Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

--:--

Zdravá architektura
Archiv článků od 30.4.2020 do 5.8.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.8.2020
MEA Water Management s.r.o.

V městské zástavbě nelze zpomalit nebo zadržet dešťovou vodu stejně jako v přírodě. Ovšem i zde je třeba vodu udržet co nejdéle, odlehčit kanalizační síti při přívalových deštích nebo poskytnout přirozenou vláhu pro městskou zeleň. Není mnoho možností, jak dešťovou vodu z asfaltových, betonových nebo vydlážděných ploch udržet.

Jeden z nejstarších stromů v celé Evropě. Biologové odhadují, že je tomuto platanu druhu platanus orientalis L. asi 2000 let. Přesně se to ale doložit nedá, protože na něm už nenajdeme žádné viditelné letokruhy. Vzhledem k tomuto více než požehnanému věku je kmen již vykotlaný a jeho vnitřek je dutý. Aby byl tento jedinečný strom ještě nějakou dobu uchován při životě, bylo ovšem zapotřebí jej před několika lety vyztužit pomocí kovového rámu, který skýtá stromu jakousi podporu.  Podle místní tradice zasadil tento strom Hippokratés sám a v jeho stínu měl později vyučovat své žáky. Pod ním měl údajně také šířit křesťanství apoštol Pavel, který také zavítal na ostrov Kos. Foto D. Kopačková, redakce
1.8.2020
redakce

Stromy přispívají ke zlepšení kvality ovzduší, vázání CO2, mají příznivý vliv na tepelný režim krajiny, tvorbu biotopů a ochranu půdy a zachycování dešťové vody.

13.7.2020
MEA Water Management s.r.o.

Pro udržení a rozšíření zelené infrastruktury ve městech je potřebné vytvořit dlouhodobé podmínky pro růst zeleně. Zjednodušeně řečeno – stromy a křoviny potřebují životní prostor pro kořenový systém a trvalé zavlažování. V případě ucelených parkových či sadových ploch je řešení snadnější než u zeleně vysázené v ulicích, na náměstích, parkovištích atd.

Perforovaná dlažba Climate Tile pro zachycení vody ve městě
12.7.2020
redakce

V Kodani přistoupili na zajímavou výzvu a v praxi otestovali první sérii drenážní dlažby Climate Tile. Dlažba by mimo jiné měla přinést o 30 % menší přítok vody z ulic do kanalizace během dešťů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama