Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak na skladování izolace

Všechny druhy izolace tvoří poměrně křehký materiál. Při práci s nimi proto musíme být obezřetní a o skladování platí totéž. Aby izolace plnila svojí funkci na 100 %, nesmíme ji při skladování poškodit nebo umístit do nevhodných podmínek. V závislosti na druhu izolantu se řeší hlavně ochrana před vodou a vysokými teplotami.

Proč si minerální vata nerozumí s vodou

Tepelné izolace, zejména ty z minerální a skelné vaty, fungují správně jenom v suchém stavu. Lehkého deště se ale obávat nemusíte – většině moderních izolací neuškodí. Kvalitní výrobky se totiž vyrábí s hydrofobizací. Pokud se na ně během montáže dostane voda, steče po povrchu a izolační schopnosti materiálu nehrozí.

Něco jiného je ale nadměrné navlhnutí, nebo dokonce úplné promoknutí. Tady by nám hydrofobizace nepomohla. Vezměme v úvahu, že tepelná vodivost vody je až 25× větší ve srovnání se suchým vzduchem. Z toho důvodu musíme izolaci chránit a skladovat nejlépe v krytých prostorách.

S jistou vlhkostí se u tepelných izolací ovšem počítá. Jde o běžnou kondenzaci vodních par, ke které dochází v nevětraných obvodových konstrukcích. Hodnoty této vlhkosti jsou ale trvale nízké, z toho nejvyšší bývají v zimě. V průběhu roku se pak kondenzovaná vlhkost vypaří úplně. Například u systémového zateplení ETICS se maximální hodnota kondenzace stanovuje na 0,1 kg/m2/rok, to znamená maximálně 0,01 % objemu.

Záleží také, zda skladujete celé, neotevřené palety, nebo rozbalené palety. Například přední výrobce izolací, společnost Isover, uvádí: „Skladování ve vnějším prostředí je možné pouze, pokud je paleta originálně zabalena a nepoškozena.“

Ukázka správného a špatného skladování izolací Isover.
Instrukce ke skladování produktů Isover najdete v aktuálním ceníku výrobce.

Delší vystavení vlhkosti se nevyplácí

Dlouhodobé působení vlhkosti způsobí částečnou až úplnou ztrátu izolačních účinků.

Minerální vlna má díky nahodilému uspořádání vláken pórovitou strukturu, kterou navíc zajišťuje organické pojivo. Pokud dojde k průniku vody do celého průřezu izolace, například v důsledku záplav nebo silných dešťů, intenzita a agresivní složky vody mohou toto pojivo narušit a vyplavit. Struktura materiálu pak „slehne“ a ani úplné vyschnutí ji nevrátí do původního stavu.

Taková izolace už nemá správné izolační ani pevnostní vlastnosti. Vysychání by navíc trvalo týdny až měsíce, během čehož může dojít ke vzniku plísní, zápachu a jiných jevů. Jediné řešení za takových okolností je pořídit novou izolaci.

Nákres špatného skladování izolací Isover.
Minerální izolace Isover musí být skladována na suchém a rovném povrchu, s dostatečně dimenzovaným odvodněním pro případ přívalových dešťů.

Platí, že nová izolace se má do konstrukce zabudovat co nejdříve. Pokud skladujeme komprimované role minerální izolace po dobu delší než půl roku, nemusí hned po vybalení nabýt nominální tloušťky a je nutné izolační vrstvy opatrně naklepat.


Proti čemu chránit pěnový polystyren

Izolace z polystyrenu trpí v prostředí s vysokými teplotami. Teplotní stabilita polystyrenových materiálů bývá maximálně 70 °C. Nejlepší proto je vyvarovat se skladování takových izolací na přímém slunci. Důležité taky bude zamezit přístupu a působení organických rozpouštědel. Stejně jako minerální izolace i polystyren chráníme proti mechanickému poškození a umístíme do krytého a dobře větraného prostoru.


Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER
logo Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

ISOVER nabízí nejširší sortiment tepelných, zvukových a protipožárních izolací v té nejvyšší kvalitě na českém trhu: produkty z čedičové i skelné vlny, expandovaného polystyrenu a doplňky pro systémová izolační řešení.