Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

V Kladně vzniklo unikátní výcvikové centrum pro práce ve výškách

V bývalém kladenském areálu Poldi - Koněv vzniklo unikátní výcvikové centrum pro práce ve výškách. Budou se zde školit hasiči, záchranáři, vojáci, ale i techničtí pracovníci.

Velikostí a komplexností se jedná o jediné centrum v České republice, řekl Jan Zámečník ze společnosti Singing Rock, které centrum Polygon Kladno patří. Firma se zabývá výrobou lezeckého vybavení. Vybudování polygonu stálo přes pět milionů korun. V práci ve výškách se zde vyškolí přibližně 1500 lidí ročně.

Společnost v roce 2007 založila první výcvikové centrum v Poniklé v Podkrkonoší, ale protože jeho kapacita nestačila, zakoupili v roce 2010 majitelé firmy budovu v kladenské průmyslové zóně, která je také dostupnější pro pražské a středočeské složky i další zájemce. „Rekonstrukce budovy trvala celkem čtyři roky, minulý rok zde byla otevřena lezecká stěna, kterou provozuje spřátelená společnost a funguje i vzájemné využívání prostor,“ uvedl Zámečník.

Šéf středočeských hasičských lezeckých skupin Pavel Novák, který má na starosti i kladenskou skupinu leteckých záchranářů, dnes uvedl, že je vznik centra obrovskou výcvikovou výhodou. „Dříve jsme museli cvičit hlavně ve venkovních prostorách, což bylo možné na jaře a v létě, nyní můžeme výcvik rozšířit na celý rok,“ řekl Novák.

V polygonu jsou připraveny simulace veškerých situací, se kterými se lze běžně setkat při práci ve výškách. Je zde i zavěšená lanovková kabina. Konkrétně jsou zde simulace střechy, stožárů, různé lanové přístupy a podobně. „Důvodem vybudování centra bylo zkvalitnit naše služby a naučit lidi používat naše vybavení,“ dodal Zámečník.

Centrum mohou využívat nejen hasiči, záchranáři, vojáci nebo policisté, ale třeba i pracovníci stavebních či elektrárenských společností. „Chtěli bychom, aby se v našem polygonu stalo centrum setkávání lidí z branže,“ řekl při dnešním zahájení provozu ředitel společnosti Singing Rock Jiří Hrdina. Příští rok by podle něj mohly přibýt ještě další prvky, tentokrát pro venkovní využití před budovou centra, a to venkovní aplikace a překážky, například stožáry.

Plocha vnitřních prostor polygonu je téměř 550 metrů čtverečních a maximální výška simulací je 17,5 metru. Tento víkend se v polygonu koná také mistrovství republiky v průmyslovém lezení.

 
 
Reklama