Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 5,5 procenta

Stavební produkce v Česku loni meziročně stoupla reálně o 5,5 procenta, v prosinci byla vyšší o 3,4 procenta. V obou případech se na růstu podílely zejména inženýrské stavby.

Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů loňské stavebnictví vzrostlo o 5,6 procenta a v posledním loňském měsíci o dvě procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce v prosinci po očištění od sezonních vlivů nižší o 0,3 procenta.

Produkce v pozemního stavitelství loni meziročně stoupla o 0,6 procenta, v inženýrském o 16,4 procenta. Úřady loni vydaly 80.478 stavebních povolení, tedy o 1,4 procenta více než o rok dříve. Počet bytů, které stavbaři začali loni stavět, se meziročně zvýšil o 8,3 procenta na 26.378. Přibylo i dokončených bytů, a to o 4,8 procenta na 25.094.

"České stavebnictví potvrdilo nastartované pokrizové oživení. Rychlému růstu inženýrského stavitelství pomohly zejména veřejné zakázky a dočerpávání evropských fondů před koncem roku," sdělil ČTK ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Letos podle něj české stavebnictví poroste i nadále. "Nicméně zvyšování výkonu bude pozvolnější a na rozdíl od loňského roku bude více taženo privátními investicemi," dodal.

Výrazně horší čísla než loni očekává generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec za letošní rok. "Jednak skončí efekt peněz z Bruselu a velkou hrozbou jsou i problémy kolem posuzování vlivů staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, reálně hrozí, že by stavebnictví letos přišlo o desítky miliard korun," uvedl.

"V letošním roce se uvidí, jestli české stavebnictví obstojí i bez podpory evropských dotací. Důležité bude, zda pozemní stavitelství vykazovalo loni tak bezkrevný růst ze samé podstaty věci, nebo prostě jen proto, že firmy přesměrovaly kapacity kvůli dočerpávání evropských peněz do inženýrského stavitelství," doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš vnímá jako znepokojivé zbrzdění tempa růstu ve druhé polovině loňského roku. "Pouhý jednoprocentní nárůst v posledním čtvrtletí je důsledkem trvale klesající zakázky, ale bohužel i zásoby práce. A tento vývoj bude pokračovat ještě minimálně do poloviny letošního roku. Je to v rukách státních investorů, v jejich rychlosti a schopnosti připravovat velké projekty," uvedl.

V samotném prosinci pozemní stavitelství meziročně vzrostlo o 1,9 procenta a inženýrské o 7,1 procenta. Počet vydaných stavebních povolení se zvýšil o 7,6 procenta na 6239. Stavbaři zahájili stavbu 2432 bytů, tedy o 27,7 procenta meziročně více, a dokončili jich 3108. O rok dříve bylo dokončeno o 10,2 procenta bytů méně.

 
 
Reklama