Část gotických sklepů u Národní třídy památkou nebude
Ministryně kultury Alena Hanáková dnes potvrdila rozhodnutí svého předchůdce Jiřího Bessera, že památkově chráněna bude jen část gotických sklepů u Národní třídy.
Informovala o tom mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. Kulturní památkou zůstávají dva sklepy, další dva s ohledem na jejich špatný stav památkově chráněny nebudou. Hanáková tak reagovala na rozklad, který proti Besserovu rozhodnutí na podzim podali archeologové z Akademie věd, kteří verdikt ministryně nepovažují za šťastný.
"Dva sklepy pod bývalými domy č. p. 72 a 73 na rohu Spálené a Purkyňovy ulice za kulturní památku prohlášeny nebyly. Důvodem pro neprohlášení těchto dvou sklepů za kulturní památku je zejména jejich zhoršený stavební stav způsobený nepříznivým vlivem povětrnostních podmínek a dopravní zátěží," uvedla Ševčíková.
Ministryně podle ní při svém rozhodování přihlédla ke stanovisku pražského dopravního podniku, který uvedl, že památková ochrana sklepů by způsobila potíže při výstavbě nových vstupů a výstupů ze stanice metra Národní třída. Hanáková prý také vzala v potaz i vyhlášku, která ukládá povinnost zabezpečit dostatečný počet parkovacích míst.
"V tuto chvíli už ve věci nemůžeme podniknout žádné další kroky. Je to rozhodnutí ministerstva a je konečné. Já osobně si ale myslím, že to není nejlepší řešení,"
řekl Jan Mařík z Archeologického ústavu Akademie věd. "Chráněná část sklepů nyní nesmí být nijak poškozena, podléhá poměrně přísnému památkovému zákonu. Naopak nechráněná část může být teoreticky i zničena nebo zastavěna," dodal. Podle nepotvrzených informací prý investor administrativního a bytového komplexu Copa centrum, při jehož stavbě byly sklepy objeveny, ale prostory nepodléhající památkové ochraně odstranit nehodlá. Zvažuje prý dokonce jejich zakonzervování a vystavení.Ministerstvo kultury původně rozhodlo, že sklepy budou památkově chráněny jako celek, ministr Besser však později vyhověl návrhu investora stavby, která má v místě vyrůst, aby památkou byla jen severní část sklepů. Proti tomuto rozhodnutí vystoupili archeologové z Akademie věd a na podzim loňského roku podali na ministerstvo rozklad.
Podle Akademie věd i Národního památkového ústavu by sklepy měly být vyhlášeny památkou v celém rozsahu. V podaném rozkladu archeologové odmítli návrh úředníků, aby byly sklepy vyřazené z památkové ochrany rozebrány a postaveny jinde. Odmítli také argument, že zachování sklepů by výrazně zkomplikovalo stavbu Copa centra. Ministerstvo prý také řádně nezdůvodnilo, proč má být památková hodnota jižní části sklepů nižší.
Projekt Copa centrum, který má stát asi čtyři miliardy korun, spoluvlastní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka a podnikatel Sebastian Pawlowski, který byl v minulosti často spojován s vedením Prahy. Multifunkční objekt by měl mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží.