Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
zateplení
financování oprav
rekonstrukci kotelny
čistou fasádu
Zjisti více
První on-line konference portálu TZB-info
Rekonstrukce a provoz bytových domů
středa 9.12.2020od 10:00 hod.
Registrovat se
Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Moderní architektura si žádá funkční technická řešení

Břuchotín – obec v těsné blízkosti Olomouce, se stal místem výstavby několika rodinných domů, kde se snoubí právě moderní architektura se současným pojetím výstavby. Moderní pojetí výstavby v tomto konkrétním případě obnáší jak použití nových technologií, tak moderních stavebních materiálů.


 

Jako střešní krytina pro všechny tyto nově zbudované objekty byl použit SATJAM Rapid.

Stále vyšší obliba této střešní krytiny a zejména zvyšující se počet aplikací na moderních stavbách s požadavkem na vysoké technické parametry použitých stavebních materiálů nás přiměla k inovaci této krytiny a zavedení některých novinek. Je potřeba si uvědomit, že významná část realizací je prováděna na objektech, které nějakým způsobem vybočují z obvyklých standardů. Ať už jde o architektonické řešení (zejména zvyšující se obliba střech s velmi nízkým spádem) nebo technické parametry objektů (nízkoenergetické či pasivní domy) nebo kombinace obou.

V některých případech jde snaha o neotřelý design proti funkčnosti. Obecně platí – čím nižší spád, tím horší odvod vody ze střechy a vyšší riziko zatékání do střešního pláště. Navíc se horší odvod vody a delší ovlhčení povrchu střechy se podepisuje i na životnosti krytiny. Funkčnost střechy navíc ovlivňují i jiné faktory, jako například proudění vzduchu při větrném počasí, kde je u nízkých sklonů střech zvýšená složka sání a tedy snaha větru krytinu zvedat od podkladu. S tímto jevem může být spojena zvýšená hlučnost krytiny způsobená jejími vibracemi.

Rapid SRZ 510 L

Zavedením inovativních prvků při výrobě krytiny SATJAM Rapid se snažíme tyto negativní jevy eliminovat a poskytnout realizátorům krytinu se kterou budou bezpečně a snadno pracovat a uživatelům bude dlouho a bezproblémově sloužit. Komfortní a pro odvod vody zcela bezpečné osazení krytiny na okapové hraně je zajištěno přidaným zástřihem.

Ten slouží k zahnutí za okapnici a eliminuje potřebu ukotvení krytiny kotevními prostředky přes plech v tomto místě. Usnadnění napojování jednotlivých pásů krytiny nad sebou a snížení rizika zatečení vody do střešního pláště v tomto detailu zajišťuje spojovací plech – další, sice poměrně jednoduchý, ale účelný inovativní prvek zavedený do sortimentu. Zvyšování životnosti krytiny, a to se netýká jen krytiny SATJAM Rapid, ale i ostatních krytin z našeho sortimentu, je zajištěno zaváděním nových typů materiálů pro výrobu. Naposled to bylo zavedení ocelového pozinkovaného plechu s povrchovou úpravou PurexTM.

PurexTM řez

Pro eliminaci hlučnosti způsobené sáním větru, ale i hluku vznikajícím při dešti jsme schopni dodat zákazníkům krytinu Rapid s antihlukovou úpravou Soundcontrol® – což je tlumivá vložka na rubové straně krytiny.

Rapid 510 SoundcontrolTM

Problematika hlučnosti je však složitější a případná intenzita hluku je závislá i na dalších faktorech, jako je například typ a provedení tepelné izolace střechy, případně použití nebo nepoužití plného bednění pod krytinu. V tomto případě doporučujeme komplexní přístup, který se neobejde bez součinnosti s projektantem.

 

Více informací o střešní krytině Satjam Rapid naleznete zde: http://www.satjam.cz/satjam-rapid-91.html

SATJAM s.r.o.
logo SATJAM s.r.o.

SATJAM s.r.o. působí na českém trhu od roku 1995 jako dodavatel kovových lehkých střešních krytin, trapézových plechů, okapových systémů a profilů, fasádních systémů, doplňků a mnoha jiných výrobků používaných ve stavebnictví.