Komplexní revitalizace panelových domů
Zejména starší objekty vykazují skryté tepelné mosty (nadokenní překlady, ztužující věnce, rohy obvodových zdí, ostění, parapety či chybějící izolace v panelech), které jsou zdrojem promrzání a vzniku defektů.
V nezatepleném objektu teplo přes zdivo rychle uniká. Objekt v zimě rychle chladne a v létě se naopak přehřívá a je v něm velký rozdíl mezi povrchovou teplotou stěn a teplotou vzduchu. Zejména starší objekty vykazují velké množství skrytých tepelných mostů (nadokenní překlady, ztužující věnce, rohy obvodových zdí, ostění, parapety, sedla či chybějící izolace v panelech atd.), které jsou zdrojem promrzání a vzniku defektů. Vnitřní zateplení tepelně izolačními omítkami sice omezí úniky tepla, nezabrání však promrzání zdiva a možnosti vzniku plísní mezi zdí a vnitřním zateplením, a proto doporučujeme objekt zateplit zvenku. Zateplením objektu z vnější strany lze optimálně využít tepelně akumulační vlastnosti domu, ve zdech se akumuluje teplo a místnosti chladnou pomaleji, tím se prodlužuje doba tepelné pohody. Také v letním období pak nedochází k přehřívání domu.
Výhody zateplení obvodového pláště
- úspora nákladů na vytápění je přibližně: 15% u zateplení obvodového pláště domu a 30 - 40% u výměny oken
- zrušení tepelných mostů a tím vzniků plísní
- u panelových domů odstranění vad panelové technologie
- snížení rizika kondenzace vodních par na povrchu obvodových stěn
- zabránění vzniku černých plísní v interiérech
- zlepšení tepelné pohody bydlení po celý rok
- snížení hlukového zatížení (u izolantu z minerální vlny)
- zlepšení akumulace zdiva
- snížení statického namáhání poklesem teplotních rázů
- vylepšení vzhledu fasády, a tím zvýšení atraktivity prostředí
Naše firma používá certifikované kontaktní zateplovací systémy renomovaných společností BAUMIT, spol. s r.o., Saint-Gobain Weber Terranova, a.s. a Sto, s.r.o., které v určité skladbě splňují kvalitativní třídu "A". Ta stanovuje ta nejpřísnější měřítka z pohledu kvality a účinnosti zateplovacích systémů v České republice.
Námi používané druhy tepelného izolantu
- Stabilizovaný polystyren - jeho výhoda spočívá ve vyšším tepelném odporu, nižší pořizovací ceně a snadné montáži. Použití polystyrenových desek jako izolantu má však z důvodů požární ochrany omezené použití, a to do výšky max. 22,5 m.
- Minerální vlna - má sice vyšší nároky na přesnost zpracování a vyšší pořizovací náklady, ale z požárního hlediska nemá žádná omezení. Má lepší prodyšnost a zvukově izolační schopnost.
- Extrudovaný polystyren - má stejné požárně technické omezení jako polystyren pěnový a o něco vyšší pořizovací náklady, ale má velmi nízkou nasákavost (0,2 obj. %), a proto se používá zejména na izolaci konstrukcí pod terénem a na sokly.
Mezi hlavní chyby při zateplování budov patří špatná volba druhu, popř. tloušťky izolantu a nedodržování technologických postupů daných výrobcem. Návrh tepelné izolace musí být vždy dle konkrétních staveništních podmínek.
Pracovní postup
- příprava podkladu
- kotvení soklové lišty
- lepení tepelně izolačních desek
- kotvení hmoždinkami
- ochrana hran
- výztuž z armovací síťky
- armovací vrstva
- penetrace pod omítku
- povrchová úprava-omítka