Na zasklení záleží: skla s vysokým solárním faktorem pomáhají šetřit
Skladba skel významně ovlivňuje nejen atmosférou v interiéru, ale také provozní náklady budovy. Moderní skla totiž dovedou efektivně využít solární energii. Nabízí tak možnost, jak účinně snížit spotřebu tepla, a tím pádem ušetřit.
Důležitým parametrem pro výběr správných „šetřivých“ oken je solární faktor. Ten prozradí, kolik tepla ze slunečního záření projde zvenku do místnosti. Solární faktor má označení „g“ a jeho hodnota se obvykle udává v procentech. Čím je vyšší, tím více tepelné energie ze slunce dokáže sklo propustit do interiéru.
Hodnota solárního faktoru g (která úzce souvisí s propustností světla TL) bývá u běžných trojskel zhruba o 10 procentuálních bodů nižší než u skel se speciálním pokovením. Běžná skla sice můžou do jisté míry pomoci se zadržením tepla uvnitř domova či kanceláře, což přijde vhod v zimním období, na druhou stranu během podzimu a jara budete muset zbytečně přitápět. Za tím stojí právě nízký solární faktor a s tím související propustnost světla, kvůli kterým se při užití běžných skel budova tolik neprohřeje slunečními paprsky.
Inovativní sklo ECLAZ vám prohřeje domov
Řešení nabízí moderní skla CLIMATOP ECLAZ od společnosti Saint-Gobain Glass. Jde o tepelně izolační skla se speciálním nízkoemisním povlakem. Díky nim projde do místnosti až o 11 % více denního světla, než je tomu u srovnatelných okenních skladeb. K tomu se pyšní až o 15 % vyšším solárním ziskem. Výborně proto poslouží jak při rekonstrukci starších budov, tak v pasivních novostavbách.
*Nutno individuálně posoudit riziko prasknutí teplotním šokem
Rozdíly v úspoře energií odhalila případová studie
Že použité sklo znatelně ovlivňuje spotřebu energie, potvrzují výsledky případové studie, kterou provedla společnost Saint-Gobain Glass. Jako model přitom posloužil jednopodlažní domek s výměrou 108 m2. Hlavní body konstrukce zde tvořily zateplené stěny z keramických tvárnic, izolované podkroví a sedlová střecha. Dům byl vybavený elektrickým podlahovým vytápěním, větráním s rekuperací tepla a střešními fotovoltaickými panely.
V rámci případové studie se testovalo, jak několik proměnných ovlivní spotřebu tepla. Konkrétně šlo o orientaci domu, velikost zasklené plochy a použití dvou různých typů zasklení. Jednalo se o běžná okna s g = 52 % a okna se sklem ECLAZ, která měla solární faktor 63 %. Celková plocha oken čítala 14,7 m2, po zvětšení pak celkem 20 m2.
Po změně orientace budovy se spotřeba vyvíjela takto: při původním stavu včetně běžných oken bylo k vytápění potřeba 3,3 MWh tepla ročně. Použití skla s vyšším solárním faktorem pak zaznamenalo pokles na 3,1 MWh/rok, to znamená 6% zlepšení. A když se navíc zvětšila izolační okna na jižní straně, (v tomto případě z 5,9 m2 na 11,2 m2), došlo k dalšímu poklesu na 2,9 MWh.
Změna tří zmíněných ukazatelů tedy přinesla o 12 % (0,4 MWh/rok) menší spotřebu energie na vytápění.
Ne vždy je však možné změnit orientaci domu nebo rozměr oken. Změna skla je však možná téměř vždy.
Návratnost tohoto konkrétního zasklení je přitom pouhých 4,5 roku.* Obecně se má za to, že návratnost vyšších tříd produktů a technologií je v řádu desítek let. V daném kontextu je proto změna skla s návratností necelých 5 roků doopravdy progresivním řešením.
*Počítáno dle cen energií platných v době realizace případové studie
Skladbu oken navrhujte podle parametrů domu
Pro co největší energetické úspory je ideální řešit zasklení komplexně – vždy berte v potaz celkovou dispozici domu, jeho orientaci, provedení střechy a tepelnou izolaci. Do hry navíc vstupují i další parametry skel: akustické vlastnosti, bezpečnostní úroveň, míra zrcadlení a design. Izolační sklo, tedy vaše trojsklo, je multifunkčním prvkem, který má větší vliv na pohodlí, než jste si mysleli.
Přijde vám výběr správných oken složitý? Pročtěte si Průvodce zasklením, kde se dozvíte všechno podstatné o vhodných skladbách oken pro rodinný dům i byt.
Saint-Gobain Glass nabízí skleněná řešení pro fasády, okna a interiéry, která jsou udržitelná a výkonná. Jsme jedničkou v Evropě a dvojkou na světě v oblasti plochého skla s 9 000 zaměstnanci v 16 zemích, které podporuje 33 výrobních linek na základní sklo.