstrukcí a rozvodů. ČTK to řekl majitel realitní kanceláře Century 21 New Home Josef Kříženecký, který trh s novými byty v Praze od roku 2011 monitoruje.

"Statistiku nemůžeme dělit na developery, ale na jednotlivé projekty, protože jsme zjistili, že i velcí developeři u některých, zpravidla starších projektů, inzerují po staru a u nových projektů již inzerují podle vyhlášky. Ze zhruba 200 aktivních projektů, které monitorujeme, podle uvádí rozlohu bytů nové vyhlášky 46 procent. Zbývajících 54 procent inzeruje plochu ´po staru´ jako součet ploch jednotlivých místností," uvedl Kříženecký.

Zmatky do výpočtu rozlohy bytů vnesl nový občanský zákoník a s ním související nařízení vlády z roku 2013. Podle předchozích právních předpisů se plocha bytu určovala jako součet ploch podlah ve všech místnostech včetně místností, které tvoří příslušenství bytu, například sklepa. V současnosti se do podlahové plochy započítávají také svislé konstrukce uvnitř bytu, tedy vnitřní příčky, sloupy, pilíře, komíny či stoupačky a také plocha zakrytá zabudovanými předměty.

"Tím byty vypadají v průměru o pět až osm procent větší. Rozdíl může činit i deset metrů, což je například koupelna či kuchyně. Developeři nový způsob výpočtu rádi využívají i proto, že při stejné konečné ceně za celý byt bude cena za metr čtvereční nižší. Rozdíl může být v řádu tisícikorun za metr čtvereční," podotkl Kříženecký.

Největší pražští developeři nicméně u rozlohy bytů uvádí oba údaje, výpočet podle vládního nařízení totiž považují za matoucí. "Celkovou podlahovou plochu bytu uvádíme v našich cenících v souladu s platným nařízením vlády. Omezit se ale pouze na tento údaj nám nepřipadá férové vůči klientům. Proto pro srovnání u všech nabízených bytů uvádíme také vnitřní užitnou plochu, tedy skutečnou výměru bytu, kterou mohou kupující prakticky využít," vzkázal mluvčí Central Group Milan Jankovský.

Majitel a šéf Ekospolu Evžen Korec připustil, že plochu bytu podle nařízení vlády uvádí jen proto, že musí. "Plocha bytu podle nařízení vlády je pro klienty zavádějící a v podstatě matoucí. Pro klienta je důležité znát výměru jednotlivých místností po odečtení příček a nosných konstrukcí, protože jen tuto plochu může využít. Proto uvádíme oba údaje," vysvětlil Korec.

 
 
Reklama