Vady a poruchy konstrukcí z hlediska akustiky jedním z témat Xella Dialogu
Tématu stavební akustiky se v úvodu 5. ročníku on-line konference Xella Dialog 2024 věnovala Ing. Zuzana Fišarová z Ústavu pozemního stavitelství Fakulty stavební VUT Brno a Ing. Jakub Hergezel, manažer pro klíčové projekty společnosti Xella.
Zuzana Fišarová seznámila účastníky Xella Dialogu 2024 kromě jiného i s vadami a poruchami konstrukcí z hlediska zvukoizolačních vlastností a vadami a poruchami staveb z hlediska akustiky od stacionárních zdrojů hluku.
„Vad a poruch je velké množství, u našich studentů se jedná o velmi oblíbené přednášky,“ řekla v průběhu konference Zuzana Fišarová. Pro ilustraci vybrala několik příkladů a vysvětlila, že všechny uvedené vady a poruchy se nijak netýkají konkrétního materiálu nebo snad výrobce. Stejné chyby se dají udělat v pórobetonu, plné pálené cihle, železobetonu nebo třeba ve vápenopískových tvárnicích Silka.
Jako první ukázku představila Zuzana Fišarová narušení zdiva instalacemi a rozvody
Zasekání odpadního potrubí do cihly 250 mm a za zdí je ložnice sousedního bytu – takovýto zásah určitě nevede ke splnění požadavků na zvukoizolační vlastnosti. Stejně tak u rekonstrukcí se někdy můžeme setkat se schovaným překvapením, takový příklad můžete vidět na druhém obrázku. Opět se jednalo o mezibytovou stěnu a celá situace byla částečně schována pod nafouklou boulí omítky, kterou můžete vidět dole na zemi.
„A protože já nemám ráda vady a poruchy, kde není řečeno, co s tím, tak Vám vždycky zkusím ukázat i cestu ke správnějšímu řešení. V tomto prvním příkladě vad a poruch určitě vždy sledovat vedení instalací, zhotovovat je do předstěn, upravit dispozici tak, aby uživatelé nesplachovali toaletu sousedovi za hlavou ve zdi. Prvotní a nejlepší řešení je chytře vymyšlená dispozice, žádné akustické opatření neudělá takovou dobrou práci, jako kvalitní dispozice, kvalitní práce architekta, projektanta,“ uvedla Zuzana Fišarová.
Dalším příkladem byla technická zařízení procházející konstrukcemi
Akustika je podle Zuzany Fišarové nebezpečná v tom, že celek dělá do velké míry nejslabší prvek. „Takže i když máme výborně udělané konstrukce, může se stát, že právě chybně zrealizované technické zařízení může celou situaci pokazit. V tomto případě digestoř tvořila zvukovod a bylo třeba provést její utěsnění minerální vatou. Dopad tohoto opatření byl veliký. Situace po dotěsnění se zlepšila o 18 dB. Zlepšení vidíme i v grafické podobě, kdy bledě modrá čára je právě průběh po dotěsnění minerální vatou, původní stav je pak čára tmavá.”
Vadou je také ukončení omítky stěn předčasně, protože pod podhledem nejsou vidět
Z hlediska akustiky však u mnohých materiálů právě zatažení prvků omítkou přináší velké zlepšení zvukoizolačních vlastností a u stěn s vysokými požadavky, například u bytových domů, to může být důvod nesplnění požadavků. Na tento problém jsou některé materiály více a některé méně náchylné, ale uzavření konstrukce by mělo vždy proběhnout. Na dalším obrázku je pak úprava vzduchové neprůzvučnosti stropu sádrokartonovým podhledem, konkrétně nedotažení (SDK nebo omítky) až ke stropní konstrukci.
Úprava vzduchové neprůzvučnosti stropu sádrokartonovým podhledem.
Nedotažení (SDK nebo omítky) až ke stropní konstrukci.
Celou prezentaci Jakuba Hergezela a Zuzany Fišarové, jakož i další části 5. ročníku on-line konference Xella Dialog 2024, může zhlédnout na www.xella-dialog.cz.
Kompletní stavební systém Ytong nabízí ucelené řešení celé hrubé stavby i povrchových úprav. Zahrnuje tepelněizolační řadu tvárnic Lambda YQ, s níž je možné dosáhnout hodnot pasivní výstavby i jednovrstvým zděním bez zateplování.