Lokalita Branické nádraží – výstava studentských projektů
V parku před Branickým pivovarem v Praze právě probíhá výstava studentských prací. Studenti navrhovali podobu nové bytové výstavby a parkové výstavby v lokalitě. Vedoucí ateliéru Ing. arch. Jan Kašpar, Ph.D. odpovídá na otázky redakce TZB-info.
Výstava studentských prací - bytová výstavba a parkové výstavby, Praha, Branický pivovar, foro redakce
TZB-info: U Masarykova nádraží je nyní "okno", kterým mohou sledovat Pražané a návštěvníci staveniště revitalizace lokality a jehož autorem je Ing. arch. Petr Brzobohatý, v době návrhu student Fakulty stavební ČVUT, programu Architektura a stavitelství. Vaši studenti nyní dostali zadání Bytová výstavba a parkové úpravy v lokalitě Branické nádraží. Jde o to dát studentům reálné zadání, nebo má některý z návrhů nakročeno k tomu alespoň nějak se vtisknout do budoucí reality?
Ing. arch. Jan Kašpar, Ph.D., odborný asistent, Katedra architektury, Stavební fakulta ČVUT: "Vždy se snažíme hledat reálné zadání, které by propojilo školní výuku s běžnou praxí, nastavit stavební program tak, aby co nejvíce odpovídal realitě a potřebám konkrétního investora. V tomto případě byla výhodou vazba na majitele převážné části lokality, v jiných úlohách je to např. spolupráce s obcemi, městy, městskými částmi apod.
Hlavním důvodem spolupráce je především zajistit studentům prostor pro prezentaci svých myšlenek a možnost případně obhájit své názory. To je, myslím, pro budoucí praxi nejdůležitější."
TZB-info: Jak vnímáte vy a studenti možnost práce vystavit v dané lokalitě? Existuje třeba nějaká možnost, že by místní napsali komentář?
Ing. arch. Jan Kašpar, Ph.D.: "Hodně místních se zúčastnilo vernisáže výstavy, kde byl prostor k diskuzi, spoluorganizátor výstavy připravuje web, kde by měla diskuze k území pokračovat. Výstava je vlastně takovou první vlaštovkou."
TZB-info: Je běžná praxe, že mají studenti možnost pracovat s konkrétním reálným zadáním? Oceňují to? Jdou se tam například předem podívat? Co genius loci jako soubor mimořádných vlastností a významů charakteristických pro určitou sídelní lokalitu, propojující neopakovatelným způsobem určité lidské dílo s určitým přírodním prostředím. Vnímají již souvislosti, nebo je ještě brzy a podobné vnímaní přijde až později s praxí?
Ing. arch. Jan Kašpar, Ph.D.: "Na fakultě stavební se o praktická zadání snažíme dlouhodobě, a myslím, že u studentů mají úspěch, rovněž případná možnost vystavení prací. V rámci výuky se snažíme zařídit i exkurze na obdobné stavby, již hotové, nebo ve fázích realizace.
Co se týče návštěvy lokality, myslím, že ji studenti berou jako samozřejmost. Pochopení místa v širším kontextu je podmínkou pro vznik kvalitního architektonického díla. Značná část semestru je věnována právě analýze území a zachycení relevantních vztahů, které určují výsledný návrh."
Studenti zpracovali své představy, návrhy jsou vystaveny přímo v lokalitě
Bytová výstavba
Parkové úpravy
V parku před Branickým pivovarem v Praze právě probíhá výstava studetských prací, vedoucí ateliéru Ing. arch. Jan Kašpar, Ph.D., foto redakce
A nakonec - vloudily se i roztomilé chybičky
Ať žijí duchové. Snímek, kde stíny jsou jiní než lidé, by se hodil spíše do nějakého časopisu o tajemnu než na TZB-info.
Masivní výskyt řas a plísní na českých zateplených fasádách je velké téma. Zde ovšem jen špatné rozlišení u zvoleného betonu, ten snad plesnivět nebude.