Fasádu Národního divadla opraví firma OHL ŽS za 78,8 mil. Kč
Dlouho plánovanou rekonstrukci fasády historické budovy Národního divadla provede stavební společnost OHL ŽS, která vyhrála výběrové řízení s cenou 78,81 milionu korun bez daně.
Vedení divadla podepsalo s firmou minulý týden smlouvu, oprava stavby z 19. století začne počátkem června. ČTK to dnes sdělili zástupci divadla i stavební firmy.
Divadlo vypsalo soutěž na rekonstrukci fasády v únoru 2010, jediným kritériem byla cena. Předpokládaná cena zakázky přitom činila téměř 160 milionů korun bez DPH.
"Chceme mít jistotu, že Zítkova budova, která je jednou z architektonických ikon Prahy, bude restaurována s takovou péčí, kterou si zaslouží. Jsme přesvědčeni, že firma OHL ŽS, a.s., splňuje ty vysoké nároky na profesionalitu a kvalitu provedení," uvedl k tomu ředitel divadla Ondřej Černý.
Podle plánu by opravy budovy měly trvat do konce roku 2015, práce jsou rozděleny do čtyř etap. Jako první se bude opravovat severní fasáda divadla, tedy ta k Národní třídě, a balkony a terasy celé budovy. Poté přijde na řadu východní fasáda, která míří k Divadelní ulici a Nové scéně. Ve třetí etapě čeká opravu jižní fasáda a jako poslední přijde na řadu západní fasáda, která směřuje k Vltavě.
Podle vedení divadla je ale harmonogram prací jen orientační, protože cílem je co nejrychlejší provedení rekonstrukce, aby byl provoz divadla omezen jen v nezbytné míře.
Během rekonstrukce se mají opravovat zejména plošné, plastické, zdobné a umělecké prvky z kamene, omítky a štuky, oplechované části fasády, fasádní výplně otvorů, mříže, sokly, terasy a balkony. Součástí zakázky je i vnější stožárové osvětlení budovy, dlažba pod vstupem, vnější zóny pro očištění obuvi, podstavce trig a balustrádové zábradlí mostu nad Divadelní ulicí včetně nové kamenné lavičky.
Rekonstrukce fasády se plánovala několik let a předcházela jí oprava střechy, zábradlí a sousoší trig, která skončilo v roce 2008. Jedna z nejznámějších staveb Prahy vznikla koncem 19. století, položení základního kamene se 16. května 1868 stalo velkou národní manifestací. Myšlenka vlastního českého divadla znamenala pro vlastence ztělesnění vůle po národní svébytnosti a samostatnosti. Původní budovu ve stylu novorenesance navrhl architekt Josef Zítek.
Dva měsíce po otevření v roce 1881 ale divadlo vyhořelo, Zítek se odmítl na přestavbě podílet a práci převzal jeho žák Josef Schulz. Ten spojil budovu Národního divadla s Prozatímním divadlem a takzvaným Schulzovým domem. Respektoval Zítkovu architekturu a podařilo se mu spojit tři budovy různých autorů do stylové jednoty. Dne 18. listopadu 1883 se v Národním divadle znovu slavnostně zvedla opona.