Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Při opravě paneláku v Lovosicích uhynulo 250 netopýrů

V sedmi větracích otvorech byly nalezeny pozůstatky 250 netopýrů rezavých, kteří uhynuli poté, co byly větrací otvory během stavebních úprav domu uzavřeny kovovou mřížkou.

V panelovém domě v Lovosicích na Litoměřicku uhynulo asi 250 netopýrů rezavých. Během stavebních úprav domu byly kovovou mřížkou uzavřeny větrací otvory, kterými zvířata do domu vlétala. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala Česká asociace na ochranu netopýrů. Situaci začala šetřit také České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Čtěte také: Zateplování: Pod jednou střechou s rorýsy a netopýry I - Panelové domy

Uvěznění netopýři umírali hladem a žízní. "V sedmi větracích otvorech byly nalezeny pozůstatky 250 netopýrů rezavých, kteří uhynuli poté, co byly větrací otvory během stavebních úprav domu uzavřeny kovovou mřížkou. Bohužel před tím nikdo neprověřil, zda se v prostorách střechy nějaká zvířata nevyskytují. Nález je o to závažnější, že se zřejmě jednalo o letní kolonii samic s mláďaty,“ uvedla Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Situací se začala zabývat ústecká pobočka ČIŽP. "Můžu jen potvrdit, že jsme obdrželi podnět a budeme ho prověřovat," řekl ČTK vedoucí oddělení ochrany přírody pobočky ČIŽP v Ústí nad Labem Pavel David.

Česká společnost pro ochranu netopýrů dlouhodobě upozorňuje na to, že výskyt netopýrů v panelových domech je poměrně běžný. Podle společnosti je proto vždy nutné nechat dům zkontrolovat odborníkem. "V případech, kdy je nezbytné uzavření větracích otvorů do podstřeší, používají se preventivně takzvané jednosměrné uzávěry. To je jednoduché zařízení, které umožní netopýrům bezpečně a včas se z úkrytu vystěhovat. Tak je zajištěno, že po definitivním zaslepení otvorů nezůstane žádné zvíře uvnitř, odsouzeno k pomalému umírání, jako se to stalo v uvedeném případě v Lovosicích," dodala Schnitzerová.

Netopýr rezavý je silně ohroženým druhem a stejně jako všichni ostatní netopýři patří v České republice mezi zákonem chráněné živočichy. Případ proto nyní šetří Česká inspekce životního prostředí, viníkovi hrozí až dvoumiliónová pokuta.

 
 
Reklama