Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

V Brně začala stavba výzkumného centra AdMaS při VUT za 818 milionů korun

V královopolském kampusu Vysokého učení technického (VUT) dnes oficiálně začala stavba nového vědeckého centra AdMaS, zaměřeného na stavební materiály a technologie.

Na jeho vybudování získala brněnská technika 818 milionů korun z evropských fondů. Stavba skončí v červnu 2014, měsíc poté začne plný provoz, řekli dnes představitelé školy. Výstavba areálu centra AdMaS (Advanced Materials, Structures and Technologies) pod Palackého vrchem je rozplánována do konce června roku 2014, se zahájením plného provozu se počítá zhruba do měsíce od ukončení stavby.

"Hlavním cílem je vytvořit integrované výzkumné pracoviště, které propojí jednotlivé základní obory ve stavebnictví," uvedl ředitel centra Petr Štěpánek. Pod zkratkou AdMaS se skrývá anglické označení pokročilých stavebních materiálů, konstrukcí a technologií. Výsledky výzkumu se uplatní ve stavebnictví, dopravních systémech nebo městské infrastruktuře.

Výstavba centra měla původně začít už loni. Škola však musela v projektu udělat změny. Jedna z budov se díky změnám posune na vyšší úroveň energetické soběstačnosti. Další pavilon naopak z projektu prozatím vypadl. Škola bude o jeho dokončení usilovat v příštích letech.

Unikátní bude především pavilon P4, budova, která se sama o sobě stane laboratoří. Přestože všechny čtyři objekty areálu budou řešeny s ohledem na co největší energetickou úspornost, právě pavilon P4 se stane pilotním projektem a ukázkou toho, jak může vypadat a fungovat budova s nulovou spotřebou energie. "Princip těchto staveb samozřejmě nespočívá v tom, že by žádnou energii ke svému provozu nepotřebovaly, ale v tom, že energii, kterou potřebují, získávají z obnovitelných zdrojů. V našem případě ze Slunce a ze země," popsal proděkan stavební fakulty Jiří Hirš.

Na střeše objektu budou instalovány fotovoltaické systémy, pro získání energie na ohřev teplé vody budou využity částečně i termické kolektory. Energii ze čtyřiadvaceti stometrových vrtů budou dodávat tepelná čerpadla. Vrty budou rozmístěny po celém areálu AdMaS tak, aby se optimálně doplňovaly. Zatímco v chladném období zajistí vytápění, v letních měsících budou čerpadla vyrábět chlad a přebytečnou energii ukládat do země zpět, odkud ji bude pak zase možné v případě potřeby odebrat.

 
 
Reklama