Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Archiv článků od 27.5.2010 do 26.8.2014

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články       1  2   

Nejen školy, ale také běžné bytové domy mají často nezdravé vnitřní prostředí

26.8.2014 | ENBRA, a.s.
Jako nevyhovující by se dal označit stav vnitřního prostředí nejen ve veřejných budovách, jako jsou školy či úřady, ale také v řadě českých domácností. I běžné bytové domy s vyměněnými okny a zateplenou fasádou se často potýkají s vysokou koncentrací oxidu uhličitého v interiéru.

Okna a dveře tón v tónu v exkluzivních odstínech technologie AutomotiveFinish

1.5.2014 | Schüco International KG
Technologie povrchových úprav Schüco AutomotiveFinish rozšiřuje metalické odstíny známé z automobilového průmyslu na plastové profily. Schüco VentoTherm představuje okenní ventilační systém se vzduchovým filtrem, zpětným získáváním tepla.
Plastová okna

Kupujeme okna a dveře, 5. část - Návrh oken

6.1.2014 | Ing. Roman Šubrt, Ing. Zdeněk Petrtyl
Jen správně navržená okna nebo dveře s odpovídajícími parametry a jejich správné zabudování do stavby jsou předpokladem pro dlouhodobě bezproblémovou funkci otvorových výplní. Návrhem oken ve fázi projektování se zabývá pátý díl seriálu o oknech a dveřích.

Plastová okna na pár let nebo na doživotí?

2.12.2013 | OKNA.EU, doc. Ing. Václav Hájek, CSc.
Smutnou realitou současného trhu otvorových výplní je obecný pokles kvality oken vynucený enormním cenovým tlakem. Výrazné snížení objemu prodávaných oken a dveří na českém trhu nutí výrobce k neustálému snižování výrobních nákladů, které bohužel vede v mnoha případech k tomu, že okna se stále více a více šidí na technice a kvalitě.

Větrat okny, nebo přes filtr?

25.2.2013 | ThermWet s.r.o.
Filtry používáme např. v pračce, myčce, klimatizaci, v autě. Všude, kde je potřeba slovy klasika oddělit „zrno od plev“. A tak není překvapením, že se používají i v rekuperačním systému větrání.
Jedním z argumentů proč rekuperaci do domu neinstalovat je, že větrání přes „filtry“ není zdravé. Jak je to doopravdy?

Jak a proč správně větrat?

12.8.2012 | VELUX Česká republika, s.r.o.
Větrání je pro většinu lidí přirozená činnost, přesto je úroveň ventilace v interiérech často nedostatečná. Správné zásady větrání a znalost typů větrání jsou základním pilířem pro dosažení optimálního vnitřního klimatu.

Integrovaný okenní větrací systém Schüco VentoTherm s rekuperací vzduchu, filtrem a automatizovaným ovládáním

2.3.2012 | Schüco International KG
Větrací systém Schüco VentoTherm je určen pro integraci do hliníkových a plastových oken firmy Schüco. Montuje se do ideální pozice v horní části okna, kde za tichého chodu nasává vzduch z interiéru a přivádí ho k rekuperátoru.

Větrání a kvalita vzduchu v bytech po rekonstrukci s běžným větráním okny a s řízeným větráním

27.2.2012 | Oliver Kah, Passivhaus Institut, Rheinstr. 44/46, D-64283 Darmstadt, Překlad: Ing. Petra Šrubařová
Při energetické sanaci budov dochází obvykle mj. ke zlepšení vzduchotěsnosti obálky budovy. U stávajících budov větraných převážně okny se výrazně snižuje podíl ex-, resp. infiltrace. Aby byla i nadále zajištěna dostatečná výměna vzduchu, musí být větrání uzpůsobeno novým podmínkám. Požadavek vzduchotěsnosti s ohledem na zamezení vzniku stavebních poruch a v zájmu úspory energie už je obecně uznáván a má i oporu v normách a zákonných ustanoveních.
diskuse: 1 příspěvek, 27.02.2012 11:02

Zdravotní aspekty nedostatečného větrání

27.2.2012 | MUDr. Ivana Holcátová, CSc.
Většinu svého života většina z nás, až na výjimky, prožije v uzavřených prostorech, především v budovách. Riziko, které představuje nedostatečná výměna vzduchu, zahrnuje obtíže nezávažné (např. syndrom nemoci z budov, onemocnění horních cest dýchacích), celoživotní alergické postižení, ale i život ohrožující expozici toxickým látkám (např. CO) nebo karcinogenům (benzen). Ve většině případů jedině větrání dokáže snížit koncentrace látek, jejichž zdroj se nachází v interiéru.
diskuse: 1 příspěvek, 27.02.2012 21:05

Systémy větrání obytných budov

17.10.2011 | Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Jiří Petlach
Běžnou praxí v současné bytové výstavbě je použití nárazového podtlakového větrání, při kterém je přívod vzduchu řešen přes okenní spáry. Častým jevem takového způsobu větrání je zcela nedostatečný přívod větracího vzduchu, kdy může docházet k nežádoucímu přisávání vzduchu různými otvory (zásuvky, stoupačky, apod.). V současné době, kdy jsou kladeny z hlediska tepelné ochrany budov vysoké nároky na neprůvzdušnost výplní stavebních otvorů, nelze systém přívodu vzduchu spárami oken pro větrání budov s novými či rekonstruovanými okny použít. Větrání infiltrací lze připustit pouze u budov, kde není možná výměna původních oken za nová těsná okna (např. v památkově chráněných budovách).

Větrání a vytápění nízkoenergetických a pasivních obytných staveb (III. část)

28.2.2011 | Ing. Petr Morávek, CSc.
Třetí díl seriálu popisuje principy a úskalí přirozeného větrání a základní principy, technická řešení a přínosy nuceného větrání se zpětným získáváním tepla v obytných budovách.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 01.03.2011 13:45

SULKO - Pozvánka na stavbu

4.12.2010 | SULKO s.r.o.
Moderní profilový systém oken SULKO HR + umožňuje větrání s rekuperací a je schválen Českým sdružením pro technická zařízení pro výměnu vzduchu v místnostech s plynovými spotřebiči a jeho využití při výměně oken garantuje správné splnění normy TPG.

Okno jak má být

24.11.2010 | V okno s.r.o.
Přemýšlel jsem, jak udělat co nejlepší okno. Myslím tím takové, které bude po všech stránkách „vychytané“ a bude dbát na všechny požadované vlastnosti. Nebudu řešit, že musí být z kvalitních materiálů, dobře vyrobené a správně namontované, ale zaměřím se na přidanou „výbavu“, kterou můžete do oken získat a tím zvýšit jejich užitné vlastnosti.

Učebny v českých školách nemají dost čerstvého vzduchu

29.10.2010 | SULKO s.r.o.
Již bezmála rok je platná vyhláška 343/2009, která určuje hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení pro výchovu a vzdělávání. Přesto jen minimum českých škol splňuje vyhláškou předepsaný objem přiváděného čerstvého vzduchu v učebnách, protože nemají vhodná okna. Do problémů se kvůli tomu může dostat řada škol, které v posledním roce získaly dotaci z Operačního programu životní prostředí a využily ji i na výměnu oken.

Internorm: certifikovaní obchodníci se těší důvěře zákazníků od prvního kontaktu

2.10.2010 | Internorm-okno, s.r.o.
Internorm, evropská vedoucí značka oken, ví, že nákup oken je záležitostí důvěry. Konec konců se jedná o investici, která bude zákazníka provázet po dlouhou dobu. A přesně z tohoto důvodu uvedl Internorm již v roce 2005 do života certifikaci odborných prodejců – tzv. [1st] window partner – která předpokládá splnění určitých standardů.

INTERNORM - vedoucí evropská značka oken

22.9.2010 | Internorm-okno, s.r.o.
Okna a domovní dveře, ztělesnění světla a života, jsou specializací rakouské skupiny Internorm se sídlem v Traunu v Horním Rakousku. Od svého založení v roce 1931 vyrobila tato rodinná firma více jak 18 miliónů okenních jednotek a v současné době je s 1.800 zaměstnanci největší značkou v oboru oken s mezinárodní působností v Evropě.

INTERNORM - snadná úspora nákladů na vytápění

14.9.2010 | Internorm-okno, s.r.o.
Úspora energie už dlouho není jen záležitostí příznivců ekologie. Náklady na topný olej a plyn již několik let nepřetržitě stoupají a tomuto trendu nevidíme konce. Úspora energie se vyplácí. Neboť s energeticky úspornými okny Internorm vybavenými vysoce účinnou tepelnou izolací můžete ušetřit i několik tisíc korun.

Běžná montáž oken: Práce kvapná, málo platná.

13.7.2010 | Tremco illbruck, s.r.o.
Řešíte v rámci rekonstrukce nebo stavby domu i otázku nových oken? Jistě se zabýváte jejich cenou, kvalitou zasklení, materiálem či velikostí a členěním. Po zodpovězení všech těchto otázek a definitivní volbě oken se ale často podceňuje to nejdůležitější - jejich správná montáž. Ta má ale, jak si níže ukážeme, zcela zásadní význam.

Jak na dotace pro nová, ale i dříve vyměněná okna, aneb vylepšete okna se zelenou dotací bez bourání

18.6.2010 | Izolační skla a.s.
Dotační program Zelená úsporám zpřístupnil dotaci i pro dílčí úpravy vedoucí k zateplení objektu. Mezi všemi možnostmi je nejsnazší a také energeticky a investičně nejvýhodnější cestou zateplení oken, a to formou jejich výměny za nová či snad ještě lépe, pouze obměnou nevyhovujícího zasklení.

Řešení otvorových výplní pro nízkoenergetické a pasivní domy

27.5.2010 | Inoutic / Deceuninck, spol. s r.o., Petr Sýs
Okna Deceuninck - tepelněizolační vlastnosti, spárová průvzdušnost, povrchová teplota, doporučené hodnoty tepelné prostupnosti U, program Zelená úsporám. Vývoj a aplikace nových technologií v oblasti materiálů použitých na výrobu profilů nebo skel. Novinka Zendow+ a Inoutic Prestige pro pasivní domy.
zpět na aktuální články       1  2   

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Okna a dveře

Doporučené články

Výpočty

Redakce TZB-info natočila