Jak předejít neodbornému zateplení domu
Pět rad pro bezproblémový proces zateplení pro vás připravil Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
Nejčastějším izolačním materiálem v České republice je pěnový polystyren
1. Důvěřujte odborníkům
Spusta českých kutilů se vrhahá do stavebních prací svépomocí. Ovšem díky neodborné aplikace izolantu zhrozí tvorba výdutí v celém zateplovacím systému. Ten poté neplní správně svou izolační funkci a je nutné ho rekonstruovat, nebo instalovat nanovo.
2. Vyberte spolehlivého dodavatele
Dbejte na výběr osvědčené stavební firmy, kterou pro zateplování vašeho domu najmete. S hledáním pomůžou např. webové stránky Cechu pro zateplování.
3. Nezapomeňte na projektovou dokumentaci
Stavební firmě slouží jako úkolníček pro přípravu a instalaci zateplení, zatímco majiteli domu se bude hodit jako podklad pro případnou reklamaci. Důsledně zpracovanou dokumentaci je nezbytné doložit také v případě, žádáte-li o státní dotaci.
4. Svěřte kontrolu technickému dozoru stavebníka
V celém průběhu zateplování by měl na realizaci stavebních prací v pravidelných intervalech dohlížet kvalitní technický dozor stavebníka. Také účastí technického dozoru stavebníka je podmíněno vyplacení dotace např. z programu Nová zelená úsporám.
5. Zvolte vhodný izolační materiál
V Česku je dlouhodobě nejpopulárnějším izolačním materiálem pěnový polystyren, který je oblíbený díky svým tepelně izolačním schopnostem, nízké hmotnosti, snadné tvarovatelnosti a ekologické nezávadnosti. Druhým nejčastěji aplikovaným izolantem u nás je minerální vlna, za kterou však zaplatíte až dvojnásobnou cenu a jistotu nemáte ani u návratnosti investice. V zimě totiž při působení běžné vlhkosti hrozí u minerální vlny kvůli její vysoké nasákavosti vody pokles jejích tepelně izolačních vlastností až o polovinu.
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená s cílem koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu a bezpečnost výrobků, poskytovat konzultace a podílet se na úsporách energie.