Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

--:--

Větrání okny
Archiv článků od 28.2.2011 do 19.10.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.10.2015
Eberspächer Tageslichttechnik s.r.o.

Nová produktová řada bodových světlíků Acustico aktivně splňuje kritéria pro optimální prosvětlení vnitřních prostorů skrz ploché střechy, umožňuje různorodé možnosti denního větrání a optimalizuje požadavky požární bezpečnosti staveb.

5.10.2015
profine GmbH, Ing. Petr Špiroch

Hledáte výrobek, který vám dovolí maximálně otevřít Váš interiér? Dokonale ho propojit s exteriérem a sjednotit tak vnitřek s vnějškem?

19.9.2015
VELUX Česká republika, s.r.o.

Společnost VELUX se opět podílela na velmi zajímavé realizaci, tentokrát v Rakousku, v malé vinařské vesničce Auersthal. Realizace musela zohlednit nejen tradiční okolní zástavbu, ale také přilehlou malebnou kopcovitou krajinu.

22.6.2015
Ing. Marek Begeni, doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek popisuje realizovaný dotazníkový průzkum adresovaný ředitelům základních a středních škol v ČR. Cílem dotazníku bylo zmapovat stav školských budov se zaměřením na technický stav pro tvorbu vnitřního prostředí, vč. provozního režimu škol.

7.1.2015
Deceuninck, spol. s r.o.

Když pomineme fakt, že pohled na orosená okna příliš nenadchne, nastává otázka, jestli lze kondenzaci považovat jen za „kosmetickou“ vadu, nebo závažný problém. Odpověď je nasnadě, všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní.

5.11.2014
VELUX Česká republika, s.r.o.

Víte, že více než 90 % veškerého času strávíme uvnitř budov? V zimních měsících je to dokonce ještě o něco více, neboť se chráníme ve vyhřátých místnostech před venkovním mrazem. I v tomto období ovšem nesmíme zapomínat na pravidelné větrání. V případě nedostatku čerstvého vzduchu totiž trpí nejen váš domov, ale především vaše zdraví.

6.1.2014
Ing. Roman Šubrt, Ing. Zdeněk Petrtyl

Jen správně navržená okna nebo dveře s odpovídajícími parametry a jejich správné zabudování do stavby jsou předpokladem pro dlouhodobě bezproblémovou funkci otvorových výplní. Návrhem oken ve fázi projektování se zabývá pátý díl seriálu o oknech a dveřích.

2.12.2013
OKNA.EU, doc. Ing. Václav Hájek, CSc.

Smutnou realitou současného trhu otvorových výplní je obecný pokles kvality oken vynucený enormním cenovým tlakem. Výrazné snížení objemu prodávaných oken a dveří na českém trhu nutí výrobce k neustálému snižování výrobních nákladů, které bohužel vede v mnoha případech k tomu, že okna se stále více a více šidí na technice a kvalitě.

25.2.2013
ThermWet s.r.o.

Filtry používáme např. v pračce, myčce, klimatizaci, v autě. Všude, kde je potřeba slovy klasika oddělit „zrno od plev“. A tak není překvapením, že se používají i v rekuperačním systému větrání.
Jedním z argumentů proč rekuperaci do domu neinstalovat je, že větrání přes „filtry“ není zdravé. Jak je to doopravdy?

12.8.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Větrání je pro většinu lidí přirozená činnost, přesto je úroveň ventilace v interiérech často nedostatečná. Správné zásady větrání a znalost typů větrání jsou základním pilířem pro dosažení optimálního vnitřního klimatu.

27.2.2012
Oliver Kah, Passivhaus Institut, Rheinstr. 44/46, D-64283 Darmstadt, Překlad: Ing. Petra Šrubařová

Při energetické sanaci budov dochází obvykle mj. ke zlepšení vzduchotěsnosti obálky budovy. U stávajících budov větraných převážně okny se výrazně snižuje podíl ex-, resp. infiltrace. Aby byla i nadále zajištěna dostatečná výměna vzduchu, musí být větrání uzpůsobeno novým podmínkám. Požadavek vzduchotěsnosti s ohledem na zamezení vzniku stavebních poruch a v zájmu úspory energie už je obecně uznáván a má i oporu v normách a zákonných ustanoveních.

27.2.2012
MUDr. Ivana Holcátová, CSc.

Většinu svého života většina z nás, až na výjimky, prožije v uzavřených prostorech, především v budovách. Riziko, které představuje nedostatečná výměna vzduchu, zahrnuje obtíže nezávažné (např. syndrom nemoci z budov, onemocnění horních cest dýchacích), celoživotní alergické postižení, ale i život ohrožující expozici toxickým látkám (např. CO) nebo karcinogenům (benzen). Ve většině případů jedině větrání dokáže snížit koncentrace látek, jejichž zdroj se nachází v interiéru.

17.10.2011
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Jiří Petlach

Při vysokých nárocích na neprůvzdušnost výplní stavebních otvorů, které jsou předpokladem pro splnění kritérií na energetickou náročnost budov, nelze větrání spárami oken použít. Řešením je nucené podtlakové větrání, nucené rovnotlaké větrání nebo hybridní větrání.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama