Vinařství Obelisk čerpá z tradic a regionálních vzorů
Návrh Vinařství Obelisk čerpá z tradic a vzorů, jakými se inspirovali tvůrci romantických objektů zvaných salety, unikátů zasazených do zdejší krajiny. Inspirace antickým chrámkem je transformovaná do abstraktní podoby pavilonu, desky podepřené třemi řadami sloupů na masívním soklu v řádcích vinic.
Galileo Galilei: „Víno je „světlo spojené kapalinou“.
A co Obora Obelisk
Pokud se někdo takto zeptá, bude otázka zcela na místě. Stejný název, blízká lokalita, hlavně stejný majitel. Je jím František Fabičovic. U obou „Obelisků“ stála velká zarputilost něco dokázat, vrátit věcem původní historickou a životní logiku. Hlavně dát věcem řád a smysl. Ten nachází pan Fabičovic v návaznosti na práci a snahy původních majitelů, tedy rodu Lichtenštejnů. Platí to stejně tak u Obory Obelisk jako u tradic vinařství za dob Lichtenštejnů, tedy i u Vinařství Obelisk. Inspirací byla majiteli zároveň filosofie a kulturní rozkvět období antiky. Povídání o Oboře Obelisk naleznete na našich stránkách včetně historických souvislostí. Regionálně se nalézáme „co by kamenem dohodil“, tedy nedaleko. Jak jinak nazvat blízkost Obory Obelisk, vedle Lednického parku, a Vinařství Obelisk, s výhledem na Valtice. Jednoduchá stavba začleněna do okolních vinic na rakousko-českých hranicích, je odrazem klasických forem viděných dnešníma očima.
Zdobnost, rustikálnost, ale stejná inspirace v díle Jože Plečnika na jeho realizacích v Lublani – Vinařství Obelisk
Zde mě napadají dvě souvislosti, každá z jiné doby. Jednou jsou stavba světoznámého Slovince, architekta a urbanisty Jože Plečnika, který pracoval takřka výhradně s klasickými vyjadřovacími prvky architektury (ty byly průvodním projevem i zmíněné antiky) a vytvořil s tímto nazíráním úžasné stavby. I když v jiné době, se zdobností a rustikálností, nacházím tam určité nepřehlédnutelné souvislosti. Druhou souvislost shledávám ve stavbě, která je vytvořena za stejným účelem a funkcí, v obdobné lokalitě vinic, v obdobném čase. Je to nádherné Vinařství Lahofer u Dobšic nedaleko Znojma. Organický tvar „betonové vlny“ byl vytvořený v brněnském studiu Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa.
Vlna, přesahy střech, bohaté prosklení, přiznané podpory jsou doménou Vinařství Lahofer – Vinařství Obelisk
Při bližším pohledu na řešení stavby s přesahujícími střechami, bohatě prosklenými průhledy do vinic, řazení podpor naleznete také určitou podobnost. Ta svědčí o obdobné prozíravosti a práci s klasickými formami dotaženými na úroveň dané doby Jože Plečnika či autorů těchto soudobých, krásných, esteticky zdařilých a moderních vinařství. O vinařství Lahofer i Jože Plečnikovi jsme si zde již taky vykládali. Dnes to bude ale o Vinařství Obelisk.
Mimochodem do oka mi padlo skvělé materiálové řešení fasád s využitím betonů doplněných cortenem. Ten naleznete kupříkladu v povídání o skvělé rekonstrukci hradu Helfštýna. Ještě bych rád lehce doplnil strohého Galilea, že víno je světlo spojené kapalinou. Já to vidím ještě na sluneční třpyt a následnou jiskru, uchovanou v láhvi s nádherným pohlazením symfonie chuťových vjemů a zemitou moudrostí předků. Pochopitelně užitých s mírou. V opačném případě symfonie i moudrost předků bere za své. Tuším, že za nedlouho vznikne na našem serveru rubrika vinařství, protože v tomto segmentu je opravdu hodně skvělých realizací, a tudíž hodně co k dívání a povídání.
Tak a nyní to Vinařství Obelisk.
Vinařství Obelisk
Základní popis
Na zeleném horizontu s jedinečným výhledem na Valtice a Pálavu, na místě bývalé roty pohraniční stráže, vyrostlo vinařství Obelisk. Obranu státní hranice nahradila péče o vinohrady a o krajinu.
Studio | AiD team a.s. |
Autor | Ing. arch. Pavel Bainar, architekt Ing. arch. Hana Bainarová, architekt Ing. Martin Klásek, architekt Ing. Pavlína Klubalová, architekt Jitka Nováková, architekt |
Kontaktní e-mail | info@aid.as |
Web | www.aid.as |
Adresa studia | Netroufalky 7, 625 00 Brno, Česká republika |
Umístění projektu | Celňák 1212, Valtice |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2015–2016 |
Rok dokončení | 2017 |
Zastavěná plocha | 2 100 m2 |
Užitná plocha | 3 490 m2 |
Klient | Vinařství Obelisk s.r.o. |
E-mail klienta | a.ehrenbergerova@vinarstviobelisk.cz |
Web klienta | www.vinarstviobelisk.cz |
Fotografie | BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com |
Spolupráce | Interiér: Ing. arch. Hana Bainarová, www.basarch.cz Výtvarné dílo v interiéru: Natalie Perkof, www.natalieperkof.cz Dodavatel stavby: Kalab spol.s.r.o. Dodavatelé interiéru: Dřevomonta s.r.o., Dýha Max s.r.o., F&T stolařství v.o.s., DaK INTERIÉRY |
Autorská zpráva
Návrh vinařství čerpá ze stejných tradic a vzorů, jakými se inspirovali tvůrci romantických objektů zasazených ve volné krajině Lednicko-valtického areálu. V našem případě je to inspirace antickým chrámkem transformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů – takto vytvořený pavilon stojící na pevném soklu jemně doplňuje zelený horizont s vinicemi.
Objekt je rozčleněn na dvě základní zóny – zpracovatelský provoz vinařství v suterénních podlažích a reprezentační a společenské prostory v horním podlaží s prodejnou, sálem a degustací.
Výrobní provoz je založen na gravitačním zpracování hroznů, proto je umístěn ve dvou patrech, kterým vévodí tanková hala obklopená ležáckými sklepy. Vína jsou komplexní, minerální, osobitá, a především odráží terroir viničních tratí, ze kterých hrozny pocházejí. Nejlepší šarže vyzrávají v dřevěných sudech, které dopomohou k mohutnosti a komplexnosti těchto vín.
Reprezentační, degustační a společenské prostory jsou vizitkou a ztělesněním idejí celého vinařství. Chápeme je jako pavilon či budoár – prostor se svým specifickým výrazem i atmosférou. Narozdíl od valtického zámku zde nejsou vystaveny lovecké trofeje, ale trofeje vinařského umu Vinařství Obelisk. Barokní a novorenesanční zámecké stropy byly inspirací pro soudobé výtvarné dílo – stropní a nástěnnou intarzii reflektující vlivy okolní poetické krajiny s vinicemi a majitelovy obory Obelisk.
Otevřené loubí obtáčí cortenový pavilon s velkoplošným prosklením. Vizuálně i mentálně je objekt vinařství napojen na Valtice, Kolonádu (Reistnu) a na panorama Pálavy a Mikulova. Přírodní materiály v podobě kamene, betonu a dubového dřeva jsou doplněny sklem, ocelí a cortenem. Tyto tradiční materiály jsou zvoleny jednak z technologického hlediska, ale i pro své další přednosti, kdy beton, kámen i corten v exteriéru přirozeně stárnou a postupně srůstají s okolní krajinou.
Jelikož nás obklopuje rozsáhlý krajinářský komplex formovaný v 17.–20. století na panství rodu Lichtenštejnů, chceme tento výraz a působení zachovat a podpořit. Větší část vinařství je proto ukrytá pod zemí, viditelná část při dálkových pohledech od Valtic nepatrně vystupuje z vinohradů. V areálu byla zachována většina vzrostlých stromů a příjezdová cesta k vinařství bude lemována nově vysazeným vinohradem. Rozptylový prostor před vstupem se sedacím mobiliářem je řešen jako zelené nádvoří – piazzeta, které čeká na své umělecké dílo.
Hlavním principem při návrhu vinařství byl respekt k okolí, k celému Lednicko-valtickému areálu, k vinicím, k práci těch, kteří už tady nejsou, ale jejichž um obdivujeme dodnes. Na tuto kvalitu se snažíme navázat a snad v ní i pokračovat.
Značky
Opláštění/Corten/exteriérové stěny
Exteriérová okna a dveře, výkladce/Schüco/ fasádní výplně
Tlačítka Night Light/AlcaPLAST/ sociální zázemí
Štěrbinový nerezový žlab APR2/ AlcaPLAST/ tanková hala
Židle Merano /TON/degustace
Skromná navštívenka architektonického studia
AiD team a.s.
Brněnský architektonický ateliér, který nabízí kompletní a profesionální služby v oblastech: architektura, urbanismus, interiér, kompletní dodávka staveb, development, projektový management, investorské služby, bankovní a finanční poradenství, inženýrská činnost, technický dozor investora.
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO AiD team a.s. a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.