Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Regenerace domů
Archiv článků od 16.11.2020 do 15.1.2021

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

© shaiith – Fotolia.com
6.1.2021
redakce

14. až 16. listopadu se na Štrbském plese v hotelu Patria uskuteční 21. mezinárodní konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Podstata zabezpečenia energetickej hospodárnosti budov. Příspěvky na konferenci lze přihlásit do 15. ledna.

30.12.2020
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Jedním z největších přínosů evropské integrace je jednotný trh a volný pohyb zboží. Poslechněte si informace k budoucnosti evropského nařízení o stavebních výrobcích a přednášky na téma zdravé budovy.

29.12.2020
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Stavební výrobky i samotné stavebnictví hrají významnou roli pro dosažení cílů evropské dohody „Green deal“, Renovační vlny nebo Akčního plánu cirkulární ekonomiky. Tento fakt musí být rovněž vzat v úvahu při revizi nařízení CPR.

28.12.2020
prof. Ing. Pavel Kuklík, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra mechaniky

Recenzovaný Příspěvek se zabývá poškozením staveb a stavebních materiálů v důsledku nezvládnutí režimu srážkových vod. Dopady jsou členěny podle místa poškození. Nejprve je prezentováno poškození střech a krovů, které následují příklady poškození obvodových stěn. Největší pozornost, včetně numerického 3D modelování, je věnována poškození základových konstrukcí a základů.

26.12.2020
Ing. Ladislav Kratochvíl, Prezident Asociace zámkových a klíčových služeb ČR, Člen prezidia Asociace technických bezpečnostních služeb Gremium alarm

Za vstupní bytové dveře je možné považovat jen dveře, které prošly certifikací a které odpovídají požadavkům. Dokládá se požární odolnost, kouřotěsnost, vzduchová neprůzvučnost, rozměry dveří, odolnost proti vloupání, tepelně izolační vlastnosti, uvolňování nebezpečných látek a další.

21.12.2020
prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc., Ing. Radek Zigler, Ph.D., doc. Ing. Klára Kroftová, Ph.D.

Recenzovaný Řada historických staveb zejména v západních Čechách se nachází v oblastech, kde se vyskytuje specifický druh zemětřesné aktivity, tzv. zemětřesné roje (centrum v okolí obce Nový Kostel), při kterých po dobu několika dní až měsíců probíhá série tisíců slabších otřesů. Někdy jsou tyto otřesy dostatečně silné (vyšší než 2 st. Richterovy stupnice) na to, aby byly pociťovány obyvateli, a v některých případech mohou dokonce způsobit i materiální škody na budovách. Znalost odezvy zejména klenbových konstrukcí historických objektů na dynamická zatížení je základem sanačních zásahů na památkově významných objektech vystavených těmto účinkům. Vzhledem k narůstající intenzitě kolové i kolejové dopravy dochází také ke zvýšení účinků tzv. technické seismicity na stavby nacházející se v blízkosti komunikací a tratí. Navržený systém dodatečného ztužení valených, křížových popř. sférických kleneb pomocí předepnutých segmentových ohybově tuhých pasů přispívá ke zvýšení jejich odolnosti vzhledem k přírodním a antropogenním dynamickým účinkům.

© Sailorr - Fotolia.com
16.12.2020
prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc., Ing. Radek Zigler, Ph.D., Ing. Jan Kubát, Ph.D., doc. Ing. Tomáš Čejka, Ph.D., Ing. Jiří Karas, CSc., doc. Ing. Klára Kroftová, Ph.D.

Recenzovaný Na vybraných materiálech je sledován vliv injektáže na změnu porozity, distribuce pórů, nasákavosti v porovnání s neinjektovaným zdivem a zpevňovací účinek injektáže na historické zdivo cihelné, opukové, pískovcové, trachytové, vápencové a smíšené s pojivem vápenným pro různé druhy injektážních látek v porovnání s neinjektovaným zdivem. Pozornost je zejména věnována zdivu porušenému trhlinami a dutinami. Těžiště výzkumu je v ověření zejména zpevňovacího účinku vybraných injektážních prostředků na bázi hydraulického vápna (nanovápna), na bázi pryskyřic a křemičitanů.

15.12.2020
Raychem topné systémy, Stojan Černodrinski

Systém HWAT v praxi znamená teplou vodu ihned a s úsporou. Pro majitele rodinných domů však přináší i řadu dalších nejen ekonomicky zajímavých benefitů.

8.12.2020
Raychem topné systémy

Abychom byli připraveni na zítřejší požadavky trhu, je nutno již dnes nalézt nákladově efektivní řešení šetrná k životnímu prostředí. Nikdy to nebylo důležitější, než při dodávce a rozvodu teplé vody, kde spotřeba energie představuje významnou část spotřeby energie v objektu.

7.12.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover, Ing. Pavel Rydlo

Zateplujeme dnes skoro vše, protože energie je dnes za zcela jiné ceny, než byla před 30 lety a zároveň se nikomu nechce vstávat do vymrzlého domu. Kromě úspory peněz za vytápění či chlazení a zvýšení komfortu bydlení nesmíme zapomenout ani na zásadní snížení vlivu vytápění na životní prostředí, které s úspornými stavbami souvisí, protože palivo, které se nespálí, prostě žádné emise nevytváří.

26.11.2020
Fakulta stavební ČVUT v Praze

Pro Den otevřených dveří, který bude v pátek 29. ledna v režimu online, si Fakulta stavební ČVUT připravila speciální webovou aplikaci. STAVARNA.ONLINE nabídne jednoduchou navigaci. Formou krátkých videí se představí jednotlivé bakalářské studijní programy, uchazeči o studium se seznámí se zajímavou prací akademiků.

17.11.2020
SolidSun

Noví dodavatelé fotovoltaiky rostou poslední roky jako houby po dešti. Mezi mnoha firmami s profesionálním přístupem se však občas objeví společnosti, které se orientují pouze na svůj zisk a prospěch bez ohledu na zákazníka. Takovým se určitě vyhněte, špatně zvolené investice byste mohli hodně litovat. Pokud plánujete pořízení fotovoltaické elektrárny, nechte si udělat nabídky od více firem. A na co přesně si dát při konečném výběru dodavatele pozor?

16.11.2020
S-Power Energies, s.r.o.

Téma vytápění a chlazení řeší každý developer – bez ohledu na to, jestli staví bytový dům, administrativní budovu nebo třeba hotel. Možností je mnoho a každá má své plusy i mínusy. V první řadě je potřeba zajistit uživatelům budovy celoroční teplotní komfort. Současně je však klíčové vejít se do rozpočtu, což může být složité. A podstatné je zohlednit i to, jak je která technologie náročná na provoz i spotřebu energií. Co kdyby ale existovalo řešení, které zvládne vše uvedené, a ještě něco navíc?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama