Stavaři získali v dubnu víc zakázek, peněz ale mají letos méně
Příliv veřejných zakázek pro stavební firmy v dubnu zpomalil, jejich celková hodnota za první čtyři měsíce roku dokonce klesla. Veřejná správa v dubnu zadala tendry za 13,6 miliardy korun, což je meziročně o 7,4 procenta více. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha. Celkem firmy v dubnu získaly 495 stavebních zakázek, meziročně o 0,6 procenta více. Hodnota inženýrských staveb klesla o 1,6 procenta na 8,56 miliardy korun. Hodnota tendrů na pozemní stavby stoupla o 27,2 procenta na pět miliard korun.
Více než čtvrtina zakázek (25,9 procenta) byla zadána formou dodatků k již uzavřeným zakázkám. Hodnota těchto dodatečných stavebních prací byla 979 milionů korun. I v dubnu se projevila snaha co nejrychleji dočerpat peníze z evropských fondů v rámci programového období 2007 až 2014. Letošní rok je poslední, kdy lze tyto peníze čerpat. "Projekty spolufinancované respektive navržené na spolufinancování z fondů EU se týkaly 302 zakázek v hodnotě 7,5 miliardy korun," uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.
Veřejnou zakázku na stavební práce získalo v dubnu 311 firem. Největší objem získal Metrostav, kterému státní správa zadala sedm zakázek za celkem 197,4 milionu korun. Z dalších 14 tendrů za 1,76 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s dalšími firmami.
Průměrná cena zakázky v dubnu vzrostla meziročně o 6,9 procenta na 27,5 milionu korun. Dostala se tak na 128,5 procenta průměrné velikosti zakázky v roce 2014. Pouze jedna zakázka od začátku roku překročila hranici jedné miliardy korun. Po několika letech průtahů zadalo v dubnu Národní muzeum zakázku na rekonstrukci hlavní budovy sdružení firem Metrostav, Průmstav a IMOS Brno, které v otevřeném řízení nabídly 1,761 miliardy korun.
Kunc upozornil na to, že data ve Věstníku veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce nepotvrzují očekávané pokračování růstu veřejné stavební poptávky z minulého roku. "Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla od počátku roku do konce dubna 2015 celková hodnota zadaných zakázek o 5,2 procenta na 37 miliard korun," uvedl. "Na tom se podílí i pokles zakázek spolufinancovaných z fondů EU v souvislosti s opožděním schvalováním operačních programů nového programovacího období," dodal.
Pozitivní obrat podle něj v nejbližším období nesignalizují ani data o nově vypsaných veřejných zakázkách, jejichž počet i hodnota klesají třetí měsíc po sobě. "Určitým příslibem pro zlepšení situace ve veřejných investicích je očekávané zadání několika velkých stavebních zakázek," doplnil.