Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Konference Křižovatky architektury: Architektura s rudou hvězdou - bez stigmat a předsudků

V Praze se uskuteční konference mapující architekturu let 1948-1989. Konference proběhne ve čtvrtek 13. června 2013 v tematických prostorách bývalého Federálního shromáždění, dnes Nové budovy Národního muzea.

Pro jedny nevzhledné hranaté budovy a anonymní panelová sídliště, pro druhé díla jako Ještěd, obchodní dům Máj v Praze či karlovarský hotel Thermal od renomovaných architektů, i to mohou být dva rozdílné pohledy na architekturu, kterou zde zanechala doba komunismu. Letošní ročník konference Křižovatky architektury nese podtitul „Architektura s rudou hvězdou - bez stigmat a předsudků“; a má za cíl otevřít veřejnou diskuzi nad kontroverzními dopady československého socialistického stavitelství v letech 1948 – 1989. Na jedné akci se tak setkají památkáři, architekti, developeři a zástupci měst, aby představili odborné veřejnosti všechny úhly pohledu na dědictví z této doby. V panelové diskuzi zazní i problematika ochrany autorských práv v architektuře.

Konference Křižovatky architektury je určena pro zástupce samosprávy, státní správy, architekty, projektanty, urbanisty, ale také památkáře a současné developery. Je součástí odborného doprovodného programu zářijového stavebního veletrhu FOR ARCH, který se letos ponese v duchu rekonstrukcí a revitalizací.

Program konference Křižovatky architektury:
Blok: ARCHITEKTONICKÉ DĚDICTVÍ ÉRY SOCIALISMU
  • „Česká architektura 1948 - 1989 a evropský kontext“ (Mgr. Jakub Potůček, Národní galerie v Praze)
  • „Hodnoty architektury 2. pol. 20. století“ (prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc., Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i.)
  • „Kde se bere „ošklivost“ architektury z období socialismu?“ (Mgr. Slavomíra Ferenčuhová, Ph.D., Fakulta sociálních studií MU v Brně)
  • „Ochrana a obnova památek architektury pozdního modernismu“ (Mgr. Martin Strakoš, ÚOP NPÚ v Ostravě, Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu)
  • „Památková ochrana staveb 2. pol. 20. století“ (Ing. Jana Dvořáková, Odbor památkové péče MK ČR, PhDr. Anna Matoušková, náměstkyně MK ČR)
  • „Památky 2. pol. 20. století na Slovensku a postoj k nim“ (prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc., FA ČVUT v Praze, ÚSTARCH SAV Bratislava)
Blok: OCHRANA, REKONSTRUKCE, KONVERZE – PŘÍPADOVÉ STUDIE
  • „Prezentace Beton Brož“ (Ing. David Hajíček, produktový poradce Beton Brož s.r.o.)
  • „Zkušenost samosprávy s péčí o architekturu 2. pol. 20. století v rámci plošné ochrany“ (Ing. Miroslav Křídlo, Oddělení památkové péče Magistrátu města Ostravy, Ing. arch. Cyril Vltavský, ÚHA Magistrátu města Ostravy)
  • „Hotel International a jeho rekonstrukce“ (Ing. arch. Michal Šourek, MS architekti)
  • „Obchodní dům Uran, Česká Lípa: ochrana vs. záměry vlastníka“ (Mgr. Hana Moudrá, starostka města Česká Lípa, prof. Ing. arch. akad. arch. Emil Přikryl, AVU)
  • „Máj vs. Quadrio - konfrontace dvou pohledů“ (Vincent Marani, Cigler Marani Architects, doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., Národní Galerie v Praze)
  • „Sídliště Lesná – unikátní příklad panelového obytného celku v ohrožení | panelová diskuse“ (diskutéři: Ing. arch. Viktor Rudiš, spoluautor projektu, RUDIŠ - RUDIŠ architekti s.r.o. / Mgr. Martin Maleček, Občanské sdružení Obzor Lesná / JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D., Advokátní kancelář Kříž a partneři s.r.o. / Ing. arch. Karel Doležel, ÚOP NPÚ v Brně / osloven: zástupce Magistrátu města Brna)
  • „Bývalé Federální shromáždění jako symbol architektury doby socialismu“ (doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., NG v Praze)

Křižovatky architektury - Nová budova Národního muzea

ABF, a.s.
logo ABF, a.s.

Společnost ABF, a.s. patří již od počátku 90. let mezi nejvýznamnější organizátory výstav a veletrhů v České republice. Svými veletrhy vytváří prostředí pro prezentaci nejnovějších výrobků, technologií a služeb. Během doby se naše veletrhy staly místem pro ...

 
 
Reklama