Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

--:--

Cihla či dřevo? Dotace až 550 000 Kč na výstavbu rodinného domu z cihel Family 2in1

Přijďte se podívat na první pasivní dům z jednovrstvého cihelného zdiva bez dodatečné tepelné izolace

Kvality našich domovů prověřila nedávná vlna letních veder. Cihlový pasivní dům udrží příjemné klima v létě i v zimě. Na výstavbu rodinného domu z cihel Family 2in1 s velmi nízkou energetickou náročností, který splní požadované podmínky včetně neprůvzdušnosti obálky budovy, můžete nyní získat dotaci až 550 000 Kč z programu Nová zelená úsporám.

Kvalitní bydlení souvisí nejen s lokalitou, dispozičním řešením a velikostí domu, ale také s tím, jak se v domě cítíme. A kvality našich domovů prověřila nedávná vlna letních veder. Naši předci stavěli cihlové či kamenné domy s téměř metrovými zdmi. Dodnes je využíváme k trvalému bydlení či jako chalupy a jedna z věcí, které si pochvalujeme, je příjemné klima uvnitř i v horkém létě. V zimním období ale na jejich vytápění spotřebujeme mnoho energie.

Trend stavění se však od dob, kdy se takovéto domy stavěly, hodně posunul. Dnešní dům nesmí být energeticky příliš náročný. A hlavně, chceme se v něm cítit dobře za jakéhokoli počasí – v létě i v zimě. Od roku 2020 se dle evropských standardů mají stavět pouze pasivní či tzv. nulové domy. Tedy takové, které budou mít malou spotřebu energie na provoz, a u nichž bude zároveň potřebná energie z velké části kryta z obnovitelných zdrojů.

Cihla či dřevo?

Předsudky, že tak náročná kritéria může splnit pouze dřevostavba nebo budova s těžkou obvodovou konstrukcí a silnou vrstvou tepelné izolace se ukazují jako liché. Důkazem je první pasivní dům postavený z jednovrstvého cihelného zdiva bez dodatečné tepelné izolace, který vyrostl na výstavišti v Českých Budějovicích. Nejen že dům odpovídá požadovaným standardům pasivního bydlení, nedávná horka navíc ukázala, že i bez klimatizace zůstává v letních vedrech uvnitř domu příjemné klima.

Nejmodernější stavební materiály

Zdění z cihel HELUZ Family 2in1 na celoplošné lepidlo
Zdění z cihel HELUZ Family 2in1 na celoplošné lepidlo

Stavba, která svým architektonickým řešením odpovídá rodinnému domu pro 4–6člennou rodinu, je dvoupodlažní, nepodsklepený kompaktní dům s pultovou střechou. Tedy standardní rodinný dům, na jehož výstavbu však byly použity nejmodernější materiály, především cihelné bloky HELUZ Family 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací. Ostatně moderní plněné cihly jsou pro stavbu domů v pasivním či nulovém standardu skvělým materiálem. Mají velké množství vnitřních žeber a malých otvorů vyplněných drobnými kuličkami polystyrenu, díky čemuž vykazují nejlepší tepelněizolační vlastnosti na českém trhu. Není potřeba je dále zateplovat a přírodní původ a unikátní technologie děrování a plnění dávají zdivu tolik oblíbené vlastnosti: vysokou pevnost, požární odolnost, nízkou tepelnou vodivost, dobré tepelně-akumulační a akustické vlastnosti, difúzní otevřenost a dlouhou životnost. K vyšší akumulaci tepla a zabránění přehřívání místností i ve druhém nadzemním podlaží domu přispívá také použití masivní nosné konstrukce střechy z keramických stropních panelů.

Pozor na vzduchotěsnost

Stavba pasivního či nulového domu vyžaduje použití kvalitních materiálů, ale neméně důležité je pohlídat si i kvalitní provedení stavby, aby byla zajištěna požadovaná vzduchotěsnost obálky budovy. Jen to vám zaručí, že výsledný dům bude mít vlastnosti, které očekáváte, a bude se vám v něm po následující desítky let dobře bydlet.

Na výstavbu rodinného domu z cihel Family 2in1 s velmi nízkou energetickou náročností, který splní požadované podmínky včetně neprůvzdušnosti obálky budovy, můžete nyní získat dotaci až 550 000 Kč z programu Nová zelená úsporám.

Registrujte se na prohlídku pasivního domu z jednovrstvého cihelného zdiva bez dodatečné tepelné izolace

O návštěvu domu, který na českobudějovickém výstavišti realizuje společnost HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., je značný zájem. Za poslední půlrok si jej prohlédlo již více jak tisíc zájemců. Přijďte se podívat i vy. Registrace na www.heluz.cz/heluz-dum-pro-budoucnost. Na prohlídku experimentálního domu se můžete přihlásit pomocí formuláře. Po přihlášení Vás budeme telefonicky kontaktovat.

Video z výstavby experimentálního objektu „HELUZ dům pro budoucnost“Dům s minimální energetickou náročností s parametry výstavby roku 2020.

• obvodové zdivo:jednovrstvé z cihelných bloků HELUZ FAMILY 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací U = 0,11 W/m2K
• počet osob:4–6
• počet obytných místností:5
• zastavěná plocha:90,75 m2
• podlahová plocha:127,40 m2
• obestavěný prostor:649,10 m3
• sklon střechy:7 °
• orientace hlavního vstupu:V

Pasivní dům z jednovrstvého cihelného zdiva HELUZ v Českých Budějovicích hrubá stavba
Pasivní dům z jednovrstvého cihelného zdiva HELUZ v Českých Budějovicích hrubá stavba
Pasivní cihlový dům v Českých Budějovicích srpen 2013
Pasivní cihlový dům v Českých Budějovicích srpen 2013


HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.
logo HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patří mezi tři největší výrobce zdících systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Zákazníkům nabízí kompletní cihelný systém pro hrubou stavbu.